obróciło panewkę

Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.
Awatar użytkownika
danson
romeciarz
romeciarz
Posty: 28
Rejestracja: 19.05.2009, 17:05
Mój motocykl: XL600V

obróciło panewkę

Post autor: danson »

I się stało.... Stukało, stukało aż w końcu rozebrałem silnik. diagnoza, obróciło panewkę na korbowodzie 2 cylindra. Mam teraz dylemat co zrobić. Czy dostanę nadwymiarowe panewki? Bo niestety wał trzeba szlifować. Czy szukać używanego wału z korbowodami i panewkami, czy silnik? Może ktoś już miał taki problem i może doradzić jak najlepiej go rozwiązać? Wiem że są firmy co takie panewki nadwymiarowe mogą dorobić, ale czy one wytrzymają? w sklepie oryginalnych części do hondy są panewki ale nie mogę rozszyfrować czy są też nadwymiarowe bo mają oznaczenia Black, Blue. Brown. Co one znaczą? Oprócz wału reszta rzeczy jest idealna, na cylindrach ślady honowania, do głowic też nie ma żadnych zastrzeżeń, no oprócz uszczelniaczy zaworowych.
pomidor
Czytacz
Czytacz
Posty: 3
Rejestracja: 23.07.2009, 11:52
Lokalizacja: Głowno k/Łodzi

Re: obróciło panewkę

Post autor: pomidor »

Kolego powiem tak> nie wiem czy w trampku przewidziane są jakieś remonty dla wału ale jeśli są to pytanie czy szlif zmiści się w tolerancji? Ja bym zrobił tak.Poszedłbym z tym wałem do fachowego warsztatu i oni by powiedzieli czy da się szlifować , jak tak to bym szlifował a jak nie to nowy wał. Domyślam się że będzie bolało bo kieszeń pusta się zrobi ale cóż? Musisz pomyśleć co bardziej się opłaca, szli czy inny silnik. Pamiętaj że wyremontujesz to wiesz co masz. Pozdrawiam :pob:
Awatar użytkownika
Piszczałka
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 328
Rejestracja: 04.08.2008, 23:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Ryszki /koło Grójca

Re: obróciło panewkę

Post autor: Piszczałka »

Panewki zapewne są przewidziane tak jak pierścienie nad wymiarowe ale zapewne nie są dostępne.
Tak jak przedmówca trzeba zobaczyć czy się opłaca, czyli warsztat musi obejrzeć ten wał
Panewki można dorobić nawet leprze niż fabryczne ale to też kwestia ceny.
WFM M06 S34 - 1964r
WFM M06 S01 - 1959r
Jawa 350 634
Transalp 87r
Awatar użytkownika
danson
romeciarz
romeciarz
Posty: 28
Rejestracja: 19.05.2009, 17:05
Mój motocykl: XL600V

Re: obróciło panewkę

Post autor: danson »

znalazłem wał uzywkę z korbowodem i panewkami :smile: . Wczoraj mi przyszedł. Poszedł do sąsiada szlifierza, pomierzył wszystko i jest ok :smile: . Za wał z korbowodem i panewką zapłaciłem 270 zł z wysyłką. Teraz czekam na komplet uszczelek i można składać. Orientowałem się również co do regenaracji wału. Wał można by było szlifować i z dorobieniem panewek też nie byłoby żadnego problemu. koszt dorobienia panewek nie przekroczyłby 200 zł. Jest pare firm co dorabiaja panewki, tylko pytanie czy materiał z którego są wykonane wytrzyma... W autach się to sprawdza, ale w motocyklach różnie to może być
Awatar użytkownika
LukaSS
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 59
Rejestracja: 09.03.2009, 20:19
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Biała Podl./Warszawa

Re: obróciło panewkę

Post autor: LukaSS »

Zapomnij o dorabianiu panewek. W 9/10 przypadków panewki od samochodu nie zdają egzaminu, kończą się po prostu bardzo szybko lub potrafią przytrzeć. Dlaczego? M.in. wał w motocyklu szybciej sie obraca, ma podczas pracy też inne naciski powierzchniowe.
Chyba że masz dostęp do warsztatu który dorabia panewki do silników motocyklowych/sportowych.

Panewki tylko oryginalne.

A dlaczegóż to stukało i stukało? Zapomniałeś oleju wymienić czy nie sprawdzałeś jego ilości? Stara japonia jest pancerna i raczej samo z siebie nie pada, chyba że kończy się silnik.
GSX-R 1100 '95 -> GPZ 900 R '92 -> EN450 LTD '85 -> XTZ 800 Super Tenere '91
Awatar użytkownika
danson
romeciarz
romeciarz
Posty: 28
Rejestracja: 19.05.2009, 17:05
Mój motocykl: XL600V

Re: obróciło panewkę

Post autor: danson »

motocykl kupiłem w maju tamtego roku, był sprowadzony z włoch. Od samego początku coś stukało w silniku ale nie zawsze. nieraz przez miesiąć nie wydobywały się z silnika niepokojace dźwięki, nieraz przy każdym odpaleniu coś zastukało. Za bardzo się tym nie przejmowałem bo motocykl odpalał na dotyk i nie tracił mocy, wogóle oprócz tego stukania nic się nie działo. Podejzewałem wiele różnych rzeczy ale nie przypuszczałem że to może być panewka, bo jak wcześniej napisalem stukanie nie występowalo cały czas. Z miesiąc temu jak odpalałem trampa to stukanie już było cały czas a szczególnie przy dodawaniu gazu, a więc trzeba było rozebrać i zbadać co się stało.
pomidor
Czytacz
Czytacz
Posty: 3
Rejestracja: 23.07.2009, 11:52
Lokalizacja: Głowno k/Łodzi

Re: obróciło panewkę

Post autor: pomidor »

No to super , myślałem że bedziesz miał problem ze znalezieniem części ale jak tak wyszło to jest ok.Pozrawiam
RobertR
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 18.03.2014, 17:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: obróciło panewkę

Post autor: RobertR »

Witam

Temat stary ale może ktoś coś poradzi.
Mam tę samą sytuację. Spaliłem sprzęgło -> zaczęła migać lampka ciśnienia oleju po rozgrzaniu silnika. Dopóki się nie zapali kontrolka to silnik chodzi jeszcze idealnie więc panewki jeszcze nie obrócone.
Ty pytanie czy jak rozbiorę silnik to jest szansa że wystarczy wyczyścić smoka a panewki jeszcze nie są wytarte?

pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: obróciło panewkę

Post autor: Jaro-Ino »

Nie ma takiej opcji. Chyba już o to pytałeś kiedyś. A wałów motocyklowych nie szlifuje się, bo one są nawęglane powierzchniowo w miejscu czopów, a szlifowanie tą warstwę zbiera i pozostaje miękki rdzeń. Wał starcza na pare tys km. Jak po rozgrzaniu konktrolka się świeci to rozbieraj silnik, oglądaj i mierz. Inaczej będziesz gdybać do czasu zatarcia silnika.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości