Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska kół.
Awatar użytkownika
Alpin
romeciarz
romeciarz
Posty: 28
Rejestracja: 27.08.2008, 21:23
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: Alpin »

Kiedy w czasie jazdy lekko puszczę kierownicę, to wpada ona w drgania. Przeglądając różne fora w necie dowiedziałem się, że przyczyną tego może być zużyta opona i jednocześnie źle wyważone przednie koło. Mam więc pytanie gdzie najlepiej w okolicy Sosnowca udać się po zakup nowej opony i wyważenie koła w trampku? Chodzi mi o sklep, w którym dostanę przednią oponę i o warsztat, który dobrze wyważa koła.
Awatar użytkownika
mazi
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 310
Rejestracja: 22.06.2008, 18:33
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: mazi »

Najpierw sprobuj dokrecic lozysko glowki ramy zanim zrobisz cokolwiek glupiego :grin:
Paweł
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 439
Rejestracja: 18.06.2008, 18:30

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: Paweł »

tylko nie dokrecaj "do oporu", luzu na glowce ramy nie mozy byc a kierownica powinna obracac sie lekko.
sprawdz tez luz na lagach widelca: majac uniesione przedn. kolo nalezy szarpac za dola czesc goleni do przodu i do tylu.
Konkretnie i merytorycznie Panowie, merytorycznie...
Nie dyskutuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.
Fryzjer
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 789
Rejestracja: 16.06.2008, 23:43
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: Fryzjer »

mam takze drgania w zakresie predkosci 20-40 km/h... jak na razie nie przeszkadza mi to bo wystepuja one tylko po puszczeniu kiery, przy wyzszych predkosciach nie ma tego problemu. Opona moja na przodzie to metzeler enduro bodajze, nowy nie jest, luzow brak gdziekolwiek wiec mysle ze przyczyna to opona, jej ksztalt i sily+opory jakie powstaja w trakcie kontaku z nawierzchnia... :hammer:
Capo RR "Wyzwanie jest dla tych, którzy wyruszają w drogę. Marzenia są dla tych, którzy zostają z tyłu" T.Sabine
Awatar użytkownika
torak
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1417
Rejestracja: 12.06.2008, 22:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Szczecin

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: torak »

Ja tylko dodam że nie tylko luz na łożyskach może generować drgania. Jeśli bieżnia jest zużyta i kiera kręci się "na raty" to czas na wymiany. W swoim poprzednim moto dało się to wyczuć dopiero po zdjęciu koła. Po zdjęciu lag półki same znajdowały pozycję "na wprost".
pomarańczowe zaloty czas zacząć
http://www.artmebel.szczecin.pl
Awatar użytkownika
RaF
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 132
Rejestracja: 13.06.2008, 09:00
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Żary

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: RaF »

Ja miałem spore drganie i bujanie na boki przy prędkości pomiędzy 50 a 60km/h - wymiana opony całkowicie zażegnała problem. Fakt, założony był stary, spękany i stwardniały Tourance. :smile:
Ostatnio zmieniony 13.10.2008, 15:39 przez RaF, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kto uważa ludzi za stado i ciągle przed nim ucieka, ten musi liczyć się z tym, że to stado dogoni go i weźmie na rogi" /Nietzsche/

A niech mnie chuje biorą na rogi, ja ich pierdole! .™ :>
Awatar użytkownika
hynas
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 111
Rejestracja: 18.06.2008, 23:05
Lokalizacja: Poddębice

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: hynas »

Ja mam bujanie na boki przy 60 - 70 km/h opony mam nówki ale tylnie koło mam do centrowania, czy to może być również przyczyną ?
Triumph Tiger 955i
B3stia
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1142
Rejestracja: 01.06.2008, 23:11
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Leszno

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: B3stia »

a ja nie mam drgań :P opony stare do wymiany już prawie ale wyważane od nowego, główka ramy wybita ale bez luzu :dupa:
Awatar użytkownika
luke_01
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 74
Rejestracja: 18.06.2008, 18:00
Lokalizacja: Maków Podhalański
Kontakt:

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: luke_01 »

Oj miało się szimy i bujania - przyczyna: wyząbkowana opona z przodu oraz zbyt słaby naciąg szprych w kołach :dupa:
--
Motocykl w zakręcie w przeciwieństwie do samochodu przechyla się we właściwą stronę.
Awatar użytkownika
Alpin
romeciarz
romeciarz
Posty: 28
Rejestracja: 27.08.2008, 21:23
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: Alpin »

Dobrze, a wracając do mojego zasadniczego pytania - gdzie najlepiej w okolicy Sosnowca udać się po zakup nowej opony i wyważenie koła w trampku (XL650V)? Chodzi mi o sklep, w którym dostanę przednią oponę i o warsztat, który dobrze wyważa koła.
Herflik
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 407
Rejestracja: 20.06.2008, 19:35
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: Herflik »

B3stia pisze:a ja nie mam drgań :P :dupa:
no to masz B3stio fart - przynajmniej Ty możesz sie napić pełny kielon żołądkowej i nie porozlewasz, a my to tylko ze szklanki albo przy pomocy szalika możemy coś dziabnąć :haha: :haha: :haha:

pzdr
... na drzewie to każdy bażant potrafi.....
Awatar użytkownika
mad.dog
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 472
Rejestracja: 25.01.2009, 12:53
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: mad.dog »

Moi Drodzy bracia i siostry, i ja mam problem z wibracjami.

Wymieniłem oponę na nową (TKC80), po czym pojawiły się wibracje wyczuwalne dobrze przy ok. 80km/h. Po zmianie na bardziej szosową conti escape jest dalej to samo. Oczywiście w międzyczasie w nic nie uderzyłem, toteż wykluczam uszkodzenie felgi lub osi koła. Jedyne co mi przychodzi na myśl to łożyska(?). A może macie jeszcze jakieś pomysły?
one life. live it.

Tiger T709 '01
Awatar użytkownika
Genek
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 401
Rejestracja: 05.01.2010, 00:14
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Opalenica

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: Genek »

...dołączam się, właśnie zmieniłem komplet opon na metzeler tourance (wcześniej zjechane anakee). Koła wyważone, założone, nie biją, szprychy bez luzów, główka ramy raczej ok (szarpałem za lagi, na centralce żadnych luzów, stuków, niczego niepokojącego nie zauważyłem, kiera chodzi płynnie). Przy rozpędzeniu się do 100 km/h na równiuśkim jak stół asfalcie (pogoda bezwietrzna, bez kufra) puszczam kierownice, przy 80 km/h wpada w drgania i telepie nią na wszystkie strony, jakbym jej nie chwycił gleba pewna. Poniżej 80 km/h po puszczeniu kierownicy jest ok. Moto nie znosi prowadzi się dobrze. Dodam jeszcze, że po dłuższej jeździe ( min 2h) czuję mrówki w dłoniach i w stopach od podnóżek, ale to pewnie urok V-ki. Jakieś sugestie :egh:
Ja, dwa koła i buzia wesoła :) o'#o ....
Awatar użytkownika
bankier
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 567
Rejestracja: 27.01.2009, 21:33
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: bankier »

U mnie tez przy prędkościach rzędu 40-50 kierownica też wpada w drgania , mam nową oponę i wyważoną. Kiedyś gdzieś na forum pisali że przyczyną może być założony tylny kufer.... Tak coś mi sie obiło o oczy :)
Przyszedł czas na Varadero
Awatar użytkownika
Genek
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 401
Rejestracja: 05.01.2010, 00:14
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Opalenica

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: Genek »

Genek pisze:... Przy rozpędzeniu się do 100 km/h na równiuśkim jak stół asfalcie (pogoda bezwietrzna, bez kufra) ....
Ja, dwa koła i buzia wesoła :) o'#o ....
Slavcio
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 50
Rejestracja: 23.07.2011, 21:27
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: ZKA

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: Slavcio »

Mam na przodzie Dunlop Trialmax w dobrym stanie i też w drgania wpada jak puszczę kierownicę przy predkości ok 40-60 km/h, fakt kufer centralny zapięty. Zobaczę bez kuferka...
Awatar użytkownika
maher
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 41
Rejestracja: 03.04.2010, 18:20
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: maher »

Alpin pisze:Dobrze, a wracając do mojego zasadniczego pytania - gdzie najlepiej w okolicy Sosnowca udać się po zakup nowej opony i wyważenie koła w trampku (XL650V)? Chodzi mi o sklep, w którym dostanę przednią oponę i o warsztat, który dobrze wyważa koła.
Siema jak masz jeszcze problem z tym kołem do odezwij się na nr.608-020-069 myślę że jestem w stanie pomóc.
exuser87

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: exuser87 »

Też mam dunlopa tailmax'a i mi przy 60 wpada w drgania, takie uczucie jakby się po dziurach jechało, powyżej 70 i poniżej 60 nie ma problemu.
Awatar użytkownika
bogdan79
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 436
Rejestracja: 30.03.2011, 17:24
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: bogdan79 »

Bujanie kierownicy przy jeździe bez trzymanki to normalna rzecz przy silnikach typu V (przenoszenie drgań silnika). Oczywiście zły stan przedniej opony + luzy na łożysku główki ramy i w przedniej ośce mogą je znacznie powiększyć.
Silnik, dwa koła i mina wesoła…
wojs
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 657
Rejestracja: 15.06.2008, 19:45
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa/Gdansk

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: wojs »

- bujanie na boki - zbyt mocno skrecone lozysko glowki ramy lub zbyt luzne
- drgania .. oprocz standardu (czyli opona) przyczyna moze byc bijaca tarcza (nie tylko przy hamowaniu !!)

i jeszcze jedno ... lozyska w kolach
--
pozdrawiam
Wojtek

BYL : TA XL600V
JEST : Triumph Tiger 955i
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość