Kołysze na boki......... :( (skręcone lagi)

Montaż, demontaż i modyfikacje zawieszenia przedniego i tylnego, łańcucha, zębatek, centralki i bocznej stopki, wahacza z ułożyskowaniem. Numery ram, kierownice, rodzaje napędów, podnóżki, półki.
Awatar użytkownika
Thorgal77
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1342
Rejestracja: 20.06.2008, 22:01
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Hindenburg (Zabrze)

Kołysze na boki......... :( (skręcone lagi)

Post autor: Thorgal77 »

A więc wreszcie złożyłem swojego sprzęta czyli złożyłem lagi do kupy wsadziłem w półki iiiiiiiiiiiiiiiii jadę jadę i buja mi na boki.... tzn - nie czuje się pewnie - po puszczeniu kierownicy mocno ciągnie w lewo....

LAgi proste
półki proste
ośka prosta
nowa opona przód (anakee) ( bieżnik ma być odwrotnie niz w tylnej ? Dlaczego? )
felga prosta
nowe łożyska w główce ramy
każda śrubka nasmarowana (dosłownie)
klocki nie ocierają o tarcze nadmiernie

wiec o co chodzi ? ;/

można krzywo skręcić lagi ?
moga byc skręcone wzgledem siebie ?

.......... :mouthshut: :sad: :swieczki: :help: :niewiem:
Wymiana uszkodzonych membran gaźnikowych XL600V, XL650, XRV750 RD04, XRV650 RD03 i inne

pancerne mocowania ścienne lub podłogowe do motocykla
viewtopic.php?f=169&t=10135
Częsci motocyklowe
Awatar użytkownika
jedras
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 648
Rejestracja: 14.07.2008, 21:16
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Maastricht, Netherlands
Kontakt:

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: jedras »

Wymieniałeś olej w lagach? Jak tak to pewnie w jednej ladze jest więcej oleju. Ja tak zrobiłem i były identyczne objawy!
Awatar użytkownika
Thorgal77
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1342
Rejestracja: 20.06.2008, 22:01
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Hindenburg (Zabrze)

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: Thorgal77 »

jedras pisze:Wymieniałeś olej w lagach? Jak tak to pewnie w jednej ladze jest więcej oleju. Ja tak zrobiłem i były identyczne objawy!

jest tyle samo w obydwu lagach + - pare kropel.
Wymiana uszkodzonych membran gaźnikowych XL600V, XL650, XRV750 RD04, XRV650 RD03 i inne

pancerne mocowania ścienne lub podłogowe do motocykla
viewtopic.php?f=169&t=10135
Częsci motocyklowe
Awatar użytkownika
jedras
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 648
Rejestracja: 14.07.2008, 21:16
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Maastricht, Netherlands
Kontakt:

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: jedras »

U mnie wystarczyło ok 50ml różnicy i motocykl jeździł niestabilnie i ściągał ;) więc radze Ci to jeszcze sprawdzić. Zastanów się jeszcze czy dobrze zmontowałeś lagi, bo to też istotne.

pzdr
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3966
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik
Kontakt:

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: ostry »

możliwe,ze są krzywo półki względem siebie, ewentualnie jeździsz z kufrem centralnym, wtedy też może bujać na boki
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
Awatar użytkownika
Thorgal77
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1342
Rejestracja: 20.06.2008, 22:01
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Hindenburg (Zabrze)

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: Thorgal77 »

Niemam centralnego ( ale chetnie kupie ) :)

to z półkami bardziej mozliwe - i to mnie nurtuje czy mozna lagi skośnie wzgledem siebie skrecic... - jutro przyłoze jakąs prostą płyte do lagów i sprawdze...

powiedzcie mi - jak powinny byc załozone opony....kierunek bierznika...przód ma byc odwrotnie do tyłu, czy jak ?
Wymiana uszkodzonych membran gaźnikowych XL600V, XL650, XRV750 RD04, XRV650 RD03 i inne

pancerne mocowania ścienne lub podłogowe do motocykla
viewtopic.php?f=169&t=10135
Częsci motocyklowe
Awatar użytkownika
mazi
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 310
Rejestracja: 22.06.2008, 18:33
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: mazi »

Na oponie musi byc strzalka, w ktora strona ma krecic sie kolo.
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3966
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik
Kontakt:

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: ostry »

tak, przy ewidentnie kierunkowym bieżniku jeśli nie możesz znaleźć strzałki (nie chodź do garażu po paru piwach :wink: ) przednia opona ma być odwrotnie niż tył, a to dlatego że przednie koło nie jest napędowe i musi mieć lepszą przyczepność przy hamowaniu, tylne natomiast ma się nie ślizgać przy napędzaniu moto.
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
Fryzjer
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 789
Rejestracja: 16.06.2008, 23:43
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: Fryzjer »

A może powodem takiego zachowania są za mocno dokręcone łożyska główki ramy?? :shit: Miałem okazję jeździć po wymianie i ostrym skręceniu i też motong pływał, ciągło go w jedną stronę.. w Haynsie jest podany moment jakim należy dociągnąć łożyska.. Warto wziąść to pod uwagę :pob:
Powodzenia :thumbsup:
Capo RR "Wyzwanie jest dla tych, którzy wyruszają w drogę. Marzenia są dla tych, którzy zostają z tyłu" T.Sabine
Awatar użytkownika
Mroq
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 375
Rejestracja: 16.06.2008, 09:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: Mroq »

mądrze fryzjer gada, na pewno dokręcałeś aż sok poszedł, a co do anakee to masz strzałkę w jakim kierunku ma się obracać, istotnie przednie koło wygląda jakby założone było na opak, ale tak ma być
AT RD 07a
Awatar użytkownika
Thorgal77
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1342
Rejestracja: 20.06.2008, 22:01
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Hindenburg (Zabrze)

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: Thorgal77 »

Mroq pisze:mądrze fryzjer gada, na pewno dokręcałeś aż sok poszedł, a co do anakee to masz strzałkę w jakim kierunku ma się obracać, istotnie przednie koło wygląda jakby założone było na opak, ale tak ma być
Taa... z kołem juz jest wyjasnione - ogladałem u innych i tez maja na opak... no i strzałka jest jak byc powinna - wiec Looz ! :-)

a co do głowki ramy to popuszcze łozysko i sprawdze...

jak jade z predkoscią około 120 i poruszam gwałtownie kierą w lewo w prawo to jak na lodzie... buja moturem az sie niebezpiecznie robi...a wczesniej tak nie było.....
cisnienie w papciach po 2 atm.
Wymiana uszkodzonych membran gaźnikowych XL600V, XL650, XRV750 RD04, XRV650 RD03 i inne

pancerne mocowania ścienne lub podłogowe do motocykla
viewtopic.php?f=169&t=10135
Częsci motocyklowe
Awatar użytkownika
dandan
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 398
Rejestracja: 13.06.2008, 07:47
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Siedlce

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: dandan »

OSTRY pisze:tak, przy ewidentnie kierunkowym bieżniku jeśli nie możesz znaleźć strzałki (nie chodź do garażu po paru piwach :wink: ) przednia opona ma być odwrotnie niż tył, a to dlatego że przednie koło nie jest napędowe i musi mieć lepszą przyczepność przy hamowaniu, tylne natomiast ma się nie ślizgać przy napędzaniu moto.
Zanim ktoś w to uwierzy i przyjmie jako prawdę prawdziwą napiszę z całą odpowiedzialnością, że to nieprawda. Należy się posługiwać tylko i wyłącznie oznaczeniem na oponie. Niektóre wyglądają jakby były "źle" założone, inne wyglądają "właściwie".


Thorgal77, poluzuj lagi w półkach i skręć jeszcze raz, może się wyprostować. W jakiej kolejności skręcałeś zawieszenie ??
Transafricalp beta
T7
Awatar użytkownika
Thorgal77
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1342
Rejestracja: 20.06.2008, 22:01
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Hindenburg (Zabrze)

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: Thorgal77 »

Dandan - wlałem olej -sklecilem lagi - wsadzilem lagi w półki skrecilem półki i przykrecilem koło... jutro to jeszcze raz rozkręce czyli poluzuje półki i lagi i jeszcze raz skrece... obadamy...
Wymiana uszkodzonych membran gaźnikowych XL600V, XL650, XRV750 RD04, XRV650 RD03 i inne

pancerne mocowania ścienne lub podłogowe do motocykla
viewtopic.php?f=169&t=10135
Częsci motocyklowe
Awatar użytkownika
mazi
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 310
Rejestracja: 22.06.2008, 18:33
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: mazi »

Thorgal77 pisze:
Mroq pisze:mądrze fryzjer gada, na pewno dokręcałeś aż sok poszedł, a co do anakee to masz strzałkę w jakim kierunku ma się obracać, istotnie przednie koło wygląda jakby założone było na opak, ale tak ma być
Taa... z kołem juz jest wyjasnione - ogladałem u innych i tez maja na opak... no i strzałka jest jak byc powinna - wiec Looz ! :-)

a co do głowki ramy to popuszcze łozysko i sprawdze...

jak jade z predkoscią około 120 i poruszam gwałtownie kierą w lewo w prawo to jak na lodzie... buja moturem az sie niebezpiecznie robi...a wczesniej tak nie było.....
cisnienie w papciach po 2 atm.
Przeciez to normalne. Jak poruszysz kiera przy takiej predkosci to motocykl ma prawo sie tak zachowac. To tak jakbys chcial skrecic przy 120km/h uzywajac kierownicy, wiadomo, ze zadziala sila, ktora bedzie chciala wyrzucic motocykl z zakretu. Stad bujanie.
Awatar użytkownika
mazi
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 310
Rejestracja: 22.06.2008, 18:33
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: mazi »

Niestety nie moglem znalezc krotszej wersji lub samego wycinka z Hayabusa.

http://pl.youtube.com/watch?v=VEmecXcX3WE

Na tym filmiku gosciowi na Hayce zaczyna latac kiera, jestem pewien, ze tak samo ma Thorgal. Nie wiem co bylo przyczyna takiego zachowania motocykla w przypadku tego goscia z filmiku, ale po rezultacie widac, ze lepiej nie machac kiera w czasie jazdy !
Awatar użytkownika
Thorgal77
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1342
Rejestracja: 20.06.2008, 22:01
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Hindenburg (Zabrze)

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: Thorgal77 »

mazi pisze:Niestety nie moglem znalezc krotszej wersji lub samego wycinka z Hayabusa.

http://pl.youtube.com/watch?v=VEmecXcX3WE

Na tym filmiku gosciowi na Hayce zaczyna latac kiera, jestem pewien, ze tak samo ma Thorgal. Nie wiem co bylo przyczyna takiego zachowania motocykla w przypadku tego goscia z filmiku, ale po rezultacie widac, ze lepiej nie machac kiera w czasie jazdy !

wpozadku - gites - ale kiedys tak nie było - jak jechalem pierwszy raz 170 to nie było zadnej obawy itp - a teraz to juz 140 strach...tu nie chodzi o bujanie kierownicą ale całego motoru. Przy predkosciach rzedu 140 - 180 motor jest przeciez tak przyklejony do asfaltu ze ciezko go wywrucic nagle.
Wymiana uszkodzonych membran gaźnikowych XL600V, XL650, XRV750 RD04, XRV650 RD03 i inne

pancerne mocowania ścienne lub podłogowe do motocykla
viewtopic.php?f=169&t=10135
Częsci motocyklowe
Awatar użytkownika
mazi
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 310
Rejestracja: 22.06.2008, 18:33
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: mazi »

Wez pod uwage nawierzchnie i wiatr. Jak nie kolysalo to jechales w idealnych warunkach.
Awatar użytkownika
Morfi
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 66
Rejestracja: 26.11.2008, 09:22

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: Morfi »

miałem podobny problem z tym bujaniem.Okazało się że jedna laga nie miała podkładki pod tulejką , a nad sprężyną - wskutek czego tuleja naszła na sprężynę i był luz ok 4 cm. To była cała przyczyna niestabilnego zachowania. Mam jeszcze problem ze stukami w przodzie ale o tym piszę w temacie"stuki w przednim zawieszeniu".
Pozdro
Awatar użytkownika
maniek
romeciarz
romeciarz
Posty: 25
Rejestracja: 26.06.2008, 18:39

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: maniek »

Sprawdz czy opony nie mają bicia po założeniu na felgi, ew oddaj do powtórnego wyważenia, przyczyna może być w nieosiowym ustawieniu kół albo zbyt napiętym łańcuchu. Ja w starym TA miałem kiedys problemy z bujaniem pow pewnej prędkosci z powodu kiepskiego stanu amora i luzów w tylnym zawieszeniu i powiem szczerze że po załadowaniu moto, bujanie to doprowadziło mnie do wypadku. Co do róznych ilosci oleju w przednich lagach to nigdy nie obserwowałem dziwnego zachowania.
kokot
dupa w kapuscie
junkers>wieprz>ema>vfr>pd06>rd10>lc4adv
http://pl.youtube.com/watch?v=aM-P_9LIC9w
Awatar użytkownika
NaczelnyFilozof
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 585
Rejestracja: 24.08.2008, 09:52
Lokalizacja: Jeleśnia - Żywiec
Kontakt:

Re: Kołysze na boki......... :(

Post autor: NaczelnyFilozof »

Thorgal77 pisze:
to z półkami bardziej mozliwe - i to mnie nurtuje czy mozna lagi skośnie wzgledem siebie skrecic... - jutro przyłoze jakąs prostą płyte do lagów i sprawdze...
Można. Zresztą wystarczy poluzować lagi i pokręcić kierą na zablokowanym kole. Jest kilka możliwości skręcenia.

Wszytskich coś zabrało za dłubanie przodu? U mnie też półki rozebrane :roll:
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Transalp 600 '91 [Puzzle Edition 2.0]
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości