na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Motocykl nie pracuje prawidłowo i nie masz zielonego pojęcia, jaki układ może być niesprawny? Napisz tutaj. ( po zdiagnozowaniu usterki temat zostanie bądź usunięty, bądź przeniesiony do właściwego działu).
Awatar użytkownika
roland3r
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 02.05.2013, 09:21
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Toruń

na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: roland3r »

Witam, mam problem z trampkiem 600v z 1994r. Przedostatnio, gdy jeździłem to po ok 30min jazdy obroty słabły, a potem wskakiwały na wyższe, co dało się odczuć szarpaniem ( działo sie to na zaminei biegów z 2 na3 i z 3 na 4). Natomiast dziś, po w miarę takim samym czasie jazdy, silnik zaczął słabnąć na obrotach i na chwile zapaliła się lampka kontrolna oleju. Zatrzymałem się odczekałem chwile i ruszyłem, sytuacja powtórzyła się, ale już bez zapalonej kontrolki oleju. Ilość oleju i płynu w chłodnicy jest na odpowiednim poziomie, filtr powietrza był 2tyg temu zmieniony.Z tego względu, że jest to mój pierwszy motor, nie mam pojęcia co to może być i proszę o pomoc.
mirekm71
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 807
Rejestracja: 12.02.2012, 19:05
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Brzeg

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: mirekm71 »

Nie bardzo mozna zrozumuec Twoj tekst. Rozumiem, ze kontrolka oleju zaswiecila sie na wolnych obrotach? Mysle, ze zaniki mocy to padniety modul.
Kupuje tylko od czarnych takich jak ja.
Awatar użytkownika
Retman
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 183
Rejestracja: 08.04.2013, 16:11
Mój motocykl: XL600V

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: Retman »

roland3r pisze:Witam, mam problem z trampkiem 600v z 1994r. Przedostatnio, gdy jeździłem to po ok 30min jazdy obroty słabły, a potem wskakiwały na wyższe, co dało się odczuć szarpaniem ( działo sie to na zaminei biegów z 2 na3 i z 3 na 4). Natomiast dziś, po w miarę takim samym czasie jazdy, silnik zaczął słabnąć na obrotach i na chwile zapaliła się lampka kontrolna oleju. Zatrzymałem się odczekałem chwile i ruszyłem, sytuacja powtórzyła się, ale już bez zapalonej kontrolki oleju. Ilość oleju i płynu w chłodnicy jest na odpowiednim poziomie, filtr powietrza był 2tyg temu zmieniony.Z tego względu, że jest to mój pierwszy motor, nie mam pojęcia co to może być i proszę o pomoc.
...a co ostatnio było robione w motocyklu oprócz filtra powietrza??
...najważniejsze to mieć czyste sumienie...
mirkoslawski
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2269
Rejestracja: 28.08.2009, 11:16
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kielce

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: mirkoslawski »

A może masz za nisko ustawione obroty i na wyższych biegach (podczas zmiany czyli na wciśniętym sprzęgle) dusi konia i zaczyna gasnąć (to by wyjaśniało zapalanie się lampki olejowej i szarpanie) albo przytkany wężyk/kranik/filtr paliwa? Jeśli oleum masz na odpowiednim poziomie to kontrolka powinna się zapalać tylko jak silnik stoi.

EDIT: spróbuj zmieniać te biegi bez sprzęgła albo z tylko lekko wciśniętym. Jeśli problem zniknie - szukaj w obrotach i/lub paliwie (np.gaźniki).

EDIT2: po zmianie filtru powietrza regulowałeś gaźniki (skład mieszanki/synchro)? jeśli nie - masz prawdopodobnie przyczynę :wink:
Awatar użytkownika
roland3r
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 02.05.2013, 09:21
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Toruń

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: roland3r »

Dzięki za każdą podpowiedź! Po rozmowach z paroma osobami to prawdopodobnie gaźniki do czyszczenia i synchronizacji. Jestem tylko ciekaw czemu na początku jazdy wszystko jest miodzio, a dopiero po rozgrzaniu silnika zaczynają się te "przygody" z szarpaniem. Czy ulegają rozszerzeniu jakieś tulejki itp. ?

Co do pytań to niestety nie znam historii poprzednich napraw w tym motorze, a po wymianie filtra nic innego nie było robione.
mirkoslawski
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2269
Rejestracja: 28.08.2009, 11:16
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kielce

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: mirkoslawski »

Przy wymianie filtra powietrza powinno się zrobić synchro i regulacje gaźników a co jakiś czas czyszczenie. Zmienia się skład mieszanki (nowy filtr). Jeśli nie robiłeś nic - sprawdź świece (kolor) (chyba w 600 jest) filtr paliwa.
Awatar użytkownika
Retman
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 183
Rejestracja: 08.04.2013, 16:11
Mój motocykl: XL600V

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: Retman »

mirkoslawski pisze:Przy wymianie filtra powietrza powinno się zrobić synchro i regulacje gaźników a co jakiś czas czyszczenie. Zmienia się skład mieszanki (nowy filtr). Jeśli nie robiłeś nic - sprawdź świece (kolor) (chyba w 600 jest) filtr paliwa.
...mirkosławski,gdzie jest napisane że po wymianie filtru trzeba regulację gaźników...i zmienia się skład mieszanki?
roland...żadne tulejki...póki co nic nie grzeb przy gaźnikach.
...tak się utarło,że na nowy sezon trzeba wymienić filtr powietrza,świece....zrobić czyszczenie gaźników,synchro,idd,itp...stąd twierdzenie ze po wymianie filtra synchro,itd.Skoro nie wiesz/nie masz głowy jak i co musisz poszukać sprawdzonego mechanika lub kogoś z forum kto ma pojęcie.Sam możesz zrobić więcej szkody niż pożytku.
...najważniejsze to mieć czyste sumienie...
mirkoslawski
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2269
Rejestracja: 28.08.2009, 11:16
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kielce

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: mirkoslawski »

W zależności od fimry, która produkuje filtr, różna jest ilość powietrza dostarczana do gaźników. Poza tym filtr brudzi się wraz z gaźnikami i jeśli wymieniasz filtr powietrza a gaźników nie tykasz (nie czyścisz, nie regulujesz składu) - masz właśnie (lub możesz mieć) takie jak kolega objawy.



Rozumiem, że Retman twierdzisz, że pojęcia nie mam...no cóż - masz kolejnego "kolege" na forum. Pozdrawiam

Rzeczywiście - "kolega" Retman zna się na wszystkim i potrafi w sposób "dyplomatyczny" pokazać, że od robienia kiełbasy do mechaniki F16 jest jedynym autorytetem.
Awatar użytkownika
Retman
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 183
Rejestracja: 08.04.2013, 16:11
Mój motocykl: XL600V

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: Retman »

...fakt,jak kolega wspomniał...sprawdzić świece zapłonowe(barwę izolatorów)czy nie zaoliwione i wartość świec,czy prawidłowa do modelu.To możesz zrobić sam na spokojnie dokręcając świece odpowiednim momentem...i zobaczyć czy nastąpiła poprawa,dopiero ew.myśleć co dalej.
mirkosławski,gdzie napisałem że nie masz pojęcia,hę??...pisałem do kolegi,żeby ew.oddał do kogoś kto ma pojęcie...
ehhh,tak mi zależy na koleżeństwie...

...wiecie co?...wszystko by się zgadzało,ale w/w objawy to na stary zanieczyszczony filtr,ale nie w chwili obecnej po wymianie.
Ostatnio zmieniony 15.06.2013, 14:34 przez Retman, łącznie zmieniany 2 razy.
...najważniejsze to mieć czyste sumienie...
mirkoslawski
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2269
Rejestracja: 28.08.2009, 11:16
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kielce

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: mirkoslawski »

Retman pisze: ehhh,tak mi zależy na koleżeństwie...
To widać po twoich postach

Sorki za OFT - już nie zaśmiecam koledze wątku :mouthshut:
Awatar użytkownika
Retman
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 183
Rejestracja: 08.04.2013, 16:11
Mój motocykl: XL600V

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: Retman »

a dopiero po rozgrzaniu silnika zaczynają się te "przygody" z szarpaniem. Czy ulegają rozszerzeniu jakieś tulejki itp. ?
roland...rozszerzać,a raczej puchnąć to mogą tłoki...tak kiedyś miałem w motocyklu.Kupiłem tłok rzemiosło i po rozgrzaniu motocykl tracił moc i nie dało jechać...ale do cholery chyba nikt wcześniej nie zmienił w Twoim jakiś dorabianych tłoków??...a zresztą wszystko jest możliwe...aby sprzedać :smile: ale ta historia to tylko taka ciekawostka.
...najważniejsze to mieć czyste sumienie...
Awatar użytkownika
Wolo
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3484
Rejestracja: 05.11.2008, 15:12
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: Wolo »

roland3r pisze:Witam, mam problem z trampkiem 600v z 1994r. Przedostatnio, gdy jeździłem to po ok 30min jazdy obroty słabły, a potem wskakiwały na wyższe, co dało się odczuć szarpaniem ( działo sie to na zaminei biegów z 2 na3 i z 3 na 4). Natomiast dziś, po w miarę takim samym czasie jazdy, silnik zaczął słabnąć na obrotach i na chwile zapaliła się lampka kontrolna oleju. Zatrzymałem się odczekałem chwile i ruszyłem, sytuacja powtórzyła się, ale już bez zapalonej kontrolki oleju. Ilość oleju i płynu w chłodnicy jest na odpowiednim poziomie, filtr powietrza był 2tyg temu zmieniony.Z tego względu, że jest to mój pierwszy motor, nie mam pojęcia co to może być i proszę o pomoc.
Podobne objawy towarzyszą uszkodzonym/ zasyfiałym membranom kranika, przynajmniej u mnie się tak działo. Sprawdź stan membran, przeczyść cały kranik, sprawdź przewód od podciśnienia... ogólnie- upewnij się, ze motocykl dostaje paliwo.
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: Jaro-Ino »

Roland, w weekend będę w domu w Inowrocławiu. Podskocz, zerkniemy :)
Awatar użytkownika
roland3r
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 02.05.2013, 09:21
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Toruń

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: roland3r »

Wolo - dzięki za radę, a podczas demontażu kranika muszę szczególnie na coś zwrócić uwagę ? Znając swoje szczęście, to wolałbym niczego nie spieprzyć na "dzień dobry". W ogóle w instrukcji użytkowania xl600 nie ma mowy o filtrze paliwa, czyżby jedynym filtrem byłaby membrana w kraniku ?



Jaro-Ino chętnie bym wpadł, ale podczas jazdy wyszarpałoby mnie jak na karuzeli.
Awatar użytkownika
przeszczep
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1616
Rejestracja: 23.04.2010, 16:48
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: przeszczep »

W 600tce masz 3 filtry paliwa.
Membrana nie filtruje paliwa w żadnym wypadku - ona tylko otwiera i zamyka przepływ paliwa do gaziorów.
Sprawdź wężyk podciśnienia, czy nie jest dziurawy - to ten wąski przewód idący z kranika do cylindra.
Jeśli to nie on rozkręć kranik i sprawdźczy gumowa membranka nie ma dziur.
Daj znać jak efekty to będziemy radzić dalej :)

A do Jaro warto się przejechać, nawet jak szarpie - tylko uważaj żeby ci całego moto nie rozebrał :P
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: Jaro-Ino »

Przecież z Torunia masz do Inowrocławia 40km, a mówisz, że zaczyna słabnąć po 30 minutach. To dojedziesz zanim objawy wystąpią :grin:
Awatar użytkownika
airwolf
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1521
Rejestracja: 29.04.2011, 00:34
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Wrocław

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: airwolf »

Jaro-Ino pisze:Przecież z Torunia masz do Inowrocławia 40km, a mówisz, że zaczyna słabnąć po 30 minutach. To dojedziesz zanim objawy wystąpią :grin:
no co ty to nie crosstourer :D
XL600v -> XRV 750 RD04 -> CRF1000
parafrazujac mój ulubiony cytat:
"jazda na moto jest jak pudełko czekoladek,
nigdy nie wiesz na co trafisz"
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: Jaro-Ino »

Crosstourerem byłby w 16 minut :grin:
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2689
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: grad74 »

przeszczep pisze:W 600tce masz 3 filtry paliwa.
Membrana nie filtruje paliwa w żadnym wypadku - ona tylko otwiera i zamyka przepływ paliwa do gaziorów.
Sprawdź wężyk podciśnienia, czy nie jest dziurawy - to ten wąski przewód idący z kranika do cylindra.
Jeśli to nie on rozkręć kranik i sprawdźczy gumowa membranka nie ma dziur
Daj znać jak efektziy radzi
A do Jaro warto się przejechać, nawet jk szarpie - tylkouważaj żeby ci całego moto nie rozebrał :P
A proszę, to ja nawet nie wiedziałem że są 3 filtry :omg: . A gdzie one są? A wracając do tematu to czy to co się dzieje , nie może byc skutkiem za małych luzów zaworowych? Silnik się nagrzewa, zawory wydłużają i traci jkompresję? :niewiem:
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2689
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: na rozgrzanym silniku słabnie na obrotach

Post autor: grad74 »

przeszczep pisze:W 600tce masz 3 filtry paliwa.
Membrana nie filtruje paliwa w żadnym wypadku - ona tylko otwiera i zamyka przepływ paliwa do gaziorów.
Sprawdź wężyk podciśnienia, czy nie jest dziurawy - to ten wąski przewód idący z kranika do cylindra.
Jeśli to nie on rozkręć kranik i sprawdźczy gumowa membranka nie ma dziur
Daj znać jak efektziy radzi
A do Jaro warto się przejechać, nawet jk szarpie - tylkouważaj żeby ci całego moto nie rozebrał :P
A proszę, to ja nawet nie wiedziałem że są 3 filtry :omg: . A gdzie one są? A wracając do tematu to czy to co się dzieje , nie może byc skutkiem za małych luzów zaworowych? Silnik się nagrzewa, zawory wydłużają i traci jkompresję? :niewiem:
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość