Transalp kontra TDM ?

Dzięki Transalpowi nabrałeś doświadczenia i chcesz zrobić następny krok w motocyklowej przygodzie?
Tu znajdziesz kącik poświęcony innym jednośladom.
Awatar użytkownika
Cumuulus
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 126
Rejestracja: 02.08.2009, 21:18
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Żory

Transalp kontra TDM ?

Post autor: Cumuulus »

Witam

Chciałem poprosić o opinie bardziej doświadczonych kolegów. Szukam moto , którego będe uzywał na długie trasy ( myśle o wypadach typu Rumunia, Bułgaria oraz południu Europy), w 2 osoby z bagażami i tutaj pojawia się pytanie:

-czy transalp da sobie radę z dwoma osobami i bagażami i czy jego 50 km to nie za mało jak na dynamiczną jazdę
-czy w moim przypadku szukać raczej Tramków 650, czy 600 daje sobie spokojnie radę ?

Z wyżej wymienionych powodów rozważam także zakup Yamahy TDM i tutaj prośba o porównanie tych dwóch maszynek -domyślam się, że zdolności terenowe TDM-a pewnie kończą się na żwirowym podjeździe do domu, ale wolałbym posłuchać opinii bardziej doświadczonych.

I na koniec prosiłbym o ocenę trampka z poniższego linku. Dziękuję i pozdrawiam

http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=M1351714
http://www.spodgichty.pl
Było TA jest Super Terefere 750
wojs
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 657
Rejestracja: 15.06.2008, 19:45
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa/Gdansk

Re: Transalp kontra TDM ?

Post autor: wojs »

Cumuulus pisze:Witam

Chciałem poprosić o opinie bardziej doświadczonych kolegów. Szukam moto , którego będe uzywał na długie trasy ( myśle o wypadach typu Rumunia, Bułgaria oraz południu Europy), w 2 osoby z bagażami i tutaj pojawia się pytanie:
Sadze, ze trampeka da rade ... jednak dla swietego spokoju (czyt. zapas mocy) wybralbym TDM 900.
- mniejsze spalanie
- zapas mocy
- wiekszy komfort przy szybszych przelotach.

Mam porownanie z wyjazdu ze znajomym do Estonii.
TDM 900 - 2 kufry - palila najmniej z 3 motocykli. Styl jazdy bardzo podobny.
TA '600 - 2 kufry i spiwor na kanapie - spalanie ok. 4,8 przy predkosciach do 110. Na autostradzie przy predkosciach okolo 120-125 - 5,5 litra.
TA' 650 - 3 kufry + namiot + spiwor - spalanie ponad 5 litrow (mniejsze spalanie niz TA 600 miala tylko na autostradzie).
a jechalismy tylko my, bez pasazerow. Z pasazerami musialbys sie mocniej sprezac i wiecej kombinowac ... dam rade czy nie ? :(

Kolega na TDM mial zawsze pod reka moc do wykorzystania przy wyprzedzaniu.
Szukalbym TDM ale i rozejrzal sie nad mozliwoscia wstawienia wyzszej szyby.
--
pozdrawiam
Wojtek

BYL : TA XL600V
JEST : Triumph Tiger 955i
Awatar użytkownika
PIES
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 316
Rejestracja: 02.11.2008, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Transalp kontra TDM ?

Post autor: PIES »

Trampi daje radę. Prawie,a prawie robi wielką różnicę :tongue: Byłem teraz na Krymie z plecaczkiem, jechaliśmy w 4 trampki, 1 afri i gs 1150. Nie to że nie mogliśmy wrócić, że nie mogłem wyprzedzić, ale: dżwigał 230 kg i to zdecydowanie dla niego za dużo, mało mocy, duże spalanie, słabe hamulce, miękkie zawieszenie i rama, a to owocowało chorobą morską na zakrętach. Jednym słowem jeśli ważycie po 60 kg, nie będziecie wozić ze sobą na wyprawy ogórków konserwowych w słoikach i nie będziecie denerwować się jak będą Was wyprzedzać wszystkie pojazdy to spokojnie da radę, wszędzie dojedzie i wróci :hammer:
Nie ma się co pipać w szczypę!!!
Awatar użytkownika
Cumuulus
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 126
Rejestracja: 02.08.2009, 21:18
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Żory

Re: Transalp kontra TDM ?

Post autor: Cumuulus »

wojs pisze:
Cumuulus pisze:Witam

Chciałem poprosić o opinie bardziej doświadczonych kolegów. Szukam moto , którego będe uzywał na długie trasy ( myśle o wypadach typu Rumunia, Bułgaria oraz południu Europy), w 2 osoby z bagażami i tutaj pojawia się pytanie:
Sadze, ze trampeka da rade ... jednak dla swietego spokoju (czyt. zapas mocy) wybralbym TDM 900.
- mniejsze spalanie
- zapas mocy
- wiekszy komfort przy szybszych przelotach.

Mam porownanie z wyjazdu ze znajomym do Estonii.
TDM 900 - 2 kufry - palila najmniej z 3 motocykli. Styl jazdy bardzo podobny.
TA '600 - 2 kufry i spiwor na kanapie - spalanie ok. 4,8 przy predkosciach do 110. Na autostradzie przy predkosciach okolo 120-125 - 5,5 litra.
TA' 650 - 3 kufry + namiot + spiwor - spalanie ponad 5 litrow (mniejsze spalanie niz TA 600 miala tylko na autostradzie).
a jechalismy tylko my, bez pasazerow. Z pasazerami musialbys sie mocniej sprezac i wiecej kombinowac ... dam rade czy nie ? :(

Kolega na TDM mial zawsze pod reka moc do wykorzystania przy wyprzedzaniu.
Szukalbym TDM ale i rozejrzal sie nad mozliwoscia wstawienia wyzszej szyby.

Niestety TDM 900 jest poza moimi możliwościami finansowymi ;( Czy TDM 850 ma dużo większe spalanie niż 900 ??
http://www.spodgichty.pl
Było TA jest Super Terefere 750
Awatar użytkownika
lyko
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 114
Rejestracja: 25.05.2009, 19:36
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Transalp kontra TDM ?

Post autor: lyko »

Cumuulus pisze:Witam

Chciałem poprosić o opinie bardziej doświadczonych kolegów. Szukam moto , którego będe uzywał na długie trasy ( myśle o wypadach typu Rumunia, Bułgaria oraz południu Europy), w 2 osoby z bagażami i tutaj pojawia się pytanie:

-czy transalp da sobie radę z dwoma osobami i bagażami i czy jego 50 km to nie za mało jak na dynamiczną jazdę
-czy w moim przypadku szukać raczej Tramków 650, czy 600 daje sobie spokojnie radę ?

Z wyżej wymienionych powodów rozważam także zakup Yamahy TDM
Po pierwsze zastanawiam się dlaczego akurat dajesz te dwa modele jako propozycje zakupu motocykla, bo do dalekich przelotów po asfaltach są lepsze rozwiązania. Skoro bierzesz pod uwagę te dwa, to może jednak rozważasz przejazdy w gorszym terenie? Jeśli tak, to odrzucanie trampka (zwłaszcza 650 jako kilka koni mocniejszego od 600) nie powinno być nieprzemyślane. Ja moze jakoś bardzo doświadczony nie jestem, mam natomiast tę przewagę, że w związku z tym , iż trampka mam od niedawna, właśnie zacząłem dostrzegać jego wady. Jedną z nich jest przeciętna zdolność długiej i szybkiej jazdy szosowej. Oczywiście znajdą się tu zapaleńcy którzy napiszą że jeździli po autostradach po 1000 km i było ok. Ale z pewnością trampek nie do takich przelotów jest stworzony. Przy dwóch osobach wraz z bagażem może być za słaby, choć tak naprawdę wszystko zależy od Twoich oczekiwań i umiejętności. Dla trampka rozsądna prędkość przelotowa to ok 110 - 120 km/h., a więc w zasadzie w granicach przepisów. :egh: A co umiejętności: nie wiem ile jeździłeś motocyklem, więc jeśli dużo - nie bierz sobie do serca tego co dalej piszę. Uważam, że jeśli ktoś nie ma choć rocznego doświadczenia z konkretnym motocyklem, powinien sobie wybić z głowy dalekie podróże zagraniczne z kuframi i do tego we dwoje. I to wszystko jedno czy trampkiem, TDM, czy nawet skuterem.
wojs
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 657
Rejestracja: 15.06.2008, 19:45
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa/Gdansk

Re: Transalp kontra TDM ?

Post autor: wojs »

Cumuulus pisze: Niestety TDM 900 jest poza moimi możliwościami finansowymi ;( Czy TDM 850 ma dużo większe spalanie niż 900 ??
Wydaje Ci sie ;)

Kolega ogladal TDM-ki 850 do okolo 10 000PLN ... ale to co widzial bylo w tragicznym stanie (jeden z kolesi sprzedajacych byl na tyle bezczelny ze na pytanie, dlaczego pod siedzeniem wisi luzna wtyczka, odpowiedzial ze to do przyczepki). Dlatego postanowil dolozyc i poszukac jednak czegos drozszego.

Mial szczescie ...za 12000 kupil sliczna 900-tke !
Warto wiec poszukac.
--
pozdrawiam
Wojtek

BYL : TA XL600V
JEST : Triumph Tiger 955i
Awatar użytkownika
Cumuulus
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 126
Rejestracja: 02.08.2009, 21:18
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Żory

Re: Transalp kontra TDM ?

Post autor: Cumuulus »

lyko pisze:
Cumuulus pisze:Witam

Chciałem poprosić o opinie bardziej doświadczonych kolegów. Szukam moto , którego będe uzywał na długie trasy ( myśle o wypadach typu Rumunia, Bułgaria oraz południu Europy), w 2 osoby z bagażami i tutaj pojawia się pytanie:

-czy transalp da sobie radę z dwoma osobami i bagażami i czy jego 50 km to nie za mało jak na dynamiczną jazdę
-czy w moim przypadku szukać raczej Tramków 650, czy 600 daje sobie spokojnie radę ?

Z wyżej wymienionych powodów rozważam także zakup Yamahy TDM
Po pierwsze zastanawiam się dlaczego akurat dajesz te dwa modele jako propozycje zakupu motocykla, bo do dalekich przelotów po asfaltach są lepsze rozwiązania. Skoro bierzesz pod uwagę te dwa, to może jednak rozważasz przejazdy w gorszym terenie? Jeśli tak, to odrzucanie trampka (zwłaszcza 650 jako kilka koni mocniejszego od 600) nie powinno być nieprzemyślane. Ja moze jakoś bardzo doświadczony nie jestem, mam natomiast tę przewagę, że w związku z tym , iż trampka mam od niedawna, właśnie zacząłem dostrzegać jego wady. Jedną z nich jest przeciętna zdolność długiej i szybkiej jazdy szosowej. Oczywiście znajdą się tu zapaleńcy którzy napiszą że jeździli po autostradach po 1000 km i było ok. Ale z pewnością trampek nie do takich przelotów jest stworzony. Przy dwóch osobach wraz z bagażem może być za słaby, choć tak naprawdę wszystko zależy od Twoich oczekiwań i umiejętności. Dla trampka rozsądna prędkość przelotowa to ok 110 - 120 km/h., a więc w zasadzie w granicach przepisów. :egh: A co umiejętności: nie wiem ile jeździłeś motocyklem, więc jeśli dużo - nie bierz sobie do serca tego co dalej piszę. Uważam, że jeśli ktoś nie ma choć rocznego doświadczenia z konkretnym motocyklem, powinien sobie wybić z głowy dalekie podróże zagraniczne z kuframi i do tego we dwoje. I to wszystko jedno czy trampkiem, TDM, czy nawet skuterem.
Cały problem polega na tym, że wyprawy wyprawami ale miło jest czasem z asfaltu zjechać i stąd moje zainteresowanie Trampkiem. Wiem, że stricte na asfalt są lepsze motory i od TDM i od Transalpa, ale ja szukam czegoś pomiędzy i stąd moje pytanie na forum.
http://www.spodgichty.pl
Było TA jest Super Terefere 750
Rafal
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 72
Rejestracja: 08.07.2009, 11:40
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Transalp kontra TDM ?

Post autor: Rafal »

Hej,

Myślę że wszystko zależy czego oczekujesz od jazdy. Jak chcesz przemknąć przez Europę mało co oglądając to szybki turystyk najlepszy, choć i słyszałem o takich co na R1 wyjeżdzają w trasy. :lol: Dla mnie prędkość 90-100 to są predkości przelotowe i trampek tu jest idealny. Solo, bez bagażu to ma sporo mocy. A i z bagażem da się normalnie jechać, i zwiedzać , bo powyżej pewnych szybkości to już się tylko asfalt widzi.

A jak sama nazwa wskazuje Trans Alp - czyli przez Alpy :)

Faktem jest ,że trzeba zaakceptować czasami ,że samochody Cię będą wyprzedzać , choć do setki mało który podskoczy :)

Trzymam kciuki za dobry wybór :)

PS sam myślałem o TDM albo o TA i jest trampek . przekonał mnie widlastą duszą :) i zwrotnością :)
CB450S->XL600->VT750->XT660R
Upiór
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 19.06.2008, 14:08
Lokalizacja: Siedlce

Re: Transalp kontra TDM ?

Post autor: Upiór »

Ja w tym sezonie przesiadłem się z trampka na TDM900.
Plusy:
+ moc nieporównywalna - szybciej wykonujesz manewry (ale może to być momentami minusem - patrz niżej)
+ spalanie - wtrysk robi swoje, TDMka ma zdecydowanie mniejszy apetyt na paliwo niż trampek
+ hamulce - żyleta! Na początku miałem problemy z manewrowaniem po mieście bo od razu stawałem dęba :)
+ wyśmienite prowadzenie na trasie
+ obładowany kuframi nie sprawia wrażenia zmęczonego - co najwyżej go nie dźwigniesz na centralną stopkę :grin:
+ optymalna prędkość na trasie: 140-150km/h (moim subiektywnym zdaniem) - trampi: 120km/h

Minusy:
- moc dosyć brutalnie oddawana - jest jakbyś się przesiadł z dobrze ułożonej klaczy na narowistego rumaka
- jeszcze wyższe siodło niż w trampku - jak masz poniżej 180cm wzrostu to się nie przymierzaj do tedzi
- nieco bardziej twardy niż trampi
- brak handbarów - jak to się człowiek szybko przyzwyczaja do dobrego...
- śpiew silnika - gdzie mu tam do trampka, ale na szczęście nie przypomina szlifierki :lol:
- zapomnij o jeździe w terenie! :ysz:

Generalnie do tej pory latałem 98% po drogach utwardzonych, więc zamiana na TDM-kę była z mojego punktu widzenia całkiem rozsądna. Poza tym na początku tego sezonu ceny trampków sięgnęły stratosfery, więc kiedy trafiła się tedzia w idealnym (tfu tfu) stanie, nie zastanawiałem się długo. Jak na razie jestem zadowolony!
Ostatnio zmieniony 25.08.2009, 10:56 przez Upiór, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jedras
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 648
Rejestracja: 14.07.2008, 21:16
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Maastricht, Netherlands
Kontakt:

Re: Transalp kontra TDM ?

Post autor: jedras »

Jeżeli chodzi o Yamahe to polecam
http://www.allegro.pl/search.php?string ... ategory=10
:grin:
Upiór
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 19.06.2008, 14:08
Lokalizacja: Siedlce

Re: Transalp kontra TDM ?

Post autor: Upiór »

:haha:
Mam też i taką. Nieźle gra!!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość