Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Montaż, demontaż i modyfikacje zawieszenia przedniego i tylnego, łańcucha, zębatek, centralki i bocznej stopki, wahacza z ułożyskowaniem. Numery ram, kierownice, rodzaje napędów, podnóżki, półki.
Fryzjer
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 789
Rejestracja: 16.06.2008, 23:43
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Wrocław

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Fryzjer »

I mój łańcuch hałasuje po dokładnym oczyszczeniu ze smaru i zanieczyszczeń :shit: :shit: a miał tak ładnie wyglądać... było cicho do tego mycia a teraz już głośno a mogą o tym powiedzieć Ci co jeździli ze mną :tongue: ( tu ukłon w strone Oldfoxa)
Probowałem zlokalizować przyczyne ale myślę ze jest nią właśnie czystość samego łańcucha... :lol: albo oringi sie poszły je.. :ysz:
Z konstrukcyjnego punktu widzenia przekładnia łańcuchowa jest przekładnią głośną i mało trwałą... ale za to lekką, o małym poziomie skomplikowania i ceną gdy porównamy ją z przekładnią np. zębatą.
Uważam, że owym "hałasem" nie należy się szczególnie przejmować a i także nie należy być przewrażliwionym na dzwięki jakie on wydaje w czasie pracy :hammer: jeśli nie wykazuje widocznych oznak zużycia, koła zębate są w jednej linii.
Jak dojdę do przyczyny to napiszę, a w weekend jeszcze spr współosiowość kół zębatych.
Powodzenia :thumbsup:
Capo RR "Wyzwanie jest dla tych, którzy wyruszają w drogę. Marzenia są dla tych, którzy zostają z tyłu" T.Sabine
lj77
romeciarz
romeciarz
Posty: 27
Rejestracja: 22.06.2008, 13:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: lj77 »

sęk w tym, że u mnie zaczęło terkotać po podciągnięciu (za mocnym - niestety),
ale za to jeszcze przed czyszczeniem :egh:

a przejmować się jest czym - dzisiaj widziałem yamahę R6 po zerwaniu łańcucha :sad:
smutny widok - plama oleju pod moto, pęknięte kartery i... :dupa:

jak sprawdzasz osiowość zębatek ???
bo też wszelkowypadkowo bym sprawdził...

tak jak napisałem wcześniej - pierwsze skojarzenie tego dźwięku było ze źle ustawionymi
względem siebie zębatkami (taki sam dźwięk jak w mojej poczciwej jaskółce)
ale zębatka ma mniej niż 1 mm luzu na pływanie, blokada jest nowa, wszystko poskręcane
a qrna terkocze... :banghead:
telelegolas
romeciarz
romeciarz
Posty: 29
Rejestracja: 25.07.2008, 13:56
Lokalizacja: Pniewy

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: telelegolas »

Cześć
Nie wiem jak u Ciebie (lj77) terkocze ale u mnie dziwne dźwięki pojawiły się jak przeszedłem ze smaru na hipol. Też jak Ty jeżdżę słucham popuszczam i podkręcam... Trochę już tego mam dosyć... Napisałeś coś o zerwaniu łańcucha - czy to było w trakcie jazdy?
Pozdro
Choćbym nawet szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę...
lj77
romeciarz
romeciarz
Posty: 27
Rejestracja: 22.06.2008, 13:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: lj77 »

powiało optymizmem
poddałem się i odwiedziłem dwa serwisy (liberty i fan bike) - przejażdżka, sprawdzenie wyosiowania zębatek itp.
w obu powiedzieli mi, że się czepiam, i że na ucho, oko, węch i smak wszystko jest ok i mam jeździć
to jeżdżę... :grin:

szczerze mówiąc nie pytałem w jakich okolicznościach zerwało łańcuch w tej R6-tce
ale w trakcie stania to na pewno się nie wydarzyło :wink:

pytanie na marginesie - nigdzie nie mogę znaleźć zamiennika kompletu naprawczego
przedniej pompy hamulcowej do transalpa 1991 r. - a oryginał hondy to 160 zł :sad:
nie ma ktoś namiarów na coś takiego ???
Koko
Czytacz
Czytacz
Posty: 9
Rejestracja: 28.07.2008, 19:03
Lokalizacja: Szczecin

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Koko »

Nie wiem czy temat aktualny (wymieniłeś napęd?) ale ja doświadczyłem/doświadczam podobnego zjawiska i wiem bezsprzecznie, ze terkotanie emituje łańcuch (did 525V8, przebieg 41 tys. km). Dzwięki pojawiły sie po zastosowaniu oleju przekładniowego do jego smarowania, ustały po zastosowaniu smaru litowego w sprayu, i ponownie pojawiły sie po wymyciu dokładnym łańcucha. Ale przyzzyczaiłem sie juz do tego, tym bardziej, że łańcuch juz się najeżdził, chociaż naciągu troche jeszcze zostało.
Pozdrawiam
lj77
romeciarz
romeciarz
Posty: 27
Rejestracja: 22.06.2008, 13:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: lj77 »

niestety temat aktualny :egh:
nie wymieniłem napędu - w 2 serwisach powiedzieli żeby jeździć to jeżdżę,
ale może faktycznie kupię jakiś smar w sprayu i zrezygnuję ze smarowania hipolem
ostatnio pojeździłem tu i tam i trochę wkurza mnie ten terkot
Awatar użytkownika
Daniel 87
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 874
Rejestracja: 19.06.2008, 13:30
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Daniel 87 »

podjedz mondralo tym moturem do mnie, na tyle to sie oderwe od papierow i sie obaczy, masz 2 przystanki :P
Dla przyjaciół Buli

Sklep Motocyklowy "Twój Motocykl"- Zapraszam
Konstantynów Łódzki

886 474 474 od 10-18 tej.


obecnie BMW R100 Cafe Racer zbudowany na bazie R100RS 1980r
Junak M10 1961r
MZ ES250/2 1969
Jawa 353 1961r
saabestian
Czytacz
Czytacz
Posty: 5
Rejestracja: 18.05.2009, 22:35
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: saabestian »

serwus
Problem wciąż aktualny?
Pytam bo sam mam podobny problem i nie wiem czy porywać się na wymianę napędu czy juz zbierać na afryke bo szczerze to otwierać silnika mi się nie chce.
a muszę powiedzieć ze baardzo mocno podejrzewam łożysko w środku.
ja zrobiłem jeszcze jeden test.
zdjąłem zębatkę i łańcuch, włączyłem bieg na wolnych obrotach i delikatnie próbowałem złapać wałek (ostrożnie żeby się nie uszkodzic) i za każdym razem jak wałek dostawał najmniejszy opór było terkotnięcie z silnika podobne do tego które jest w czasie jazdy.
Macie może jakiś lepszy test na łożysko w tym wałku?
Awatar użytkownika
yjaro
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 41
Rejestracja: 28.10.2008, 19:22
Lokalizacja: wrocław/września/kraków

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: yjaro »

Przez to Wasze rozpisywanie sie o terkotaniu zębatki czy łańcucha nasmarowałem dzisiaj wałek zdawczy i zębatkę smarem miedziowym. Jutro sprawdzę czy jest jakaś różnica w dźwiękach. Tez mnie to zastanawiało ale moze trampki tak mają?
Awatar użytkownika
ramires
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 152
Rejestracja: 22.06.2008, 15:13
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: ramires »

Nie wiem czy to istotne, ale poza wymianą napędu WARTO co drugą zębatkę zdawczą wymienić metalowe zabezpieczenie zębatki. Kasuje dość skutecznie luzy poprzeczne na wałku a co za tym idzie, wałek dłużej pociągnie, może masz po prostu też wywalone zabezpieczenie właśnie.

Wczoraj oglądałem afrykę z przebiegiem powiedzmy sobie szczerze nieznanym, i luz na łożysku wałka był ... hmm ... za duży. Objawia się to właśnie podobnie jak opisujecie - luzem i terkotaniem. Ale do wymiany tego łożyska rozpołowić silnik trzeba
PRO ADVenture - Przygotowanie motocykli do przygody
ul. Powstańców Śląskich 7a, 44-144 Żernica
GPS: N 50º14'58, E 18º36'54 - tel. +48 513.743.030 | +48 603.928.137
e-mail: ramires@pro-adventure.pl lub daniel@pro-adventure.pl
lj77
romeciarz
romeciarz
Posty: 27
Rejestracja: 22.06.2008, 13:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: lj77 »

Z mojej strony temat nieaktualny... :grin:

Największym problemem okazało się zbyt czułe ucho... :wink:
Diagnoza z 2 serwisów oraz do którego wówczas podjechałem Daniela87 - po
prostu tak ma być, to łańcuch tak u mnie hałasował.
Awatar użytkownika
Dlugi
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 14.06.2008, 00:12
Lokalizacja: Orzysz

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Dlugi »

Panowie mam podobny problem jak poprzednicy. Pomóżcie proszę zlokalizować przyczynę.
Dziś przejechałem się parę kilometrów z plecaczkiem z tyłu i kiedy na chwilę się zatrzymaliśmy a później ponownie chciałem ruszyć usłyszałem dziwne terkotanie. Nie mogłem na początku tego zlokalizować. Przy wkręcaniu na obroty na luzie nic nie słychać a więc dźwięk nie dobiegał z silnika. przy powolnej jeździe słychać terkotanie, tocząc się na luzie słychać je również.
Później ustaliłem, że dźwięk dobiega z okolic przedniej zębatki. W garażu zdjąłem osłonę zębatki i zauważyłem, że wewnątrz jest troszkę "wiórków" ze startego plastiku od obudowy.
Mogę również praktycznie zdjąć całą zębatkę z wałka bez odkręcania tej blaszki przytrzymującej. Czy tak powinno być ?? Po odkręceniu tej blaszki okazało się, że tych ząbków już prawie nie ma.
Załączam kilka zdjęć abyście pomogli mi to ocenić.

1. zębatka wsunięta
Obrazek

2. zębatka wysunięta
Obrazek

3. Pokrywa zębatki jest trochę zeszlifowana od środka
Obrazek

4. Blaszka zabezpieczająca:
Obrazek

Proszę o rady
"tyle dróg budują, tylko kurw. nie ma dokąd iść..."
J.Himilsbach
Paweł
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 439
Rejestracja: 18.06.2008, 18:30

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Paweł »

blaszkę zabezpieczającą musisz bezwzględnie wymienić. Najprawdopodobniej jest to podstawowa przyczyna terkotania. Wygląda na to, że gdyby nie osłona to zębatka zdawcza spadłaby z wałka!
Konkretnie i merytorycznie Panowie, merytorycznie...
Nie dyskutuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Dlugi
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 14.06.2008, 00:12
Lokalizacja: Orzysz

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Dlugi »

Paweł pisze:blaszkę zabezpieczającą musisz bezwzględnie wymienić. Najprawdopodobniej jest to podstawowa przyczyna terkotania. Wygląda na to, że gdyby nie osłona to zębatka zdawcza spadłaby z wałka!
Też mi się tak wydaje że mogłaby spaść z wałka. Myślełem, że tam może oprócz tej blaszki jest jeszcze jakieś zabezpieczenie. Gdzie można kupić taką blaszkę ?? jak to się fachowo nazywa ?? może jakiś nr katalogowy
"tyle dróg budują, tylko kurw. nie ma dokąd iść..."
J.Himilsbach
Paweł
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 439
Rejestracja: 18.06.2008, 18:30

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Paweł »

W Twoim przypadku okazało się, że masz drugie zabezp. w postaci osłony zębatki :grin:
Nazywa się to normalnie tak jak tu mówimy, zakup w dealerstwach Hondy
Konkretnie i merytorycznie Panowie, merytorycznie...
Nie dyskutuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Daniel 87
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 874
Rejestracja: 19.06.2008, 13:30
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Daniel 87 »

nazwa zabezpieczenie zębatki zdawczej, Fuck jakim cudem doszlo do takiego zniszczenia tej blaszki? nie widzialem jeszcze nigdy tego w takim stanie:/
Dla przyjaciół Buli

Sklep Motocyklowy "Twój Motocykl"- Zapraszam
Konstantynów Łódzki

886 474 474 od 10-18 tej.


obecnie BMW R100 Cafe Racer zbudowany na bazie R100RS 1980r
Junak M10 1961r
MZ ES250/2 1969
Jawa 353 1961r
Awatar użytkownika
Wolo
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3484
Rejestracja: 05.11.2008, 15:12
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Wolo »

Koszt ok 36 zł o ile pamiętam.
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Jaro-Ino »

Ja wymieniałem zębatkę zdawczą na JT razem z zabezpieczeniem z Hondy. Nadal pozostawał luz, bo zabezpieczenie nie skasowało całkowicie luzu. Zastosowałem (pomysł mojego taty McGyvera;) )dodatkowe zabezpieczenie takie jak się daje do zabezpieczenia łożyska aby się nie wysuwało i wsuwa się je w rowek. Zębatka przejechała już 1500 km i nie ma ani milimetra luzu. Myślę, że takie zabezpieczenie zębatki pozwoli wałkowi dłużej pożyć, a i sama zębatka nie nabierze takich luzów i się nie wytłucze, dzięki czemu będzie mogło służyć na wałku dłużej niż 10 000 km. Postaram się zrobić zdjęcia i opisać to dokładniej jak dobiorę się do imbusów i zdejmę osłonę zębatki.
Awatar użytkownika
Dlugi
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 14.06.2008, 00:12
Lokalizacja: Orzysz

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Dlugi »

Daniel 87 pisze:nazwa zabezpieczenie zębatki zdawczej, Fuck jakim cudem doszlo do takiego zniszczenia tej blaszki? nie widzialem jeszcze nigdy tego w takim stanie:/
Daniel nie wiem za cholerę :niewiem: Może za mocno podciągnięty łańcuch ?? Jestem dosyć wysoki 191cm + waga 110 kg ?? do tego czasem plecaczek chce na przejażdżkę.(duże obciążenie). Może macie jakieś pomysły ??
Jaro-Ino - czekam na Twój patent :smile:
"tyle dróg budują, tylko kurw. nie ma dokąd iść..."
J.Himilsbach
Awatar użytkownika
Daniel 87
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 874
Rejestracja: 19.06.2008, 13:30
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha

Post autor: Daniel 87 »

Wiesz co rozmiary Jezdzca nie maja tutaj nic do rzeczy. cos mi sie wydaje ze to zabezpieczenie nigdy nie bylo wymienione. Przed zmianą zębatki oraz zabezpieczenia proponuję przesmarowac calosc pastą miedziową. Dodatkowym zabezpieczeniem o ktoreym wspominał kolega jest prawdopodobnie pierscien Segera. nie wiem czy jest to dobra opcja bo wg mnie zębatka powinna miec delikatny luz wzdłuyżny dlatego honda nie proponuje tak grubych zabezpieczen jak sam rowek. Zebatka raczej bedzie sie szybciej wycierac po bokach niz bez tego dodatkowego zabezpieczenia, nie bedzie mogla sie naddawac, a lancuch ma jakis luz drka podskakuje itp. Takie moje zdanie ale moze kłamię :)
Dla przyjaciół Buli

Sklep Motocyklowy "Twój Motocykl"- Zapraszam
Konstantynów Łódzki

886 474 474 od 10-18 tej.


obecnie BMW R100 Cafe Racer zbudowany na bazie R100RS 1980r
Junak M10 1961r
MZ ES250/2 1969
Jawa 353 1961r
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość