Światlo stopu ciągle się świeci.

Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, moduły CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.
Awatar użytkownika
Fu Manchu
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 84
Rejestracja: 11.07.2009, 11:50
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa

Światlo stopu ciągle się świeci.

Post autor: Fu Manchu »

Hej,
Po ponad sezonie w garażu chciałem wywlec trampka na przegląd i tu taki zonk.
Światło stopu się pali non stop, nawet po wypięciu obu(!) Czujników hamowania. Czy obwód do drugiego żarnika w tylnej lampie w XL600V idzie może przez jakiś przekaźnik co mógł się przywiesić czy inny czort?
Odpiąłem oba czujniki, w klamce i pedale od tylnego, na samej żarówce czysto.
Ot zagwostka a człek chciał pohulać po dłuższej przerwie :/
Awatar użytkownika
magneto
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 845
Rejestracja: 28.07.2013, 21:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Światlo stopu ciągle się świeci.

Post autor: magneto »

W oryginale żadnych przekaźników nie ma. Plus "po stacyjce" idzie na wyłączniki, drugie ich styki łączą się i dalej prosto do żarówki Stop.
Może głupie pytanie - czy Stop pali Ci się bez względu na włączone światła, czy tylko ze światłami (to by oznaczało odwrotnie "wciśniętą" żarówkę 5/21 W).
Psy szczekają, a motocykl jedzie dalej...
RUSSIAN GO HOME !
Awatar użytkownika
Fu Manchu
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 84
Rejestracja: 11.07.2009, 11:50
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa

Re: Światlo stopu ciągle się świeci.

Post autor: Fu Manchu »

Pali się tylko jak włączę światła na postojówki czy mijania.
Mogłem żarówkę źle wetknąć, mówisz? Wymieniałem ją jakoś w zeszłym sezonie ale bym raczej zauważył złe działanie.
Czyli Japońcy nie zastosowali poka yoke, jutro sprawdzę, mam nadzieję że to to, kolejny raz nie chcę pruć całej wiązki :swieczki:
Awatar użytkownika
magneto
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 845
Rejestracja: 28.07.2013, 21:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Światlo stopu ciągle się świeci.

Post autor: magneto »

W takim razie spróbuj (po podłączeniu włącznika/ów Stopu) wcisnąć hamulec bez włączonych świateł - jak jest odwrotnie wciśnięta - bo do sprawnej oprawki tak bez wysiłku wetknąć się nie da - żarówka, bądź zamienione przewody - to zaświeci się tylna pozycja. Może to coś więcej wyjaśni.
Psy szczekają, a motocykl jedzie dalej...
RUSSIAN GO HOME !
Awatar użytkownika
Fu Manchu
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 84
Rejestracja: 11.07.2009, 11:50
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa

Re: Światlo stopu ciągle się świeci.

Post autor: Fu Manchu »

O ile pamiętam, to tak robiłem, załączona stacyjka, wyłączone światła i kontrolnie klikałem czujnikami hamulców. Nic nie świeciło. Ale pamięć płata figle, jutro sprawdzę, zaczynając od montażu żarówki.
Awatar użytkownika
magneto
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 845
Rejestracja: 28.07.2013, 21:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Światlo stopu ciągle się świeci.

Post autor: magneto »

I jak - sprawdzałeś to ?
Takie możliwości mi się nasuwają:
1. Odwrotnie wciśnięta (bo włożyć do sprawnej oprawki się nie da) żarówka, bądź zamienione przewody Stop/Pozycja - Efekt: odwrotne działanie - Stop to Pozycja i odwrotnie.
2. Zwarcie w żarówce / oprawce / instalacji - Efekt: i Stop i Pozycja świecą razem (zwłaszcza po zdjęciu klosza powinno być widać)
3. Jeżeli coś było robione w instalacji, to - teoretycznie można pozamieniać przewody przy tylnej lampie tak, że będą się cuda działy, także takie, jak opisałeś (głównie zamiana podłączenia masy do lampy).
Psy szczekają, a motocykl jedzie dalej...
RUSSIAN GO HOME !
Awatar użytkownika
mr bulwa
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 624
Rejestracja: 26.09.2008, 10:44
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Światlo stopu ciągle się świeci.

Post autor: mr bulwa »

Jak świeci stale to jest gdzieś przerwa wo obwodzie - (w trampku stop tak działa, może w innych moto też). Sprawdź mikrowłączniki przy klamce i pedale - czy nie poluzowały się konektory. Ostatnio rozbierałem mikrowłącznik przy klamce (zegarmistrzowaska robota - uwaga na sprężynkę), bo miałem podobne objawy. Przeczyściłem styki drobnym papierem ściernym, przedmuchałem, poprawiłem konektory (delikatnie dogiąłem) i działa.
_______________________________________________
Nie ma drogi do szczęścia. To szczęście jest drogą.
Budda Siddhartha Gautama
Awatar użytkownika
magneto
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 845
Rejestracja: 28.07.2013, 21:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Światlo stopu ciągle się świeci.

Post autor: magneto »

mr bulwa pisze:Jak świeci stale to jest gdzieś przerwa wo obwodzie - (w trampku stop tak działa, może w innych moto też).(....)
Możesz jakoś rozwinąć / uzasadnić to stwierdzenie ? Bo z mojego doświadczenia, z analizy dokumentacji, ba - nawet z prostej logiki wynika co innego :swieczki:

Edyta:
Czy coś było rozbierane, podłączane przy tylnej lampie ? Bo gdyby zamienić tam kabelek zielony z zielono-(żółtym), to mogłyby być właśnie takie jaja.
Psy szczekają, a motocykl jedzie dalej...
RUSSIAN GO HOME !
Awatar użytkownika
Fu Manchu
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 84
Rejestracja: 11.07.2009, 11:50
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa

Re: Światlo stopu ciągle się świeci.

Post autor: Fu Manchu »

Jednak winowajcą była odwrócona żarówka :smile:
Co ciekawe łatwo wchodzi w złą stronę, może gniazdo mam wyrobione, jedynie nie "sprężynuje" jeśli wsadzić odwrotnie.
I nieprawda, że obwód działa na odwrót, krańcówka klamki jest po prostu 'normalnie zamknięta' a klamka ją wciska w pozycji spoczynkowej, jak hamujesz to klamka przestaje naciskać i obwód się zamyka :)
Awatar użytkownika
mr bulwa
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 624
Rejestracja: 26.09.2008, 10:44
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Światlo stopu ciągle się świeci.

Post autor: mr bulwa »

magneto pisze:
mr bulwa pisze:Jak świeci stale to jest gdzieś przerwa wo obwodzie - (w trampku stop tak działa, może w innych moto też).(....)
Możesz jakoś rozwinąć / uzasadnić to stwierdzenie ? Bo z mojego doświadczenia, z analizy dokumentacji, ba - nawet z prostej logiki wynika co innego :swieczki:

Edyta:
Czy coś było rozbierane, podłączane przy tylnej lampie ? Bo gdyby zamienić tam kabelek zielony z zielono-(żółtym), to mogłyby być właśnie takie jaja.
Sorka mój błąd. :thanks: To mikrowłącznik ma jakby "odwrócone" działanie - tzn. po wciśnięciu klamki dźwigienka jest zwalniana i wędruje do góry następuję klik i obwód jest zamykany. Magneto - brawo za uważność! :resp:
_______________________________________________
Nie ma drogi do szczęścia. To szczęście jest drogą.
Budda Siddhartha Gautama
Awatar użytkownika
magneto
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 845
Rejestracja: 28.07.2013, 21:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Światlo stopu ciągle się świeci.

Post autor: magneto »

Najważniejsze, że problem został rozwiązany i Kolega może sobie spokojnie pojeździć :smile:
Psy szczekają, a motocykl jedzie dalej...
RUSSIAN GO HOME !
Awatar użytkownika
Fu Manchu
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 84
Rejestracja: 11.07.2009, 11:50
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa

Re: Światlo stopu ciągle się świeci.

Post autor: Fu Manchu »

Tajest, dzięki wielki!
Sprawdzenie żarówki by pewnie było ostatnim etapem diagnostyki tuż za pruciem wiązki po raz drugi :grin:
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość