co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Wymiany: płynu hamulcowego, chłodniczego, oleju silnikowego i w zawieszeniu, filtrów, opon, zębatek i łańcuchów, świec. Regulacje: zaworów, gaźników, łańcuchów, łożysk główki ramy, świateł. Kontrola: opon, linek, akumulatora, łożysk, przygotowanie do sezonu i do zimy, smarowanie elementów.
Awatar użytkownika
PIANEK
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 77
Rejestracja: 16.01.2010, 23:59
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Mrągowo

co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: PIANEK »

co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50 ?
http://sklep.mieloch.pl/product_info.ph ... d=b1f7e847
Awatar użytkownika
jedras
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 648
Rejestracja: 14.07.2008, 21:16
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Maastricht, Netherlands
Kontakt:

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: jedras »

Myślę, że 20w50 będzie idealny a marka nie ma tu większego znaczenia ;)
Awatar użytkownika
mmax
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 393
Rejestracja: 13.08.2009, 21:56
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Łódź, Ujazd, Tomaszów...

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: mmax »

A powiedzcie mi czemu mineralne a nie pół czy syntetyczne? Aż tak przechodzone macie silniki? Ja myślałem nad 5W50
...wymiana wałków zdawczych i wszystkie inne niewykonalne naprawy...
Awatar użytkownika
Andrzej77
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 487
Rejestracja: 29.03.2009, 23:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kobylanka

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: Andrzej77 »

mmax pisze:A powiedzcie mi czemu mineralne a nie pół czy syntetyczne? Aż tak przechodzone macie silniki? Ja myślałem nad 5W50
Ja u siebie wlalem mineralny, bo nie mialem pojęcia co bylo lane wcześniej. Gdyby po mineralnym wlać pólsyntetyk lub (o zgrozo) syntetyk mogloby przedmuchać silnik i już nigdy nic nie byloby jak dawniej
Ufaj Allahowi, ale wielbłąda zawsze przywiązuj do płotu
Awatar użytkownika
Primo
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 54
Rejestracja: 07.01.2010, 09:46
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Wrocław

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: Primo »

Hej.
Ja leję do mojej 650 z 2002 roku mineralny 20W50 BelRey i jest git.
Mój poprzednik to lał - leję to i ja.
Jak spokojnie jadę to dolewam koło 100 na 1000 kilosów, jak ostro to ponad 300 na 1000 kilosów.
Skrzynia chodzi dobrze , sprzęgło też - olej jest ok :thumbsup:
Pozdrawiam
PRIMO
Awatar użytkownika
jedras
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 648
Rejestracja: 14.07.2008, 21:16
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Maastricht, Netherlands
Kontakt:

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: jedras »

mmax pisze:A powiedzcie mi czemu mineralne a nie pół czy syntetyczne? Aż tak przechodzone macie silniki? Ja myślałem nad 5W50
Odpowiedź jest banalnie prosta: taki olej w zupełności wystarczy. Obecnie produkowane oleje nawet najgorszej klasy są zdecydowanie lepsze od tych produkowanych 20 lat temu. Istotny jest także fakt, że motocykl jest użytkowany sezonowo, czyli nie musi chronić silnika przy zimnym rozruchu w temperaturze powiedzmy -20 stopni C, tak jak to ma miejsce w samochodzie. Podsumowując: jak dla mnie nie ma sensu przepłacać za olej na bazie syntetycznej do transalpa 600 (szczególnie z początku lat produkcji, niezależnie od stanu-przebiegu), bo nie ma to żadnego uzasadnienia ekonomicznego. O nowszych modelach się nie wypowiadam, bo nie znam szczegółów konstrukcyjnych.
Andrzej77 pisze:Gdyby po mineralnym wlać pólsyntetyk lub (o zgrozo) syntetyk mogloby przedmuchać silnik i już nigdy nic nie byloby jak dawniej
w dwóch słowach: urban legend :cool:
Awatar użytkownika
ZiBi
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 44
Rejestracja: 07.08.2009, 11:02
Lokalizacja: POŁUDNIE

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: ZiBi »

jedras pisze:
mmax pisze:A powiedzcie mi czemu mineralne a nie pół czy syntetyczne? Aż tak przechodzone macie silniki? Ja myślałem nad 5W50
Odpowiedź jest banalnie prosta: taki olej w zupełności wystarczy. Obecnie produkowane oleje nawet najgorszej klasy są zdecydowanie lepsze od tych produkowanych 20 lat temu. Istotny jest także fakt, że motocykl jest użytkowany sezonowo, czyli nie musi chronić silnika przy zimnym rozruchu w temperaturze powiedzmy -20 stopni C, tak jak to ma miejsce w samochodzie. Podsumowując: jak dla mnie nie ma sensu przepłacać za olej na bazie syntetycznej do transalpa 600 (szczególnie z początku lat produkcji, niezależnie od stanu-przebiegu), bo nie ma to żadnego uzasadnienia ekonomicznego. O nowszych modelach się nie wypowiadam, bo nie znam szczegółów konstrukcyjnych.
Kolega jedras ma absolutną rację :thumbsup: , znam kupę ludzi którzy jak mają wymienić olej w silniku czy to w motorze czy puszce, to zaczynają taki wywód że nie mogę :mouthshut: , a opony czy hamulce mają w :dupa:

zapytajcie znajomych na wyspach czy w NL, co tam leją, oni to mają w :dupa: , nawet do nowych konstrukcji wlewają co najwyżej semisyntetyk, o fullsyntetyku nawet nie słyszeli

trampek ma tak prosty silnik że naprawdę wystarczy olej mineralny, a że niektórzy leją syntetyk (kto bogatemu zabroni :grin: ), ja osobiście mam wlany półsyntetyk 15W50, nalatane 50000km, rok 2003, i jakoś nic nie bierze a wymieniam 2 razy w roku
Honda The Power of Dreams
Awatar użytkownika
PIANEK
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 77
Rejestracja: 16.01.2010, 23:59
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Mrągowo

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: PIANEK »

E to w sumie dopłace pare groszy i bede nadal lał motula 5100 10w40 . Chyba ze ktos ma inne propozycje dobrego taniego oleju ? A motul 5000 duzo gorszy do 5100 ?
Awatar użytkownika
Andrzej77
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 487
Rejestracja: 29.03.2009, 23:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kobylanka

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: Andrzej77 »

jedras pisze:
Andrzej77 pisze:Gdyby po mineralnym wlać pólsyntetyk lub (o zgrozo) syntetyk mogloby przedmuchać silnik i już nigdy nic nie byloby jak dawniej
w dwóch słowach: urban legend :cool:
Nie chodzi mi o kolejność wlewania, lecz o stan zużycia silnika. Ja według licznika mam najechane 35 kkm. Możliwe, pod warunkiem, że motocykl był jedynie eksponatem w kolekcji. I myślę, że wielu z nas kupiło kręcone trampki. Pewność mają tylko ci, którzy wyjechali swoimi z salonu. Ci którzy od nich kupią tej pewności już nie mają.
Kolega w hondzie civic wlał pełny syntetyk - chciał dobrze - wyszło tak, ze po kilkuset kilometrach, po kilkunastu rozgrzaniach i ostygnięciach, silnik dramatycznie stracił moc. Finalnie zdecydował się na remont silnika. Po zdjęciu głowicy ujrzeliśmy błyszczące niemal tłoki, nafta przez pierścienie przelała się jakby ich tam nie było. Wszędzie tam, gdzie dochodził olej nie było grama nagaru, który przecież stanowi swoiste uszczelnienie w leciwych silnikach. Skoro silnik już raz został dostał mineralny - zakładam, że na to zasłużył.
Ufaj Allahowi, ale wielbłąda zawsze przywiązuj do płotu
wojs
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 657
Rejestracja: 15.06.2008, 19:45
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa/Gdansk

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: wojs »

Andrzej77 ..
- 15 letnia Xantia 1,9TD z przebiegiem ponad 200k km) - leje syntetyk 5W40
- kolegi 15 letia Xantia 1,9TD .. z przebiegiem grubo ponad 300k km - leje ten sam olej 5W40
- trampek w 1996 roku z przebiegiem (potwierdzonym w ASO) 83888km - wlasnie zmienilem dzisiaj olej - 5W50 Liqui Moly

W kazdym z powyzszych lany byl olej 10W40.
Obie Xantie od ponad 100k km lataja na syntetyku.
Trampek od 20k km lata na syntetyku.

Od wlania (wg bagnetu stan 3/4) do spuszczenia nie trzeba nic dolewac.
Przy spuszczaniu stan to okolo 1/3. W kazdym z powyzszych.

W zadnym z powyzszych po zmianie oleju na lepszej klasy nie pojawily sie:
- spadki mocy
- branie oleju
- przegrzewanie sie

Zalety:
- cichsza praca silnika
- spokojne sumienie - przy odpaleniu szybciej silnik jest smarowany - bezcenne

Lepszej klasy olej = lepsze i szybsze smarowanie.
I tego sie bede trzymał.
--
pozdrawiam
Wojtek

BYL : TA XL600V
JEST : Triumph Tiger 955i
Awatar użytkownika
Andrzej77
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 487
Rejestracja: 29.03.2009, 23:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kobylanka

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: Andrzej77 »

wojs pisze:Andrzej77 ..
- 15 letnia Xantia 1,9TD z przebiegiem ponad 200k km) - leje syntetyk 5W40
- kolegi 15 letia Xantia 1,9TD .. z przebiegiem grubo ponad 300k km - leje ten sam olej 5W40
- trampek w 1996 roku z przebiegiem (potwierdzonym w ASO) 83888km - wlasnie zmienilem dzisiaj olej - 5W50 Liqui Moly
Przeleć się w powyższych na 20w50 od wymiany do wymiany i wróć do 5w40.
Może uda się powtórzyć to, o czym pisalem :niewiem:
Ufaj Allahowi, ale wielbłąda zawsze przywiązuj do płotu
Awatar użytkownika
mmax
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 393
Rejestracja: 13.08.2009, 21:56
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Łódź, Ujazd, Tomaszów...

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: mmax »

Dobre Tanie oleje. No ale dla mieszkańców łodzi i okolic.
http://aptekaolejowa.pl/page-apteka_2.aspx

Dajcie se spokój z motulem piekielnie drogim. olej to olej. Wole 3 razy częściej zmienić Midlanda niż raz Motula. Tylko nadal nie wiem jaki kupić...
...wymiana wałków zdawczych i wszystkie inne niewykonalne naprawy...
Awatar użytkownika
ZiBi
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 44
Rejestracja: 07.08.2009, 11:02
Lokalizacja: POŁUDNIE

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: ZiBi »

mmax pisze:
Dajcie se spokój z motulem piekielnie drogim. olej to olej. Wole 3 razy częściej zmienić Midlanda niż raz Motula. Tylko nadal nie wiem jaki kupić...
lej 15W50, lub 10W40, firma? nie wiem co tam chcesz Agip, Elf, Panolin, Mobil (z pewnego żródła :wink: ), co tam jeszcze, wlejesz Lotos ten nic nie będzie, no chyba że latach off roadem non stop z odkręconą manetą :tongue:
Ostatnio zmieniony 13.04.2010, 08:58 przez ZiBi, łącznie zmieniany 2 razy.
Honda The Power of Dreams
Awatar użytkownika
Daniel 87
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 874
Rejestracja: 19.06.2008, 13:30
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: Daniel 87 »

jesli nie zalezy wam na marce i parametrach oleju to proponuję z beczki brac :) ewentualnie zawsze znajdzie sie jakis po 15 zlotych na litr:) ja i tak preferuję motula i zawsze będe polecal ten olej. Jesli chodzi o cene to w porownaniu np do castrola parametry ma o wiele lepsze lecz jest jakies 3 dychy na bance tanszy
Dla przyjaciół Buli

Sklep Motocyklowy "Twój Motocykl"- Zapraszam
Konstantynów Łódzki

886 474 474 od 10-18 tej.


obecnie BMW R100 Cafe Racer zbudowany na bazie R100RS 1980r
Junak M10 1961r
MZ ES250/2 1969
Jawa 353 1961r
Awatar użytkownika
ZiBi
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 44
Rejestracja: 07.08.2009, 11:02
Lokalizacja: POŁUDNIE

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: ZiBi »

wojs pisze:
W zadnym z powyzszych po zmianie oleju na lepszej klasy nie pojawily sie:
- spadki mocy
- branie oleju
- przegrzewanie sie

Zalety:
- cichsza praca silnika
- spokojne sumienie - przy odpaleniu szybciej silnik jest smarowany - bezcenne
poniekąd się zgadzam i też jestem zwolennikiem wlewania i zakładania porządnych części i olejii , ale nie zawsze tak jest z tą cichą pracą :wink:, wręcz przeciwnie silnik staje się głośniejszy, co nie świadczy o awarii


p.s. motul jest jest bardzo dobry, a ostatnie czasy pokazały że nie musi być drogi, firmy zaczęły się tak przebijać ceną, że teraz zarabiają na bańce 5zł :rolf:
Honda The Power of Dreams
wojs
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 657
Rejestracja: 15.06.2008, 19:45
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa/Gdansk

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: wojs »

Andrzej77 pisze:
wojs pisze:Andrzej77 ..
- 15 letnia Xantia 1,9TD z przebiegiem ponad 200k km) - leje syntetyk 5W40
- kolegi 15 letia Xantia 1,9TD .. z przebiegiem grubo ponad 300k km - leje ten sam olej 5W40
- trampek w 1996 roku z przebiegiem (potwierdzonym w ASO) 83888km - wlasnie zmienilem dzisiaj olej - 5W50 Liqui Moly
Przeleć się w powyższych na 20w50 od wymiany do wymiany i wróć do 5w40.
Może uda się powtórzyć to, o czym pisalem :niewiem:

Ale po co ? ...skoro napisalem Ci ze przeszedlem z polsyntetyka na syntetyk .. i nie widze powodow do zmiany podejscia ..do wlewania polsyntetyka czy minerala.

Uwazam za bujde legendy o tym ze nie wolno zmieniac oleju na wyzszej klasy gdy juz sie jezdzilo na jakims oleju. To co ktos juz wspomnial ... wiele czasu minelo od rozpoczecia produkcji i sprzedazy olejow. Obecne oleje to inna klasa jakosci.
--
pozdrawiam
Wojtek

BYL : TA XL600V
JEST : Triumph Tiger 955i
net
Czytacz
Czytacz
Posty: 1
Rejestracja: 21.04.2010, 18:45

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: net »

mmax to żałosne co piszesz. Polecasz Midlanda wklejasz stronkę na której są adresy i piszesz, że NIE WIESZ GDZIE GO KUPIĆ???!!! A swoją drogą ma to facet, który 20 lat gadał na lewo i prawo, że w otwartych beczkach jest szajs a teraz robi na tym kasę. Ciekawe co tam jest w środku. Mydlenie oczu nazwą Apteka nie wystarczy.
Awatar użytkownika
Skwaro
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 20.08.2008, 22:56
Lokalizacja: Kraków

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: Skwaro »

PIANEK pisze:E to w sumie dopłace pare groszy i bede nadal lał motula 5100 10w40 . Chyba ze ktos ma inne propozycje dobrego taniego oleju ? A motul 5000 duzo gorszy do 5100 ?
Ze zdjęcia widać że Twój TA to PD 06 - do tych silników fabryka zaleca olej 20w-50, przy 10w-40 może go zużywać trochę więcej.
Awatar użytkownika
Scyzoryk
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 481
Rejestracja: 02.07.2008, 13:28
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: okolice Piaseczna

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: Scyzoryk »

ja leję 15w50

Zamiennie, w zależności co taniej upoluję albo Agip TEC albo Motul 5100. Półsyntetyki.
Pozdrawiam
Scyzoryk


AT CRF1000
Awatar użytkownika
matti21sk
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 242
Rejestracja: 02.12.2008, 09:52
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: co myślicie o tym ojelu ? Elf Moto 4 DX Ratio 20W50

Post autor: matti21sk »

Weźcie jeszcze pod uwagę Repsola 4T Offroad 10w40 półsyntetyk. Teraz biorę go na 2gą wymianę. Koszt bańki 4l około 130zł.

pzdr
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość