Stuki w tylnym kole

Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska kół.
kivi
romeciarz
romeciarz
Posty: 28
Rejestracja: 29.05.2021, 13:25
Mój motocykl: XL600V

Stuki w tylnym kole

Post autor: kivi »

Witam, mam problem po wymianie napędu i zrobieniu 500 kilometrów pojawiły się stuki w tylnym kole,po podniesieniu koła,stuki nie występują , koło obraca się swobodnie, luzu brak. Stuki ustępują po poluzowanie nakrętki osi, łożyska mam zamiar wymienić ale czy jest coś jeszcze na co. zwrócić uwagę?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bialy
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 224
Rejestracja: 19.05.2018, 21:49
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: bialy »

Zwróć uwagę na osiowanie łańcucha. Czy tylne koło masz w prawidłowej pozycji.
Oraz łożyska w tylnym kole oraz czy zębatka nie lata na boki (koło może iść równo a zębatka niekoniecznie).
kivi
romeciarz
romeciarz
Posty: 28
Rejestracja: 29.05.2021, 13:25
Mój motocykl: XL600V

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: kivi »

Oki, tak zrobię jak, a czy tuleja dystansowa mogła się sklepać i po dokręceniu osi ściska łożyska?
Awatar użytkownika
bialy
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 224
Rejestracja: 19.05.2018, 21:49
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: bialy »

Jak nie przesadziłeś z momentem to raczej nic nie powinno się stać. A tam trzeba użyć 95 Nm.
Ale łożysko mogło wyrobić się z racji normalnego zużycia.
Sprawdź czy zębatkę masz prawidłowo założoną i dociśniętą na swoje miejsce.
Paweł 71
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 173
Rejestracja: 26.06.2021, 00:58
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: Paweł 71 »

Może niestosownie zabrzmi moje pytanie ale je zadam:jaki masz luz na łańcuchu,gdy moto stoi na stopce bocznej/centralnej?
kivi
romeciarz
romeciarz
Posty: 28
Rejestracja: 29.05.2021, 13:25
Mój motocykl: XL600V

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: kivi »

Dlaczego niestosowne. Mam w górnym zakresie, 4,5 i zastanawiam się czasem czy to nie za mało, ważę 115 , trampek sprężyny amora też nie ma nowej, więc siada jak nic, jak miałem ustawione 3.5 , to po " zajęciu pozycji " łańcuch napięty jak struną w fortepianie, a myślisz że to nowy łańcuch tak strzela, jak prowadzę moto po chodniku i dotykam wachacz, to w momencie tego "pyknięcia " czuć to pod palcem, nowe łożyska profilaktycznie zamówiłem, jutro rozbiorę i sprawdzę po. mechaniku bo nie ja zmieniałem napęd
kivi
romeciarz
romeciarz
Posty: 28
Rejestracja: 29.05.2021, 13:25
Mój motocykl: XL600V

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: kivi »

mierzone na stopce bocznej
Awatar użytkownika
bialy
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 224
Rejestracja: 19.05.2018, 21:49
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: bialy »

Przy więszkej masie ridera to łańcuch najlepiej ustawić z kolegą. Ty siedzisz, najlepiej na miejscu pasażera, a kolega ustawia łańcuch tak, żeby w takim położeniu nadal był luz :wink:
Jestem trochę cięższy od Ciebie. Za pierwszym razem ustawiłem podręcznikowo na stopce bocznej a gdy siadłem, łańcuch się napinał jak struna. A do jazdy po dziurach nawet nie doszło :tongue:
kivi
romeciarz
romeciarz
Posty: 28
Rejestracja: 29.05.2021, 13:25
Mój motocykl: XL600V

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: kivi »

a jaki luz w centymetrach ustawiasz w takim położeniu?
Awatar użytkownika
bialy
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 224
Rejestracja: 19.05.2018, 21:49
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: bialy »

Minimalny. Ma nie być napięty przy maksymalnym wychyleniu wahacza.
Awatar użytkownika
mr bulwa
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 624
Rejestracja: 26.09.2008, 10:44
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: mr bulwa »

Stuki może jeszcze powodować zły stan zabieraka. Zaglądałeś tam przy wymianie napędu?
_______________________________________________
Nie ma drogi do szczęścia. To szczęście jest drogą.
Budda Siddhartha Gautama
kivi
romeciarz
romeciarz
Posty: 28
Rejestracja: 29.05.2021, 13:25
Mój motocykl: XL600V

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: kivi »

niestety, nie ja zmieniałem napęd . Dziś zdjąłem koło , okazało się że łożysko od strony tarczy padło , było póżno więc nic więcej nie sprawdziłem , jutro dokładnie wszystko obejrzę
Paweł 71
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 173
Rejestracja: 26.06.2021, 00:58
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: Paweł 71 »

Jak padło jedno łożysko,to sugeruję wymianę wszystkich czyli zestaw.

"Minimalny. Ma nie być napięty przy maksymalnym wychyleniu wahacza." :niewiem: To znaczy ,że obciążasz siodło workami z cementem aż osiągniesz makimum i wtedy regulujesz naciąg czy jest na to lepszy sposób? Robi się to na stopce centralnej,bocznej czy siedząc okrakiem? Maximum to znaczy -dobicie tylnego amora?
Awatar użytkownika
nav
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 19.04.2019, 20:40
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: nav »

Nie maksimum a do momentu, aż wałek zdawczy - oś wahacza - oś koła będą w jednej linii. Wtedy całość jest najbardziej napięta. Po takiej regulacji warto sobie zmierzyć luz na stopce bocznej, żeby nie powtarzać zabawy co regulację.

P.S. przed regulacją znajdź najbardziej napięte ustawienie łańcucha (przy nowym pewnie nie będzie różnic).
Awatar użytkownika
bialy
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 224
Rejestracja: 19.05.2018, 21:49
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: bialy »

Paweł 71 pisze: 06.08.2022, 06:41 Jak padło jedno łożysko,to sugeruję wymianę wszystkich czyli zestaw.

"Minimalny. Ma nie być napięty przy maksymalnym wychyleniu wahacza." :niewiem: To znaczy ,że obciążasz siodło workami z cementem aż osiągniesz makimum i wtedy regulujesz naciąg czy jest na to lepszy sposób? Robi się to na stopce centralnej,bocznej czy siedząc okrakiem? Maximum to znaczy -dobicie tylnego amora?
Nav dobrze wyjaśnił - pozycja, w którym łańcuch jest najbardziej napięty.
Ja to robię w normalnej pozycji "do jazdy", bez stopki centralnej i bocznej. Przesuwam się maksymalnie do tyłu na kanapie aby jak najmocniej ścisnąć amortyzator.
A kolega sprawdza w takiej pozycji napięcie łańcucha i upewnia się że jest minimalny luz.
Paweł 71
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 173
Rejestracja: 26.06.2021, 00:58
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: Paweł 71 »

Ja ustawiam wg. instrukcji czyli na stopce bocznej ,luz łańcucha 35-45mm.Tyle można zrobić w pojedynkę bo nie mam nikogo kumatego do pomocy.
kivi
romeciarz
romeciarz
Posty: 28
Rejestracja: 29.05.2021, 13:25
Mój motocykl: XL600V

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: kivi »

czy warto sprawdzić rozmiar tulei dystansowych, żeby się nie okazało że nie trzymają parametrów ( długości)?
kivi
romeciarz
romeciarz
Posty: 28
Rejestracja: 29.05.2021, 13:25
Mój motocykl: XL600V

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: kivi »

w końcu wziąłem się za wymianę łożysk i okazało się że łożysko w zabieraku da się wyjąć palcami bez użycia zbędnej siły .
kivi
romeciarz
romeciarz
Posty: 28
Rejestracja: 29.05.2021, 13:25
Mój motocykl: XL600V

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: kivi »

łożysko od strony tarczy też da się wcisnąć i wyjąć z użyciem niewielkiej siły, czy teraz trzeba szukać nowej piasty i zabieraka czy może spróbować na klej??
Awatar użytkownika
Siara00
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 58
Rejestracja: 27.07.2020, 22:33
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Legnica

Re: Stuki w tylnym kole

Post autor: Siara00 »

kivi pisze:łożysko od strony tarczy też da się wcisnąć i wyjąć z użyciem niewielkiej siły, czy teraz trzeba szukać nowej piasty i zabieraka czy może spróbować na klej??
Można wkleić, Loctite 638. Najmniejsze opakowanie 10ml wystarczy Ci na wszystkie łożyska
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość