Czy to sprzęgło???

Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.
Awatar użytkownika
przemo088
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 50
Rejestracja: 22.02.2011, 20:22
Mój motocykl: XL650V

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: przemo088 »

Sprzęgło można sprawdzić tak:
rozpędzasz się na prostym odcinku drogi tak żeby silnik miał dojść wysokie obroty, potem pełny gaz i hamulec nożny naraz. Jak prędkość spada a obroty idą w górę to ślizga się sprzęgło, jak dławisz silnik to sprzęgło dobrze trzyma. Najbardziej miarodajne jest jak silnik już się rozgrzeje żeby olej miał właściwe optymalne parametry i sprzęgło już popracowało trochę.
Awatar użytkownika
davcio2
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 211
Rejestracja: 18.03.2013, 12:04
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Ustroń

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: davcio2 »

Podczepie się bo nie chce zaśmiecać forum podobnymi tematami.

Mój problem polega na tym że po dobrym rozgrzaniu oleju ( dłuższa szybka jazda lub dzidowanie :ok: ) na 5 lub 4 biegu przy przyspieszaniu sprzęgło się ślizga.
Wiem że czeka mnie wymiana ale chciałem zapytać czy może też mieć na to wpływ jakiś marny olej- tramka kupiłem wczesną wiosną i sprzedający zapewniał mnie że jesienią zmienił olej ( na motocyklowy).
Tu rodzi się moje pytanie- czy zacząć od wymiany oleju :niewiem: czy od razu zaopatrzeć się w zestaw tarcze+stalowe przekładki+sprężyny+filtr+olej. :ysz:
PS: Jakiego producenta tarcz i sprężyn polecacie??
... Bo życie trzeba przeżyć, a nie tylko przetrwać..
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: ArturS »

Olej nic Ci nie da. Na samochodowym też da się bez problemów jeździć (testowane przez kilka tys.km po Bałkanach). Rozbierz i pomierz. Czasami wystarczy wymiana samych sprężyn. Sprawdź też cięgno sprzęgła - ostatnio na serwisie mieliśmy CBF250 z zatartą linką i w końcowym etapie wysprzęglania nie dała się wyciągnąć, zaczęło się ślizgać i przyjarały się przekładki.
Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
Awatar użytkownika
davcio2
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 211
Rejestracja: 18.03.2013, 12:04
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Ustroń

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: davcio2 »

ArturS dzięki za szybką odpowiedź.. :smile: Fakt linki pod tym kątem nie sprawdziłem- wyregulowałem tylko poprawny luz bo wcześniej był zerowy- myslę że to mogło wpłynać na zużycie sprzęgła..
PS: To przekładki też się mogą przepalić?? Zawsze myślałem że głównie spalają się tarcze ( ale ja się bardzo nie znam.. :grin: )
... Bo życie trzeba przeżyć, a nie tylko przetrwać..
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: ArturS »

Przekładki po przegrzaniu się odbarwiają jak wrzucone do ogniska i się wichrują. Ich pomiar polega m.in. na sprawdzeniu stanu "zwichrowania" :wink: Jak nie linka, to pisz do Thorgala i wpadaj na Rogacz - sprzęgło mamy na stanie, od biedy możemy zabrać wszystko łącznie z uszczelkami i wymienić na miejscu :lol:
Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
modern25
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 942
Rejestracja: 07.12.2011, 17:03
Mój motocykl: nie mam motocykla

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: modern25 »

Mialem podobne objawy jak ty. Sprzeglo mi sie slizgalo i wymienilem tylko sprzeglo . Przekladki i sprezyny to wymienie .... za jakis milion km. A przy slizgajacym siesprzegle starczy tylko sprzeglo. strata kasy na cos czego nie wymienia sie bo nie trzeba.
Konto dezaktywowane na prośbę użytkownika
Awatar użytkownika
jedras
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 648
Rejestracja: 14.07.2008, 21:16
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Maastricht, Netherlands
Kontakt:

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: jedras »

modern25 pisze:Mialem podobne objawy jak ty. Sprzeglo mi sie slizgalo i wymienilem tylko sprzeglo . Przekladki i sprezyny to wymienie .... za jakis milion km. A przy slizgajacym siesprzegle starczy tylko sprzeglo. strata kasy na cos czego nie wymienia sie bo nie trzeba.

Chyba chodziło Ci o wymianę samych tarcz, a nie całego sprzęgła? ;)
Ja zaryzykuję stwierdzenie, że w większości przypadków ślizgającego się sprzęgła w trampku wystarczy wymiana samych sprężynek za 50zł. Ja wymieniłem tarcze tylko dlatego, że już były kupione. Do wymiaru serwisowego jeszcze wiele im brakowało po przebiegu 50-60kkm.
Awatar użytkownika
davcio2
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 211
Rejestracja: 18.03.2013, 12:04
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Ustroń

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: davcio2 »

Czyli widzę że nie ma "pewnej przyczyny" :niewiem: Bo jak trampi chodził na jeden gar to przyczyna była 99,999% moduł.. :haha:
Pytałem bo chciałem się ustrzec rozebranego trampka przez kilka dni- taka ładna pogoda.. :crossy:
Decyzja jest taka- pośmigam aż faktycznie objaw się nasili a wtedy sprzęgło rozbiorę, pomierzę, zamówię co trzeba i wsio.. :smile:
Dzięki za rady.

Jakby mógł ktoś napisać bądź rzucić linkiem do wymiarów serwisowych tarcz i sprężynek- przekładki rozumiem z quote="ArturS"] Ich pomiar polega m.in. na sprawdzeniu stanu "zwichrowania"[/quote] .

PS: przespałem Rogacza.. :sad: mam nadzieje że kiedys uda mi sie wpaść na jakiś zlot. :zabawa:
... Bo życie trzeba przeżyć, a nie tylko przetrwać..
mariusz650
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 117
Rejestracja: 01.03.2009, 03:06
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Chojnice

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: mariusz650 »

Witam chciałbym odświeżyć temat, wczoraj jak jechałem w korku prawdopodobnie spaliły mi się tarcze, bo 1 łapie dopiero na końcu . a wchodzi na obroty ,ale nie przyspiesza, moje pytanie jest następujące co może być tego przyczyną bo tarcze były założone 2tys km temu?
Gregorius
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 208
Rejestracja: 29.10.2011, 00:57
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Łuków

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: Gregorius »

A masz luz na klamce ? Może wystarczy tylko poluzować ?
mariusz650
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 117
Rejestracja: 01.03.2009, 03:06
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Chojnice

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: mariusz650 »

Dzięki wystarczyło, jeździ ok
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości