Pomysł na olejarkę za 30 zł

Trochę stali, kabelków, gumek ... i motocykl gotowy
Awatar użytkownika
Lukasv00
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 55
Rejestracja: 30.08.2014, 11:28
Mój motocykl: XL600V

Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: Lukasv00 »

Witam,
Ostatnio uznałem, że trzeba mi takiego szpeja nabyć, więc zakombinowałem:
-węża fi4 silikonowego

-zawór podciśnieniowy
Obrazek

-kranik przelotowy
Obrazek

-kawałek przewodu hamulcowego
-trytytki
-pojemnik po szamponie.

Po skompletowaniu wszystkiego złożyłem układ do kupy, tak aby kranik przelotowy i zawór podciśnieniowy były połączone szeregowo.
Tym pierwszym ustawiam dawkę oleju, z kolei drugi podłączyłem do przewodu podciśnienia otwierającego kranik Trampka.
Zasilanie jest grawitacyjne (pojemnik na olej umieszczony we wnęce nad błotnikiem tylnego koła.

W tej chwili po ustawieniu częstotliwości kapania mam święty spokój, bo olejarka włącza się tylko kiedy silnik pracuje.

Pozdrawiam i polecam.
W razie czego wrzucę zdjęcia.
Awatar użytkownika
wojtasmazi
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 120
Rejestracja: 22.06.2015, 21:47
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: wojtasmazi »

Wrzucaj wrzucaj foty.
Awatar użytkownika
Lukasv00
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 55
Rejestracja: 30.08.2014, 11:28
Mój motocykl: XL600V

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: Lukasv00 »

Jutro będą fotki, tylko zaporzyczę lepszy aparat od dziewczyny.
cezeters
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 55
Rejestracja: 07.01.2015, 00:12
Mój motocykl: XL600V

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: cezeters »

Lukasv00 pisze:Jutro będą fotki, tylko zaporzyczę lepszy aparat od dziewczyny.

dziewczyny są potrzebne bo mają "lepsze aparaty" :sex: :grin:

ale też czekam na foty i informcje jak to działa w praktyce (tzn ile łancuch wytrzymuje, ile oleu idzie na 1000km i czy chinski zaworek podcisnieniowy do paliwa se radzi z oliwą )
Polak z angielskim prawkiem na japońskim motocyklu wyprodukowanym we Włoszech i na francuskich tablicach ... Swiat jest za mały ... :-)
Awatar użytkownika
Lukasv00
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 55
Rejestracja: 30.08.2014, 11:28
Mój motocykl: XL600V

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: Lukasv00 »

Dalej szukam aparatu, ale będzie po południu :tongue:
Odnośnie oleju, to 80W90 (taką przekładniówkę shella miałem akurat na stanie) płynie spokojnie przez układ.
Jedyny problem, to dobrze ustawić przepływowym kranikiem częstotliwość. Stopień w tę czy drugą i różnice są ogromne.
esemes
romeciarz
romeciarz
Posty: 30
Rejestracja: 27.03.2014, 19:34
Mój motocykl: inne endurowate moto

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: esemes »

A co jak jedziesz po mieście? zostawiasz plame oleju na każdych światłach czy jak stoisz to nie kapie?
Awatar użytkownika
uosiu
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 349
Rejestracja: 16.06.2014, 17:03
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: uosiu »

Pokaż fotki instalacji :D

BTW, łańcuch na przekładniowym nie zalepia się syfem? Sporo ludzi przechodzi z Hipolu na Pilarol, bo ten drugi nie klei tak kurzu do siebie.
Awatar użytkownika
Lukasv00
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 55
Rejestracja: 30.08.2014, 11:28
Mój motocykl: XL600V

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: Lukasv00 »

A propos kapania, to na światłach może kapnie kropla, jak stoję ponad minutę, ale to zdarza się bardzo rzadko.
Zauważyłem, że na postoju jest plamka oleju pod łańcuchem, ale to przez to, że nie jest do końca dobrze doregulowana dawka.
Przekładniowy lepi syf, ale potem ten syf odpada z łańcucha. Nie testowałem innych olejów, ale to zrobię, jak wyjeżdżę ten zbiornik.
Awatar użytkownika
ZeRT
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 122
Rejestracja: 14.08.2015, 10:14
Mój motocykl: XL600V

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: ZeRT »

Tiaaa a później ktoś na takiej plamie hebel wciśnie... :/ Nie dość, że rzęchy zostawiają kałuże smarowideł na mieście? Po za tym nie jest to zbyt eko ;P

Pomysł fajny ale chyba trzeba dopracować szczegóły, żeby było dobrze i bezpiecznie ;)
Bądź szalony, ale nie głupi
Awatar użytkownika
Lukasv00
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 55
Rejestracja: 30.08.2014, 11:28
Mój motocykl: XL600V

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: Lukasv00 »

Napisałem, że jak odpowiednio ustawisz strugę, to nie kapnie, gdyż olej jest na tyle gęsty, że nie przeciśnie się przez zwężkę na samym końcu przewodu przy wyłączeniu systemu.
Jak kapie Ci raz na minutę, to i tak choćby zebrała się ta kropla, to zostanie jeszcze na łańcuchu.
A jak to jest rozwiązanie w automatach z zaworem? Czy olejarka zmniejsza częstość na postoju?
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: falco »

Lukasv00 pisze: A jak to jest rozwiązanie w automatach z zaworem? Czy olejarka zmniejsza częstość na postoju?
Oczywiście! W olejarce od Wilka, którą sam używam od wielu tys km. masz zaprogramowane ustawienia, np. "miasto" gdzie kapanie jest tak wyliczone, aby nie chlapało w korkach, na światłach, itp. Dodatkowo jest wyłącznik, więc można całkowicie zamknąć pracę układu (1 kliknięciem) w dowolnym momencie.
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Awatar użytkownika
Lukasv00
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 55
Rejestracja: 30.08.2014, 11:28
Mój motocykl: XL600V

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: Lukasv00 »

Daje to do myślenia. W ten sposób musiałbym myśleć o jakimś elemencie mechanicznym odłączającym dopływ np. przy skręceniu do pozycji 0 rolki linek przy gaźniku.
Myślę, że będzie to jakiś zacisk na wężyku podciśnienia przy silniku
Awatar użytkownika
uosiu
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 349
Rejestracja: 16.06.2014, 17:03
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odp: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: uosiu »

Lukasv00 pisze:Daje to do myślenia. W ten sposób musiałbym myśleć o jakimś elemencie mechanicznym odłączającym dopływ np. przy skręceniu do pozycji 0 rolki linek przy gaźniku.
Myślę, że będzie to jakiś zacisk na wężyku podciśnienia przy silniku
Jakbyś poszedł w elektrozawór od LPG to możesz zrobić odcięcie po czujniku luzu.
Wtedy sterowanie czasem otwarcia przez NE555, ale dojdziesz do tego że taki projekt już ktoś zrobił...

--
Tapatalk
Awatar użytkownika
Lukasv00
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 55
Rejestracja: 30.08.2014, 11:28
Mój motocykl: XL600V

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: Lukasv00 »

Z moich obserwacji wynika, że kapie na postoju, gdyż otwór dyszy jest za duży i zawsze coś zleci.
Po pewnych przemyśleniach wiem już jak to zrobię:
-zamienię rurkę miedzianą na mniejszą (przekrój zredukuję 2 razu)
-nie będę wstawiał żadnego elektrozaworu, tylko po prosu zrobię na samym końcu przewodu syfon (o ile będzie w ogóle konieczny po zmniejszeniu światła)
Dawka i tak będzie na tyle mała, że nie spadnie kropla na światłach.

Porcja zdjęć:
http://zapodaj.net/ce10a84f1afae.jpg.html
http://zapodaj.net/c8fa44f0b9d54.jpg.html
http://zapodaj.net/494e76ac1a9ba.jpg.html
http://zapodaj.net/b31a1de851f5f.jpg.html


P.S. Wiele elementów jest póki co prowizorycznych (jak opaski z druta miedzianego), ale zostaną zmienione po testach.
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2517
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: Artek »

W moich okolicach mieszka były użytkownik transalpa, który miał taką prostą olejarkę zamontowaną. Motocyklem dojeżdżał do pracy i zrobił nim przez kilka ładnych lat ponad 100.000 km.
Dominator.
dito
Czytacz
Czytacz
Posty: 9
Rejestracja: 14.03.2014, 00:07
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: dito »

uosiu pisze:Pokaż fotki instalacji :D

BTW, łańcuch na przekładniowym nie zalepia się syfem? Sporo ludzi przechodzi z Hipolu na Pilarol, bo ten drugi nie klei tak kurzu do siebie.
Pilarol nie nadaje się do łańcuchów motocyklowych, ponieważ zawiera środki myjące i może zniszczyć oringi w łańcuchu.

W zeszłym tygodniu zakładałem taką prostą olejarkę u siebie z tym, że na zaworze elektromagnetycznym. Przy kropli oleju na troszkę więcej niż minutę raczej nie pozostanie plama oleju na światłach :) (sprawdzałem w garażu).
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: ArturS »

Pilarol używa jeden znajomy w TDM 900, bo jest biodegradowalny, a często jeździ do Skandynawii, gdzie ponoć potrafią się przyczepić do tego co skapuje. Ostatnio jak się z nim widziałem, to miał przelatane na jednym łańcuchu ponad 40tys.km.
Łańcuch niema być naoliwiony, ma być po prostu lekko nasmarowany (czarne rolki) i w przypadku jazdy po asfalcie spokojnie wystarcza jedna kropla na kilka minut, choć pojęcie kropli raczej tutaj nie istnieje. Moja olejarka ma na pierwszym biegu otwarcie elektrozaworu co 2:30min. i otwiera go na 0.5s., czasami nawet nic nie zdąży wypłynąć. Rolki są wtedy czarne, a felga czysta. Na moje oko olejarka jedyne przed czym uchroni, to przed szybszym zużyciem zębatek, bo jak puści oring i pojeździmy po deszczu, to olej puszczany na zębatki niema takiej penetracji żeby się wepchnąć pod te nieszczelności i łańcuch poleci bardzo szybko - zwyczajnie się wytrze na sworzniach (albo rozciągnie, jeśli ktoś chce to tak nazywać). Smar w spayu penetruje jak cholera i w tym przypadku jest szansa, że przedłuży jego żywot. No i najważniejsze - wjeżdżasz w offa, wyłączasz olejarkę, bo inaczej efekt jest odwrotny do zamierzonego, powstaje papka ścierna, która potrafi załatwić zębatkę zdawczą w kilkaset km (sam się na tym złapałem).
Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
Awatar użytkownika
Lukasv00
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 55
Rejestracja: 30.08.2014, 11:28
Mój motocykl: XL600V

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: Lukasv00 »

Dzisiaj pogiąłem trochę dyszę i ustawiłem dawkę tak, że smar schodzi kroplą grubo ponad minutę a przy okazji ścieka na zębatkę i dopiero potem na łańcuch.
Łańcuch czarny, felgi czyste, pod motocyklem nie ma plamy.
Awatar użytkownika
Stig99
Czytacz
Czytacz
Posty: 7
Rejestracja: 29.03.2009, 23:32
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: Stig99 »

Na maksymalnej szybkości zawsze coś sie znajdzie na feldze jak bys nie ustawił :smile:
Awatar użytkownika
Rav71
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 08.04.2013, 15:07
Mój motocykl: XL600V

Re: Pomysł na olejarkę za 30 zł

Post autor: Rav71 »

Cześć
Ja zrobiłem sam olejarkę z takich części:
-zbiorniczek na płyn hamulcowy (ma w korku odpowietrznik i olej leci pod ciśnieniem) ursus 3 zł
-elektrozawór (chyba paliwa) z audi kupiony na all... 7 zł
-zaworek regulacyjny Q pneumatic droga część 18 zł (ma szybko złączki i łatwo się wkłada wężyki i ma regulację przepływy kontrowaną nakrętką co zapobiega samoczynnemu odkręcaniu się zaworka przy drganiach )( można kupić cos tańszego)
-wężyki chyba 8 i wężyk 6 ( nie pamiętam)
-przejście wężyka z 8 na 6
-RURKA MOSIĘŻNA Mosiądz 1000 x 1,6 / 2,5 mm 6,5zł
-wyłącznik prądowy 5 zł
Całość kosztowała mnie około 60 zł
Zbiornik zamontowałem pod obok siedzenia z tyłu. Olej spływa do elektrozaworu (podłączyłem pod wyłącznik a wyłącznik też pod stacyjkę, włącza się tylko jak zapalam moto i jak bym zapomniał wyłączyć to i tak elektrozawór się zamknie jak nie ma prądu olej nie leci na postoju. Inna zaleta to tez taka że w trasie mogę wyłączyć dopływ oleju lub go znów włączyć nie musi olej cala drogę na łańcuch kapać).
Z elektrozaworu leci olej do zaworka gdzie metodą prób i błędów (niestety) ustawiłem ile oleju ma kapać na łańcuch.
Z zaworka leci przez wężyk a na końcu mam rurkę mosiężną skierowaną na łańcuch.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości