Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Montaż, demontaż i modyfikacje zawieszenia przedniego i tylnego, łańcucha, zębatek, centralki i bocznej stopki, wahacza z ułożyskowaniem. Numery ram, kierownice, rodzaje napędów, podnóżki, półki.
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Jaro-Ino »

Chodzi właśnie o pierścień Segera. Zeszlifowałem go na 0,85 mm, bo dopiero taki wchodził na ciasno. Luz zębatki z nowym zabezpieczeniem jest na tyle mały, że raczej nie dopasowuje się zbytnio do reszty, czyli jakieś współosiowości i tego typu rzeczy przy zastosowaniu pierścienia nie ulegają zmianie, a można sporo wydłużyć życie wałka. nawet jeśli zębatka mi się zetrze po bokach to mogę ją wymieniać co 10 kkm, ale wałek zdawczy powinien wtedy być cały czas taki sam, bo go luźna zębatka nie wytłucze. Poprawcie mnie jeśli się myle. Zdjęcia postaram się wrzucić wieczorem :)
Awatar użytkownika
Dlugi
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 14.06.2008, 00:12
Lokalizacja: Orzysz

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Dlugi »

Daniel 87 pisze:Wiesz co rozmiary Jezdzca nie maja tutaj nic do rzeczy. cos mi sie wydaje ze to zabezpieczenie nigdy nie bylo wymienione. Przed zmianą zębatki oraz zabezpieczenia proponuję przesmarowac calosc pastą miedziową. Dodatkowym zabezpieczeniem o ktoreym wspominał kolega jest prawdopodobnie pierscien Segera. nie wiem czy jest to dobra opcja bo wg mnie zębatka powinna miec delikatny luz wzdłuyżny dlatego honda nie proponuje tak grubych zabezpieczen jak sam rowek. Zebatka raczej bedzie sie szybciej wycierac po bokach niz bez tego dodatkowego zabezpieczenia, nie bedzie mogla sie naddawac, a lancuch ma jakis luz drka podskakuje itp. Takie moje zdanie ale moze kłamię :)
Daniel, motocykl ma nakręcone niecałe 15.000 km. W tym rzecz czy to powinno się tak szybko zużyć ?? :egh: Łańcuch jest gdzieś tak w połowie zakresu.
"tyle dróg budują, tylko kurw. nie ma dokąd iść..."
J.Himilsbach
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Jaro-Ino »

Obrazek

Obrazek

Zgodnie z obietnicą daje fotki jak to wygląda. czekam na pytania lub na :lanie: jeśli coś źle zrobiłem ;) Zębatka ma zrobione 1500km i ani drgnie, jednak już widać ślady zużycia i na zębach, tam gdzie zębatka ciągnie łańcuch widać wyraźne "ząbki". Czy jest to spowodowane złym smarowaniem, lub czasem jego brakiem?
Awatar użytkownika
Wolo
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3484
Rejestracja: 05.11.2008, 15:12
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Wolo »

Ja bym powiedział, że zębatka jest założona odwrotnie.

viewtopic.php?p=52844#p52844

Łańcuch już zaczyna Ci podjadać zębatkę.
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Jaro-Ino »

Z drugiej strony zgrubienie jest większe, a kazano mi założyć zębatkę napisami na zewnątrz.
Awatar użytkownika
Daniel 87
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 874
Rejestracja: 19.06.2008, 13:30
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Daniel 87 »

długi jesli to zabezpieczenie sie tak skonczylo to muszę cie uswiadomic, a nawet cuje obowiązek uswiadomienia cię ze ten motocykl nie ma 15 tys najechane, po takim przebiegu wszystko powinno byc orginalne, napewno nie tak dojechane.
Dla przyjaciół Buli

Sklep Motocyklowy "Twój Motocykl"- Zapraszam
Konstantynów Łódzki

886 474 474 od 10-18 tej.


obecnie BMW R100 Cafe Racer zbudowany na bazie R100RS 1980r
Junak M10 1961r
MZ ES250/2 1969
Jawa 353 1961r
Pablo
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 284
Rejestracja: 13.06.2008, 11:34
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Gród Kraka

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Pablo »

Napisy na zewnątrz, przynajmniej wg. Haynesa.
A podgryzanie zębatki trzeba sprawdzać, szczególnie przy ściślejszym pasowaniu.
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Jaro-Ino »

Ale co ma ściślejsze pasowanie zębatki do jej podgryzania? Przecież jak są współosiowo to chyba tylko brak smarowania albo piasek powodują jej podgryzanie. Lub bardzo mocny naciąg łańcucha. Ja luz ustawiam prawidłowy dodatkowo sprawdzając czy łańcuch nie jest napięty jak struna jak usiądę na motocykl. Zawsze pozostaje wtedy trochę luzu. Także z tym ciasnym pasowaniem i podgryzaniem zębatki to się raczej zgodzić nie mogę. Chyba, że chodzi o wygryzanie jej po bokach.
Awatar użytkownika
Dlugi
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 14.06.2008, 00:12
Lokalizacja: Orzysz

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Dlugi »

Daniel 87 pisze:długi jesli to zabezpieczenie sie tak skonczylo to muszę cie uswiadomic, a nawet cuje obowiązek uswiadomienia cię ze ten motocykl nie ma 15 tys najechane, po takim przebiegu wszystko powinno byc orginalne, napewno nie tak dojechane.
Daniel nie strasz mnie. Dałbym sobie coś uciąć, że ma taki przebieg. Kupiłem go osobiście w Niemczech z prywatnych rąk (starszy facet), prawie płakał jak go sprzedawał. jeżdżę jeszcze na oryginalnych oponach. To pierwsza awaria jaką złapałem. Kupiłem go z przebiegiem 9400 km.
"tyle dróg budują, tylko kurw. nie ma dokąd iść..."
J.Himilsbach
Paweł
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 439
Rejestracja: 18.06.2008, 18:30

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Paweł »

Długi, to 15000 wydaje się b. podejrzane. należałoby jeszcze obejrzeć i ocenić chociażby tarcze, podnóżki, chwyty kier., kanapę, żeby móc jednoznacznie i autorytatywnie zakwestionować odczyt z licznika.

JaroIno, wydaje się że zębatka na wałku powinna mieć swój luz osiowy. Jeśli miałoby być inaczej to byłaby przykręcana do wałka a nie pasowana suwliwie na wielowpuście, tak myślę.
Konkretnie i merytorycznie Panowie, merytorycznie...
Nie dyskutuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Dlugi
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 14.06.2008, 00:12
Lokalizacja: Orzysz

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Dlugi »

Paweł pisze:Długi, to 15000 wydaje się b. podejrzane. należałoby jeszcze obejrzeć i ocenić chociażby tarcze, podnóżki, chwyty kier., kanapę, żeby móc jednoznacznie i autorytatywnie zakwestionować odczyt z licznika.

JaroIno, wydaje się że zębatka na wałku powinna mieć swój luz osiowy. Jeśli miałoby być inaczej to byłaby przykręcana do wałka a nie pasowana suwliwie na wielowpuście, tak myślę.
Paweł, podnóżki, kiera, siedzenie w super stanie. Może to cholera po prostu zmęczenie materiału. Może trochę niedostateczne smarowanie było. Zamówiłem u ramiresa tą blaszkę. ŁAdnie wyczyszczę łańcuch, naciągnę i nasmaruję na nowo i sprawdzę. Dam znać jak mi poszło :) na tą chwilę dzięki za pomoc :thumbsup:
"tyle dróg budują, tylko kurw. nie ma dokąd iść..."
J.Himilsbach
Awatar użytkownika
Daniel 87
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 874
Rejestracja: 19.06.2008, 13:30
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Daniel 87 »

moze poprostu niemiec nie wiedzial jak zalozyc i powyrywal ząbki :P
Dla przyjaciół Buli

Sklep Motocyklowy "Twój Motocykl"- Zapraszam
Konstantynów Łódzki

886 474 474 od 10-18 tej.


obecnie BMW R100 Cafe Racer zbudowany na bazie R100RS 1980r
Junak M10 1961r
MZ ES250/2 1969
Jawa 353 1961r
Pablo
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 284
Rejestracja: 13.06.2008, 11:34
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Gród Kraka

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Pablo »

Jaro-Ino, ja czytałem gdzieś i wydaje się to sensowne, że luz powinien być, zwłaszcza w crossach i enduro. Przy dużym skoku zawieszenia jest mniejsza sztywność całej konstrukcji i łańcuch zawsze trochę pracuje na boki. Jeśli zębatka jest na sztywno, to ją po prostu wtedy frezuje...
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Jaro-Ino »

Tylko niektórzy pisali, że im zębatka sunstara wchodziła na ciasno i musieli wbijać młotkiem na wałek i nie miała w ogóle luzu na początku. Nie wiem czy lepiej jak ma luz i rozwala wałek czy jak się troche szybciej skończy zębatka. Poza tym sam łańcuch ma lekki luz na boki na zębatkach.
Awatar użytkownika
Driverd2
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1673
Rejestracja: 16.12.2009, 17:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Driverd2 »

Skoro fabryka tak to skonstruowała i dała luz znakiem tego tak miało być i tak jest dobrze :)
Awatar użytkownika
Bugi
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3271
Rejestracja: 27.06.2009, 09:23
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Kraków

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Bugi »

u mnie tez coś terkotało, wyczyściłem łańcuch, spr. luz na przedniej zębatce jest minimalny, podciągnąłem łańcuch, nasmarowałem go i wszystko jest ok, widocznie za duży luz miałem na łańcuchu.
Pozdrawiam
Bugi
jak cos działa, nie ruszaj bo spier...
był.. Pomarańczowy dzik :)
http://www.youtube.com/user/bugi275
Awatar użytkownika
Dlugi
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 14.06.2008, 00:12
Lokalizacja: Orzysz

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Dlugi »

WOLF pisze:U mnie Daniel87 w 20 min rozwiązał takie problemy :ok:
no tak ale nie będę jechał 300 km do Łodzi żeby sprawdzić co jest przyczyną (z moto na lawecie).
U mnie pomogła wymiana blaszki zabezpieczającej zębatkę :thumbsup:
"tyle dróg budują, tylko kurw. nie ma dokąd iść..."
J.Himilsbach
Awatar użytkownika
Daniel 87
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 874
Rejestracja: 19.06.2008, 13:30
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Daniel 87 »

na przyzlosc dla osob nawijających duzo km, zawsze na walek pasta miedziowa zebatka co 7-8 tys out, co jakies 3 tys sdjąć zebatke i przesmarowac, tak zadbany walek posluzy dluuuuuuugo
Dla przyjaciół Buli

Sklep Motocyklowy "Twój Motocykl"- Zapraszam
Konstantynów Łódzki

886 474 474 od 10-18 tej.


obecnie BMW R100 Cafe Racer zbudowany na bazie R100RS 1980r
Junak M10 1961r
MZ ES250/2 1969
Jawa 353 1961r
Awatar użytkownika
kko
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 640
Rejestracja: 03.05.2010, 10:46
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: kko »

Taki luz boczny zębatki jest bardzo zły dla wałka. Wystarczy sprawdzić to tak - poluźniamy łańcuch całkowicie (żeby wisiał), zdejmujemy plastikową osłonę przedniej zębatki. Łapiemy za zębatkę na godzinie 9 i 3, poruszamy na przemian od siebie i do siebie. Jeśli występuje luz poprzeczny do wałka to trzeba go koniecznie zlikwidować wymieniając blaszkę dociskową lub jak wyżej koledzy dokładając jakąś podkładkę. Wbrew pozorom minimalny luz - nawet minimetr - na końcu zębatki daje już całkiem spore odchylenie - nawet rzędu centymetra (jak było u mnie). Wtedy nie tylko niszczy się wałek, ale i sam łańcuch dostaje po :dupa: .

Jak zębatka nie będzie miała luzu poprzecznego, to łańcuch jest na tyle giętki na o-ringach (poza tym na boki to on latać nie ma, bo zębatki są ustawione w jednej osi) , że nie będzie ścinał (bez przesady z tym frezowaniem) zębatki . Zużycie będzie normalne, a wałka znacznie mniejsze.

Poprzedni właściciel moto na którym jeżdżę miał to szczerze w :dupa: Zrobił się luz, coraz głośniej słyszałem jak łańcuch szeleści (chociaż smarowany idealnie), a jak patrzyłem podczas jazdy to nie równo wlatywał za ślizgiem tak skakał na boki. Zrobiłem podkładki, skasowałem prawie całkowicie luz (nie mogłem dobrać lepszych podkładek) i wstawiłem je pomiędzy zębatkę a blaszkę dociskową - pewniej się trzyma. Po jeździe testowej - duużo ciszej i łańcuch nie szarpie. Zobaczymy jak długo to pożyje.
"Nie trzeba być cynikiem, wystarczy, że rozumie się ludzi" - T.P.

XL 1000V SD02
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Jaro-Ino »

kko, to ja miałem lepszy patent. Zabezpieczenie było chyba od innego typu bo jak się je dokręciło do zębatki to zęby zabezpieczenia pokrywały się z zębami zębatki. Zębatka latała po wałku jak chciała, luzu nie dało się ustawić, zacieśniało się wszystko podczas jazdy. Na szczęście w porę się zorientowałem, że coś nie gra i zamówiłem zębatke i zabezpieczenie. A, że po skręceniu tego zębatka miała jakiśtam luz to tata wymyślił, że pierścień Segera będzie tam pasował. Luz zniknął całkowicie ;) Po 3 tysiącach zębatka ani drgnie. I myśle, że wtedy smarowanie wałka pastą miedziowaną wystarczy raz wykonać przy zakładaniu i zębatka co 10 tysięcy zmiana ;) W przyszłym roku i tak zmieniam cały napęd. I zrobie z pierścieniem dokładnie tak samo :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości