Szukam informacji o rodzinie Frankiewiczów z okolic Poznania

poza dwoma kółkami
Awatar użytkownika
Marcin-BB
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 847
Rejestracja: 13.09.2008, 07:56
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Bielsko- Biała

Szukam informacji o rodzinie Frankiewiczów z okolic Poznania

Post autor: Marcin-BB »

Witajcie!
Temat trudny- praktycznie beznadziejny- ale od czego mamy to forum?!
Mam dobrego znajomego w Anglii, w okolicach Londynu (Milton Keynes). Odwiedził mnie niedawno w Bielsku i przy tradycyjnej wódeczce okazało się, że Mike miał ojca Polaka- żołnierza RAF-u, który w 1946 roku został w Anglii i tam się ożenił i zmienił nazwisko na Carson. Mick ledwie go pamięta, bo jak mu tata zmarł to miał tylko 6 lat. Strasznie mocno to gościa gnębi, że nie wie skąd pochodzi i gdzie są korzenie jego rodziny. Od lat szuka śladów swoich bliskich w Polsce i od lat spędza tu wakacje, starając się jak najwięcej dowiedzieć o Polsce i Polakach. Mówiąc absolutnie szczerze, ogromnie mi zaimponowała jego wiedza i upór, dlatego zaofiarowałem mu swoją pomoc w znalezieniu jakichkolwiek informacji o jego przodkach. Sprawa bardzo trudna, bo informacji, które on posiada, jest bardzo mało. To co wie:
Nazwisko ojca to Bazyli Frankiewicz, ur w 1917 r w Czortkowie- obecnie Ukraina.
Dziadkowie Micka nazywali się Michał i Paulina Frankiewicz. Mieszkali w dawnym woj. poznańskim i mieli tam gospodarstwo rolne. Niestety nie wiadomo gdzie dokładnie i nie ma innych informacji o życiorysie swojego ojca z czasów przed wojną. Są dostępne dokumenty dotyczące służby Bazylego w RAF-ie i późniejsze, dot. pracy w kopalni w okolicach Birmingham.
Jeśli ktokolwiek z Was może jakoś pomóc to byłbym bardzo zobowiązany. Nie wiem jak się do tego zabrać, liczę po prostu na szczęśliwy traf, że może ktoś to nazwisko z czymś skojarzy i będę miał jakiś punk zaczepienia.
A może ktoś z Was zna jakiegoś "detektywa", który w takich poszukiwaniach się specjalizuje?
Liczę na jakąkolwiek pomoc czy wskazówkę, osoby chętne pomóc mogą pisać na lub e-mail: mar-rut@wp.pl. w celu przesłania skanu dokumentów, które mam od Micka
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
HerkulesWPR
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 390
Rejestracja: 25.10.2013, 20:33
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Pruszków

Re: Szukam informacji o rodzinie Frankiewiczów z okolic Pozn

Post autor: HerkulesWPR »

Ja bym się zwrócił bezpośrednio do RAFu, oni mogą wiedzieć dużo więcej o tym człowieku niż sam zainteresowany. Minęło już sporo lat i nawet jak coś było objęte tajemnicą jest szansa że mu przekażą dodatkowe informację.
Ciekawe czy tam próbował?

i jest jeszcze coś takiego jak Mapa nazwisk, i faktycznie Frankiewiczów w około poznania jest wielu.
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/frankiewicz.html
Awatar użytkownika
ant6
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 849
Rejestracja: 17.03.2013, 20:10
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szukam informacji o rodzinie Frankiewiczów z okolic Pozn

Post autor: ant6 »

Proponuję do parafii lub kurii tam powinni mieć jakieś zapiski. Generalnie jest ciężko bo wiele dokumentów pewnie poginęło podczas wojny jak i po wojnie. Kiedyś pamiętam był taki program chyba w TV1 i tam szukali korzeni znanych ludzi. Może spróbuj poszukać gdzieś w necie i znajdz namiar do redaktora, który to prowadził to może dać Ci jakieś wskazówki czy namiary. Zdalnie raczej tego nie zrobisz trzeba jeździć
If nobody hates you, you're doing something wrong
Awatar użytkownika
wilczek
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1831
Rejestracja: 05.03.2012, 13:45
Mój motocykl: inne endurowate moto

Re: Szukam informacji o rodzinie Frankiewiczów z okolic Pozn

Post autor: wilczek »

Jeden i drugi sposób to najlepsze co można zrobić . Najmniejsze straty w dokumentach - chrzest, śmierć - ma Kościół w księgach parafialnych. Kuria tu niestety niewiele pomoże. Księgi są przechowywane w parafiach. Drogą dedukcji z posiadanych info, trzeba zacząć od rejonu najbardziej prawdopodobnego i mrówczą pracą przeglądać księgę za księgą. Szansa na odnalezienie pradziadków, dziadków są. Skoro byli przesiedleńcami, próbowałbym też przez archiwa rządowe. Takie dokumenty powinny być w Polsce i w Rosji( lub republiki dawnego ZSRR lub Dawnej Rosji) w rew pozorom oni mają szczegółowe księgi - pytanie, czy komuś z ich strony( urzędnikowi ) będzie się chciało pomóc.Są stowarzyszenia/ fundacje Rodzin przesiedleńczych. Wg mnie, najbliżej sukcesu będzie mozolne sprawdzanie ksiąg parafialnych. Roboty dużo, na lata, ale chyba to jedyne rozwiązanie.
Awatar użytkownika
wilq.bb
Kontroler
Kontroler
Posty: 2673
Rejestracja: 27.08.2012, 08:41
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Szukam informacji o rodzinie Frankiewiczów z okolic Pozn

Post autor: wilq.bb »

Można też mieć kupę szczęścia - bardzo się przydaje.
Mnie się udało namierzyć miejsce spoczynku siostry mojej prababci - mają tylko informację, że po wojnie mieszkała w Nottingham.
Zupełnie przypadkiem trafiłem do polskiej parafii, z której tego dnia jechało parę osób na cmentarz z polskimi kwaterami i dzięki pomocy miejscowych polaków starszej daty określiliśmy region cmentarza gdzie szukać, 20 min później znalazłem.
Niesamowite uczucie - dlatego trzymam kciuki, żeby się udało - szkoda, że nie w naszej okolicy bo bym fizycznie pomógł szukać.
"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas
Jako dżentelmen upijam się po 18-stej.
Awatar użytkownika
Marcin-BB
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 847
Rejestracja: 13.09.2008, 07:56
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Bielsko- Biała

Re: Szukam informacji o rodzinie Frankiewiczów z okolic Pozn

Post autor: Marcin-BB »

Witam po przerwie. Uprzejmie proszę osoby, które się ze mną kontaktowały przez e-mail o ponowne przesłanie wiadomości. Przez przypadek skasowałem stare maile i dane, nie da się tego odtworzyć, a chciałbym wrócić do tematu.
Dziękuję i pozdrawiam!
M.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 0 gości