Luzujące się szprychy

Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska kół.
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2689
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Luzujące się szprychy

Post autor: grad74 »

W okresie ostatniego miesiąca na przestrzeni przebiegu około 2 kkm stało mi się coś takiego, że zayważyłem nagły wzrost hybotliwości ramy mojego Trampiszona. juz zaczałem myśleć że to łożyska czy cuś, ale odkryłem przyczynę:
No i mam pytanie, co może być przyczyną że się tak całe koło porozplatało? Nie torturowałem sprzęta w terenie. i czy to normalne że szprychy w kole same się mogą tak poluzować?
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Awatar użytkownika
herni74
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1430
Rejestracja: 19.08.2008, 20:11
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Stalowa Wola/Mielec

Re: Luzujące się szprychy

Post autor: herni74 »

Przeżyłem poluzowanie szprych jadąc do Murmańska i zauważyłem dopiero to kopiąc przypadkowo w koło .... w czrnej dupie na dalekiej prowincji rosyjskiej (Karelia) ,że coś nie tak z tylnym kołem.Przy próbie dokręcania oczywiście szczelały jak kałasznikow . Ale głupi ma zawsze szczęście i pomoc przyszła nieoczekiwanie rosyjskich bajkreów . Juri Drzez z zadupia jakim jest miasto Kiem pomógł ,nakarmił i napoił .
Myślę ze przyczyną poluzowania szprych było: brak serwisu/przeglądu przez 15 lat i przebieg koła ponad 250 tys km
Trans to solidna jednak maszyna!

Po powrocie kupiłem prawie nowe koło od 700 i przód przeszprychowałem od nowa z nowymi szprychami
Obrazek

https://photos.app.goo.gl/WJ4UCxlgtQ10CKum1

https://photos.app.goo.gl/fixwB7A27KwpKtl72
Awatar użytkownika
yef
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 64
Rejestracja: 14.09.2016, 11:06
Mój motocykl: XL650V

Re: Luzujące się szprychy

Post autor: yef »

herni74 pisze:...przebieg koła ponad 250 tys km
Trans to solidna jednak maszyna!
Ciekawe czy przejeździ drugie tyle na szprychach z Częstochowy, kumpel co zajmował się renowacją tej felgi zachwalał solidność obręczy, i to że dało się ją ładnie wycentrować (bicia po 0.4mm i 0.25mm).

grad74 pisze: i czy to normalne że szprychy w kole same się mogą tak poluzować?
Kupiłem swego trampka (1sze moto, prawka brak) z takimi luzami (a może i ciut większymi). W zakrętach tyłek dziwnie uciekał na zewnątrz, znajomi motorzyści mówili że to przez za małe ciśnienie w kole :). Na szczęście dosyć szybko zainwestowałem w centralną stopkę.
Awatar użytkownika
herni74
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1430
Rejestracja: 19.08.2008, 20:11
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Stalowa Wola/Mielec

Re: Luzujące się szprychy

Post autor: herni74 »

yef pisze:
herni74 pisze:...przebieg koła ponad 250 tys km
Trans to solidna jednak maszyna!
Ciekawe czy przejeździ drugie tyle na szprychach z Częstochowy, kumpel co zajmował się renowacją tej felgi zachwalał solidność obręczy, i to że dało się ją ładnie wycentrować (bicia po 0.4mm i 0.25mm).

Ja nie kupowałem szprych w Częstochowie a gdzieś w sieci kumpel mi kupił . Szprychy z nierdzewy za około 200zł na koło przednie.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość