Sprzęgło i stukanie na luzie

Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.
mrJaros
romeciarz
romeciarz
Posty: 25
Rejestracja: 16.08.2012, 14:39
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: mrJaros »

Czołem.

Mam dziwny objaw, mianowicie jak stoję na światłach i motocykl jest na luzie, to gdy sprzęgło jest "puszczone" - czyli nie trzymam klamki wciśniętej - to słychać stukanie. Na biegu tego nie słyszę (być może spowodowane jest to faktem, że wtedy jadę :) ). Stukanie nie jest bardzo głośne, ale zauważalne. Czy ktoś miał takie objawy? Czym to może być spowodowane i czy jest to poważna sprawa? Trampek z 1999.

Pozdrawiam.
mrJaros
romeciarz
romeciarz
Posty: 25
Rejestracja: 16.08.2012, 14:39
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: mrJaros »

Dodam, że gdy wcisnę klamkę sprzęgł, stukanie znika.
Da_
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 761
Rejestracja: 06.09.2011, 13:13
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: Da_ »

Jeśli wydobywa się dokładnie z pokrywy sprzęgła i nie jest zbyt głośne prawdopodobnie oznacza trochę zużyty kosz sprzęgłowy. Zdarza się po tylu latach. Jeśli problem się nie pogłębia to lać i jeździć.
Niech będzie odpalony!
mrJaros
romeciarz
romeciarz
Posty: 25
Rejestracja: 16.08.2012, 14:39
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: mrJaros »

Dziękuję za odpowiedź. Jak dowiem się gdzie jest pokrywa sprzęgła, to zweryfikuję :) Nie jest zbyt głośne więc na razie się nie przejmuję.

Pozdrawiam!
Wodar
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 194
Rejestracja: 13.01.2013, 16:45
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: PISZ

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: Wodar »

U mnie jest na odwrót. Jakieś dziwne dźwięki słychać jak wcisnę klamkę i jest luz. Jak puszczam klamkę albo wrzucam bieg - nie słychać. Ma ktoś jakąś koncepcję.
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: Jaro-Ino »

Jeździć i się nie wsłuchiwać ;) Dopóki nie puka i nie wydaje bardzo dziwnych dźwięków to nie przejmować się zbytnio.
Awatar użytkownika
bankier
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 567
Rejestracja: 27.01.2009, 21:33
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: bankier »

Jaro-Ino pisze:Jeździć i się nie wsłuchiwać ;) Dopóki nie puka i nie wydaje bardzo dziwnych dźwięków to nie przejmować się zbytnio.
Jaro dobrze prawi, jeździć i się lansować :haha:
Przyszedł czas na Varadero
Awatar użytkownika
przemo088
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 50
Rejestracja: 22.02.2011, 20:22
Mój motocykl: XL650V

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: przemo088 »

Wodar pisze:U mnie jest na odwrót. Jakieś dziwne dźwięki słychać jak wcisnę klamkę i jest luz. Jak puszczam klamkę albo wrzucam bieg - nie słychać. Ma ktoś jakąś koncepcję.
Łożysko oporowe na sprzęgle. Jak jest wciśnięte sprzęgło to łożysko przenosi obciążenia i zużyte jęczy. Trampki tak mają, mój już od 12kkm :smile:
Awatar użytkownika
PiotrekB
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 38
Rejestracja: 15.03.2014, 10:52
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: PiotrekB »

Witam,
odkopuję wątek bo mam podobny problem: po wciśnięciu klamki sprzęgła z rejonu wejścia dźwigni linki do bloku silnika słychać metaliczne stukanie, jakby po trybach. Po wbiciu biegu i odpuszczenia klamki dźwięk ustaje. Motor świeży, 25 tys. km na liczniku, ale z 2001 roku. Dodam, że robiłem na nim kilka dni temu dwie rundki w koło domu i nic takiego nie było. W międzyczasie były tylko montowane gmole, ale nic przyciśnięte nie jest - sprawdzałem.

Ktoś coś może poradzić?
Awatar użytkownika
Remi
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1073
Rejestracja: 19.09.2008, 17:46
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontakt:

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: Remi »

Widocznie słabo się wcześniej przysłuchiwałeś. To norma i ja z takim sprzęgłem zrobiłem ze 40 tyś km.
Awatar użytkownika
dr.marcin
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 255
Rejestracja: 28.10.2013, 17:18
Mój motocykl: XL650V

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: dr.marcin »

Jeśli wciśniesz sprzęgło, stukot znika, to kosz sprzęgła. Można jeździć, ale trzeba liczyć się z wymianą/regenerację.
XL650V Transalp, XS650
Awatar użytkownika
mariusz1984ktw
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 109
Rejestracja: 20.06.2015, 13:03
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Orzesze

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: mariusz1984ktw »

Odświeże temat

Po zimie w moim transalpie zaczeło coś delikatnie stukać. Początkowo myślałem że to zawory, wyregulowałem jeden ze zbyt małym luzem ale nie pomogło.

Okazuje się że najprawdopodobniej sprzęgło / kosz sprzęgłowy - metaliczne stuki cichną albo nawet może wogóle ustają po wciśnięciu sprzęgła.

Mam pytania do osób które temat już przechodziły:

- ile czasu jeździliście z hałasującym koszem, czy problem się pogłębiał ?
- co dokładnie było powodem stuków w waszym przypadku ? - czy były to stuki przy wciśniętym czy wyłączonym sprzęgle ?

Zastanawiam się jeszcze, ale chyba będę chciał dojeździć do końca jesieni - i dopiero późną jesienią zabrać się za naprawę. Znając moje tempo, zastanawianie się, szukanie narzędzi i części gdybym chciał to zrobić teraz zajmie mi to z 3 tygodnie. Planuje przejechać ok 7-8 tyś km. Oczywiście jeżeli problem zacznie się pogłebiać to zabiorę się za naprawę wcześniej.

- czy jest to sensowne podejście ? - co ryzykuję ?

Pozdr.
Mariusz
Awatar użytkownika
mariusz1984ktw
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 109
Rejestracja: 20.06.2015, 13:03
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Orzesze

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: mariusz1984ktw »

A ... dodam jeszcze że do wszystkiego dochodzą charakterystyczne objawy zużycia sprzęgła i kosza:
- chrobotanie na luzie
- nierówna praca sprzęgła na 1 biegu
Tak czy siak - sprzęgło należałoby już wymienić

Tylko czy czekać z tymi stukami do jesieni - jaka wasza opinia ?

Pozdr.
Mariusz
Awatar użytkownika
mariusz1984ktw
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 109
Rejestracja: 20.06.2015, 13:03
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Orzesze

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: mariusz1984ktw »

Podbijam temat: Czy ktoś komu mocno stukało (metalicznie) na luzie jeździł z tym długo ?

U mnie po rozebraniu okazało się że tuleja kosza sprzęgłowego i zębatka pompy oleju mają luz o.4 mm, przy fabrycznym 0.04 mm,

Na 100% nie wiem czy to jest powodem, ale chcę to wymienić tą tuleje - bo przez to kosz telepie się na wszystkie strony,

Czy ktoś miał przyjemność jeździć z tak stukającym koszem przez dłuższy czas ? - zastanawiam się czy mogę poczekać do zimy - i przejechać około 5-6 tyś km ?
skorpion_mot
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 53
Rejestracja: 09.07.2015, 13:11
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Grodków

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: skorpion_mot »

Witam ja na swoim dzwoniącym sprzęgle ( od czasu jak kupiłem motor ) zrobiłem około 3000 km i pewnie dalej bym jeździł ale sezon się skończył. Zima była, czas i chęci to strzegło rozebrałem. Sprzęgło to jeszcze by pewne pochodziło ale łańcuszek i zębatka napędowa pompy był liche. Teraz po zrobieniu sprzęgła zrobiłem ponad 3000 km i „jakby się dotarło i ciszej pracuje”. Na początku po zrobieniu sprzęgła myślałem że to sprężynki w koszu „rzężą” ale po przejechaniu paru km wszystko się ustabilizowało i jest ok. Jak kupiłem motor to był zalany MOTUL, zalałem go też MOTUL -EM o tych samych parametrach ale sprzęgło wtedy jak by inaczej pracowało, biegi zaczęły twardo wchodzić „tak agresywniej z wyrazistym strzałem”. Może to moje wyczulone ucho i wszechobecna podejrzliwość gdzie coś cyknęło puknęło , to zaraz trzeba zweryfikować. Ale wiem jedno na pewno że przed zmianą oleju nie było to tak odczuwalne.
Awatar użytkownika
mariusz1984ktw
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 109
Rejestracja: 20.06.2015, 13:03
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Orzesze

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: mariusz1984ktw »

Ja po wymianie sprzęgła myślałem że coś zepsułem i że mi się zaraz skrzynia biegów rozleci - biegi tak twardo wchodziły, jakby tego sprzęgła w ogóle nie było,

Dopiero jak nauczyłem się wciskać klamkę (strasznie twarde te nowe sprężyny) to zaczęły wchodzić w miarę normalnie,

Teraz mam przejechane około 1200 km na nowym sprzęgle - i jest już prawie idealnie, sprężyny trochę odpuściły, biegi wchodzą dobrze,

Przejechałem 1.2tyś to i przejadę pewnie te 3tyś do końca roku - a później wymienię tą tulejkę,
NIKITA
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 493
Rejestracja: 25.10.2015, 22:18
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: NIKITA »

Witam wszystkich. Dołączam się do tematu i mam pytanie gdzie można kupić tulejkę kosza sprzęgłowego?
skorpion_mot
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 53
Rejestracja: 09.07.2015, 13:11
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Grodków

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: skorpion_mot »

Zerknij na to viewtopic.php?f=102&t=20208 To rozjaśni całokształt sytuacji,to nie tylko tulejka.
NIKITA
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 493
Rejestracja: 25.10.2015, 22:18
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: NIKITA »

Witam. Jak odkręciłem dekiel to okazało się ,że mam taką samą usterkę
https://www.youtube.com/watch?v=3lY209ViknE
Czekam właśnie na dostawę nowego łańcucha.
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Sprzęgło i stukanie na luzie

Post autor: ArturS »

Czy serwisówka mówi coś na temat dopuszczalnego luzu tego łańcuszka?
Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości