Słaby tylny hamulec

Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska kół.
casi
romeciarz
romeciarz
Posty: 20
Rejestracja: 11.09.2015, 22:20
Mój motocykl: XL700V

Słaby tylny hamulec

Post autor: casi »

Witam.
Mam problem z tylnym hamulcem. Moto trampek 700 z ABS. Wszystko sprawdzone, pompa nie cieknie a tył słabo działa. Czy może to być problem z rozdzielaczem siły hamowania przód/tył? Miał ktoś taki problem?

Pozdrawiam i dzięki z odpowiedzi.
Solidworks
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 731
Rejestracja: 03.02.2014, 22:09
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: Solidworks »

Jakie masz klocki? Kiedy wymieniałeś płyn?
CB500 97r. --> XL 650 V6 2006r. --> TDM 900 2008r.
Pawel
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 506
Rejestracja: 05.11.2017, 09:44
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Orzesze

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: Pawel »

Może układ jest zapowietrzony? Zwykła wymiana płynu hamulcowego na świeży też dużo poprawia siłę hamowania (jeśli płyn ham. jest stary).
Wodar
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 194
Rejestracja: 13.01.2013, 16:45
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: PISZ

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: Wodar »

Jak masz układ hamulcowy Dual CBS i próbujesz hamować tylko tyłem to tak ma być i nie kombinuj.
casi
romeciarz
romeciarz
Posty: 20
Rejestracja: 11.09.2015, 22:20
Mój motocykl: XL700V

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: casi »

Płyn nowy, odpowietrzony, klocki sintermetalowe, i nie jestem pewien że tak ma być bo hamowanie pod nogą to opcja spowalniania a nie hamowania
Wodar
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 194
Rejestracja: 13.01.2013, 16:45
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: PISZ

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: Wodar »

Jakby hamował pełną parą to byś się wypier...lił przy byle okazji. Do hamowania służy przód. Tył jest pomocniczy. No chyba, że w terenie.
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2518
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: Artek »

Wodar pisze:Jak masz układ hamulcowy Dual CBS i próbujesz hamować tylko tyłem to tak ma być i nie kombinuj.
Kolega ma w dużym wiadrze takie coś i hamulec hula jak talala.

Jakiś czas temu wymieniałem mu płyn w układzie i było trochę zabawy z tym...bo hamując tyłem układ jest sprzężony z przednim lewym jednym tłoczkiem.
3048
Dominator.
Wodar
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 194
Rejestracja: 13.01.2013, 16:45
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: PISZ

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: Wodar »

Jeździłem Wiadrem 8 lat i na przeglądzie miałem zawsze spinę z gościem bo twierdził, że tył słabo działa. A hamulce były jak żyleta. Pokaż mi motocykl gdzie tyłem można zahamować na asfalcie i zatrzymasz moto jak przodem.
casi
romeciarz
romeciarz
Posty: 20
Rejestracja: 11.09.2015, 22:20
Mój motocykl: XL700V

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: casi »

Mam dokładnie taki układ jak kolega Atrek na schemacie. W 650 na asfalcie byłem w stanie koło zablokować, kolega w 700 nożnym na asfalcie też do zadziałania ABS, więc z rad mogę wywnioskować że coś tu nie gra. A czy ktoś wie czy ten PCV ze schematu jest sprzężony z pompą ABS czy jest to oddzielna część. Może to ustrojstwo padło.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5564
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: wojtekk »

Wodar pisze:. Do hamowania służy przód. Tył jest pomocniczy. No chyba, że w terenie.
Powiem ogólnie, że to bardzo kontrowersyjna opinia i należy ufać , iż ludzie nie wierzą we wszystko , co w internetach napisane. Sorry za off top
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2518
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: Artek »

casi pisze:Mam dokładnie taki układ jak kolega Atrek na schemacie. W 650 na asfalcie byłem w stanie koło zablokować, kolega w 700 nożnym na asfalcie też do zadziałania ABS, więc z rad mogę wywnioskować że coś tu nie gra. A czy ktoś wie czy ten PCV ze schematu jest sprzężony z pompą ABS czy jest to oddzielna część. Może to ustrojstwo padło.
3049

Wątpię, aby PCV padł. Skupiłbym się na prze serwisowaniu pompy hamulca nożnego i zacisku hamulca. Następnie porządne odpowietrzenie( tak jak pisałem wcześniej-miałem z tym problemy przy układzie CBS).

Każdy ma po części racje :wacko: Hamowanie motocyklem (przednim czy tylnym hamulcem) jest zależne od wielu czynników:
-ilości pasażerów, obciążenia.
-rodzaju nawierzchni ( ancfalt, siuter, pioch itp.)
-warunków atmosferycznych ( hamowanie na śliskiej nawierzchni zwykle robię tylnym hamulcem).
-złożenia motocykla ( na zakręcie hamowanie przodem może się skończyć wywrotką, jeśli użyję tyłu to jestem w stanie wpaść w kontrolowany uślizg ).
Schodzimy na poboczne tematy :stop:

Dlatego jakiś urzędnik na górze wymyśla coraz to bardziej zaawansowane układy hamulcowe...

W trampku przy niewielkim obciążeniu bez żadnego problemu można zablokować koło ( jeździłem wszystkimi modelami). Problem robi się, gdy obciążymy moto pasażerem i bagażem. Ale sprawny układ z tarczą hamulcową i dobrą gumą powinien być bardzo mocno skuteczny, choć trudno tyłem zablokować koło w trampku przy dużym obciążeniu motocykla.
Dominator.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5564
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: wojtekk »

Artku. Możesz proszę rozwinąć myśl ? Podaj przykłady , gdy hamowanie przodem jest wskazane. Wyłącznie przodem.
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2518
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: Artek »

wojtekk pisze:Artku. Możesz proszę rozwinąć myśl ? Podaj przykłady , gdy hamowanie przodem jest wskazane. Wyłącznie przodem.
Kierowca, sucha nawierzchnia, dobry asfalt i hamowanie na wprost. Ja bardzo często w takich warunkach latam.
Użyję tylko przedniego hamulca, bo jest najskuteczniejszy.

Hamowanie tyłem w takim przypadku jest zwyczajnie nieskuteczne, bo tylne koło ma znikomy nacisk na drogę i szybko wpadnie w poślizg.
Dominator.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5564
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: wojtekk »

Artku. masz dużo szczęścia i życzę Ci go nadal. P.s. polecam szkolenia
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Dlugi1
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 416
Rejestracja: 14.06.2017, 09:52
Mój motocykl: XL650V

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: Dlugi1 »

Hamując tylko przodem motocykl nurkuje, stosując hamowanie łączne przód+tył, ze wskazaniem na delikatnie wcześniejsze zaczęcie hamowania tyłem, powoduje "przysiad" tyłu, obniżenie środka ciężkości i mniejsze nurkowanie przodu.
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2518
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: Artek »

3054
3053
3052
3051
3050

Wojtek-dziękuję za radę. Tymczasem zrobiłem koło 100 po moich terenach. Na asfalcie przednim hamowałem wspomagając tylnym(czasem nawet bez tylnego bo klapki poza moto wystawiałem jak listonosz). Na szutrach i piochu tylko tył, na bruku bałem się przedni dotknąć.
Jak pomagamy chłopakowi, który ma problem z tylnym hamulcem?
Dominator.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5564
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: wojtekk »

Rozbierałes zaciski wraz z wyjęciem wszystkich uszczelniaczy (pyłowy i na płyn ?
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
casi
romeciarz
romeciarz
Posty: 20
Rejestracja: 11.09.2015, 22:20
Mój motocykl: XL700V

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: casi »

Zaciski po serwisie, chodzą luźno, płyn nowy, odpowietrzone dobrze, (sprawdzone niezależnie 2 razy), a może to wina tarczy? Grubość jeszcze ok ale dość nierówna.
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2518
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: Artek »

Jeśli tarcza nierówna a założyłeś nowy klocek to chwilę trzeba na dotarcie powierzchni klocek-tarcza. Ponadto, jeśli nowy klocek zbyt intensywnie użytkowałeś to mógł się zrobić tzw. spiek, czyli przypaliłeś klocka. Efektem jest słabe hamowanie.
Zaleca się przez pierwsze kilkadziesiąt km delikatnie docierać klocki. Kolega ostatnio chyba przez 200 km galfery docierał do mocno używanej tarczy w 600-ce. Za to przód szybko mu się ładnie ułożył w kilkadziesiąt km.
Jeśli przypaliłeś klocek to pozostaje klocek przytrzeć na papierze ściernym.
Najlepiej z mojego doświadczenia układały się klocki nissina, które zakładałem. Długo złote a szybciej niebieskie.
Jakie masz klocki? Tarcza oryginał?
Dominator.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5564
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Słaby tylny hamulec

Post autor: wojtekk »

I może jeszcze jedno pytanie : da się zablokować koło ? (Na wszelkim wypadku na szutrze :) )
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości