Domy szkieletowe (i nie tylko) - zna się ktoś z Was na tym?

poza dwoma kółkami
Awatar użytkownika
tropas
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 192
Rejestracja: 25.01.2009, 12:28
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Domy szkieletowe (i nie tylko) - zna się ktoś z Was na t

Post autor: tropas »

Drewno przyjemniejsze :smile:
Chcemy widzieć belki nad sobą w salonie :)
Strych na razie będzie nieużytkowy, ale w razie W będzie tam lekko 50m2 użytkowych.
I raczej tańszy od terivy, choć nie mówię dopóki nie skończę. Belek poszło 4m3.
Na pewno łatwiejsze wykonanie (choć terivy nie robiłem więc może mi się wydaje)
No i wełny 25cm wejdzie, więc cieplej.
Czy nie przesadzam chcąc dać 20cm styropianu w ścianie? Bo jakoś jak pytam w hurtowniach to oczy wybałuszają, że nikt tak grubo nie daje, że na zamówienie. W podłogę będzie 10cm styro, strop 25cm wełny (20 między belki i 5 pod spód, oprócz salonu, bo belki będą widoczne, ale też jakoś to ocieplę, tylko myślę jeszcze jak) w poddaszu 20 między krokwie + 5 pod spód. Okna i drzwi standard jakiś bez fajerwerków. Bez rekuperatorów itp.
Ma sens te 20, czy dać 15. Mówię o zwykłym styro, nie grafit.

Andrzej77 pisze: Tropas, czyli jednak szkielet Ci obrzydziliśmy :lol:
Powodzenia, bo droga jeszcze długa przed Tobą i wyboista!
Obrzydziliście :smile:
Dzięki :thumbsup:
Ostatnio zmieniony 28.02.2012, 20:24 przez tropas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
piotreklodz
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1001
Rejestracja: 04.11.2009, 21:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kurowice

Re: Domy szkieletowe (i nie tylko) - zna się ktoś z Was na t

Post autor: piotreklodz »

14 spokojnie Ci wystarczy... najważniejsze żeby go dokładnie przyklejać, żeby ktoś szpar nie robił między płytami. Oczywiście kup styropian "z felcami".
Zwróć uwagę czym go zaciągniesz... tynk mineralny najzdrowszy ale i najdroższy.
Tylko Honda -> XL600V + XR 400R = :-)
Awatar użytkownika
Andrzej77
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 487
Rejestracja: 29.03.2009, 23:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kobylanka

Re: Domy szkieletowe (i nie tylko) - zna się ktoś z Was na t

Post autor: Andrzej77 »

tropas pisze:
Chcemy widzieć belki nad sobą w salonie :)
Strych na razie będzie nieużytkowy, ale w razie W będzie tam lekko 50m2 użytkowych.
I raczej tańszy od terivy, choć nie mówię dopóki nie skończę. Belek poszło 4m3.
Na pewno łatwiejsze wykonanie (choć terivy nie robiłem więc może mi się wydaje)
No i wełny 25cm wejdzie, więc cieplej.
Czy nie przesadzam chcąc dać 20cm styropianu w ścianie? Bo jakoś jak pytam w hurtowniach to oczy wybałuszają, że nikt tak grubo nie daje, że na zamówienie. W podłogę będzie 10cm styro, strop 25cm wełny (20 między belki i 5 pod spód, oprócz salonu, bo belki będą widoczne, ale też jakoś to ocieplę, tylko myślę jeszcze jak) w poddaszu 20 między krokwie + 5 pod spód. Okna i drzwi standard jakiś bez fajerwerków. Bez rekuperatorów itp.
Ma sens te 20, czy dać 15. Mówię o zwykłym styro, nie grafit.
Andrzej77 pisze: Tropas, czyli jednak szkielet Ci obrzydziliśmy :lol:
Powodzenia, bo droga jeszcze długa przed Tobą i wyboista!
Obrzydziliście :smile:
Dzięki :thumbsup:
Z tym "widzieć belki w salonie" musisz być ostrożny, bo jeśli wcale nie zaizolujesz, to pal licho chłód (dopóki nie zasiedlisz poddasza, możesz położyć wełnę na podłodze strychu, a jak zasiedlisz, to i ogrzewać będziesz). Izolacja ma też wytłumić hałasy. Może imitacje belek na wykończonym suficie?
Strop drewniany jest na pewno łatwiejszy w wykonaniu. Terivę trzeba podpierać stemplami przed wylaniem. No i drewniany wyjdzie z pewnością taniej. Tylko ta akustyka... Nie planuj na górze paneli podłogowych. Jedyne wyjście - wykładzina dywanowa.
20 cm styropianu na ścianę to chyba jednak lekka przesada. Mówiono mi swego czasu (gdy stałem przed podobnym dylematem), że 15 cm, to granica rozsądku. Wszystko powyżej przewyższa nakłady na wykonanie, nad oszczędności w ekspolatacji. Poza tym, przy 20 cm, okna powinny być osadzane na dystansach (nie w świetle otworu w murze) tak, aby profil okienny był już niejako w styropianie. Robi się tak dlatego, że 20 cm styropianu (plus ok. 1 cm na klej i ok 0,5 cm na warstwy wykończeniowe) tworzy już niemałą wnękę, w której głębi miałoby być okno.
Na elewacji mam 15 cm i wystarcza. W podłogę natomiast (pod wylewki) dałbym teraz również 15 cm. Sam mam 10, bo tyle wynikało z projektu i euforii nie ma. Ciągnie od gruntu zimą (mam niestety kaloryfery). Jeśli dodatkowo planujesz podłogówkę (polecam Ci gorąco), to 15 cm plus folia lustrzana to mus.
Poddasze - 20 cm między krokwie i 5 pod stelaże daje radę w zupełności. Ale staranność wykonania jest jedynym gwarantem sukcesu.
No i kwestia okien... Temat rzeka, jednak warto chwilę mu poświęcić. Proponuję Ci mimo wszystko szyby dwukomorowe na "ciepłej ramce" i solidnych profilach. Budowałem i wiem jak jest. Okna kupuje się w połowie inwestycji, gdzie człowiek zaczyna już oglądać każdą złotówkę. Jednak przede wszystkim na okno/drzwi tarasowe nie szczędź grosza. Są one w ekstremalnie trudnym miejscu - styk zimnego tarasu z podłogą części mieszkalnej. Taras niby odcięty od budynku, ale na pewno nie odizolowany dostatecznie (nie dasz przecież 15 cm dylatacji). Dodatkowo okna te mają dużą powierzchnię i jeśli będą marne, to zimą gołej stopy tam nie postawisz... Nawet w przypadku kaloryferów warto w tym miejscu puścić w wylewkę kilka pętli rurki pex podpiętej do najbliższego kaloryfera.
Gdybym teraz budował, byłbym mądrzejszy o wiele doświadczeń... Jeśli masz pytania - wal śmiało. Ile mogę - pomogę.
PS. Rozważ podłogówkę na parterze - naprawdę warto, bo od matki-ziemi zawsze będzie ciągnął chłód. Komfort cieplny podłogówki jest nieosiągalny dla tradycyjnych kaloryferów...
piotreklodz pisze:tynk mineralny najzdrowszy ale i najdroższy.
Przy wełnie mineralnej warto iść i w tynk mineralny. Styropian i tak przekreśla jego zdrowotne oddziaływanie.
Ufaj Allahowi, ale wielbłąda zawsze przywiązuj do płotu
Awatar użytkownika
tropas
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 192
Rejestracja: 25.01.2009, 12:28
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Domy szkieletowe (i nie tylko) - zna się ktoś z Was na t

Post autor: tropas »

Chyba mnie przekonałeś co do grubości styropianu :smile:
Belki muszą być już te co są, bo się najaraliśmy na to :smile:
Chcę dać między tymi belkami w salonie 5 cm wełny i nad belkami 10 jakiejś dobrej, tylko znowu będzie trzeba tam jakieś belki dać w poprzek o wys 10cm i będzie stopień u góry po prostu. Tzn na razie trzymam się takiej wersji.
Okna wiem, że nie mogą być całkiem marne, na razie nie orientowałem się w temacie, jeśli możesz to napisz jakie można uznać za optymalne (stosunek ceny do jakości).
Styro w podłogę nie mogę więcej dać, chyba nie mogę. Od chudziaka do nadproży nad drzwiami jest 226cm. Czyli jak dam 10 styro i 6 wylewki to 210 zostaje na drzwi. W projekcie było 209, 1 cm daliśmy na zapas. Ale ostatnio gość z hurtowni mówił mi że 207 cm wystarczy, więc gdyby rzeczywiście tak było to mam 3 cm luzu jeszcze, ale jeśli on nie uwzględnił grubości płytek czy paneli to nie mam zapasu. Może pomyślę po prostu nad lepszym styro, grafitowym w podłogę.
Tarasu chyba nie będę wylewać, może zrobię coś z drewna, pomyślę jeszcze.
Co do ogrzewania podłogowego to nie chcieliśmy tego robić uznając to za zbytek luksusu.
Chcemy zrobić rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka - na razie próbuję ogarnąć jak to się robi.
Ale jeśli możesz to napisz z grubsza choć o podłogówce. Jakie koszty i ile z tym roboty? Czy pod panele ma sens, czy tylko pod płytki?
Awatar użytkownika
robii23
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 804
Rejestracja: 02.11.2010, 22:42
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Domy szkieletowe (i nie tylko) - zna się ktoś z Was na t

Post autor: robii23 »

Roman dzięki za odp. na PW.

Tak jak koledzy mówią 20cm to przesada. Mój blok (z cegły) remontowano 2 lata temu od fundamentów aż po dach i nakładali styropian 12cm. Różnica jest kolosalna, jak przed remontem nie mogłem dogrzać pokoi po wschodniej stronie, a zachodnie ledwo ledwo tak teraz zaczynam palić w kominku jak na dworze jest +5C, a w mieszkaniu mam 23 - 27C. Więc w przypadku domu 14-15cm jest wystarczające.
Awatar użytkownika
haku
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 681
Rejestracja: 25.03.2010, 23:55
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Smolec

Re: Domy szkieletowe (i nie tylko) - zna się ktoś z Was na t

Post autor: haku »

Znajomy który dociepla budynki mówi że max 15 cm na ocieplenie, a to już jest za grubo. Parę lat temu standard to było 10 cm, teraz stosuje się 12 cm, taka grubość jest optymalna pod kątem cena/izolacja.
Co do stropu, może zrobić tak: masz belki, na nie daj deski podłogowe, ale odwrotnie, ładnym do dołu i dla lepszego efektu można sfazować krawędzie. Na to dajesz z 15 cm wełny która wkładasz między legary. Na to wszystko dajesz płyty OSB.
Okna chcesz drewno czy plastik ?
Podłoga... wszystko zależy co chcesz na nią dać. Zgodnie ze sztuką 10 cm styro (2x5cm na przemian), 6 cm wylewki... i teraz co na górze... jak kafle/panele zostawiasz 2 cm, daje to 18 cm od chudziaka.
Taras - albo drewno ażurowe na legarach, albo coś w formie kostki betonowej. Wylewanego bym nie robił, trzeba to przykryć jakimiś kaflami, które prędzej czy później, po którejś zimie ci poodpadają.
Podłogówka.... jak chciał byś zrobić kafle to podłogówka rewelacja, wyobraź sobie w zimie ciepłe kafelki, oczywiście sprawą dyskusyjną jest kwestia szkodliwości dla alergików itd, ja jestem za podłogówka, zawołaj sobie jakiegoś speca i niech ci zrobi wycenę z kaloryferami i podłogówka, wydaje mi się że różnica nie będzie powalająca. Ale w łazience podłogówka obowiązkowa.
Sprawę dystrybucji gorącego powietrza będę dokładnie rozgryzał w najbliższych miesiącach. Podstawy już mam ogarnięte, ale jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach. Tu jest w miarę to rozpisane http://www.budujemydom.pl/component/opt ... Itemid,43/
Awatar użytkownika
Andrzej77
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 487
Rejestracja: 29.03.2009, 23:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kobylanka

Re: Domy szkieletowe (i nie tylko) - zna się ktoś z Was na t

Post autor: Andrzej77 »

Podłogówka... Powiem Ci, że wcale nie jest luksusem dla zmanierowanych bogaczy. Taka jest obiegowa opinia, ale prawda jest zgoła inna. Wcale nie musi być droższa. Od kotła, do rozdzielacza nie różni się niczym od instalacji pod kaloryfery. Wiadomo, rurek idzie dużo, ale odpada zakup kaloryferów (przy okazji – nie polecam alu-pexów z marketów budowlanych).
Rurki 16mm układa się (uśredniając) co 15 cm. Są pewne odstępstwa: przy tarasie, oknach, drzwiach wejściowych zagęszcza się do, powiedzmy, 10 cm i robi się pętle tylko z rurki zasilającej (normalnie rurki są na przemian: zasilająca i powrotna). Pod meblami wystarczy co 20 cm. W łazienkach dodatkowo grzejnik-drabinka. Co do paneli, to nie stanowią przeszkody (znam przypadek podłogówki pod deską barlinecką – działa). Nie można jedynie przesadzić z grubością podkładu pod panele. Wiadomo – ceramika jest najlepsza i warto ją rozważyć. Latem przyjemnie chłodna, zimą rewelacyjnie oddaje ideę podłogówki.
Podłogówka jest oszczędna w ekspolatacji. Temperatura wody waha się w przedziale 30-38*C (kaloryfery potrzebują 50-80*C). Podłoga działa wtedy jak promiennik. Jeśli wygrzejesz ją zbyt mocno, komfort cieplny spada, a podłoga zaczyna działać jak konwektor i staje się potwierdzeniem mitu o podłogówkach, które podnoszą i rozpylają po domu cały kurz. Stąd te wszystkie bajki o jej szkodliwości dla alergików.
Sprawa komplikuje się nieco, kiedy zamierzasz ogrzewać dom kotłem na paliwa stałe. Ciężko taki kocioł namówić, żeby ograniczył temperaturę na wyjściu do tych 40*C. Stosuje się wtedy zawory mieszające i np. kaloryfery na górze.
W temacie okien nie podpowiem Ci jednej marki, bo rotacja na rynku jest ogromna, a ja budowałem 6 lat temu. Radziłbym Ci jednak trzy szyby i solidne okucia, które ktoś z Twoich znajomych użytkuje i może polecić. Ja mam gówniane i lada rok będę wymieniał (nie dociągają zbyt równo i co chwilę muszę regulować, bo są przedmuchy). Świetną sprawą są przesuwne drzwi tarasowe. Drogi system, ale praktyczny (zwłaszcza przy meblowaniu).
Co do dystrybucji gorącego powietrza, to trzeba się liczyć, że to tylko alternatywny system (moja subiektywna opinia). Skazujesz się na palenie w kominku, co przy niedużym salonie jest udręką (w moim, otwartym na kuchnię i korytarz, podczas palenia w kominku wytwarzało się nieznośne 25-29*C).
Ufaj Allahowi, ale wielbłąda zawsze przywiązuj do płotu
Awatar użytkownika
tropas
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 192
Rejestracja: 25.01.2009, 12:28
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Domy szkieletowe (i nie tylko) - zna się ktoś z Was na t

Post autor: tropas »

Styropian na ścianach będzie 15 - już postanowione.
Kocioł będzie taki na ekogroszek. Okna plastik.
Kusi mnie wizja ciepłej podłogi w łazience :smile: pochylę się bardziej nad tym tematem.
W sypialniach, czy w salonie raczej zostanę przy kaloryferach i kominku (siła wyższa nie chce płytek na podłodze) ale jeszcze się zobaczy. Ciekawy pomysł z tą rurką od kaloryfera w podłogę.
Rurki pex z marketu be to słyszałem już. Ale znajomy kiedyś mi mówił, że poleca alu-pex firmy pipelife i ostatnio widziałem takie w markecie właśnie choć 2 x droższe od tych z promocji. Było napisane, że 5 warstwowe . Chyba 2,5zł/mb. 16mm. Takie już ok, czy jeszcze coś lepszego?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość