Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Wszystko to, co nie pasuje do pozostałych działów.
Awatar użytkownika
Neno
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2484
Rejestracja: 15.03.2010, 18:37
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zambrów

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: Neno »

MADRAFi pisze:ja zdeczdowalem sie na cumulusa liteline 400 i nie zaluje
Rozsądny termicznie wybór- taki śpiwór do wszystkiego a przy tym mały i lekki. Dobrze się ubierając można spać w nim i zimą.
Czy rozsądny w rozumieniu producenta - to się okaże po latach ( oby nie szybciej, i oby na PLUS!).

Ja natomiast chyba się na Yeti pogniewam ... w weekend majowy przy -1*C w śpiworku o temp. komfortu -6*C nie dało się spać bez koszulki... dla mnie to już jest powód do narzekania. Pierze/puch przesunęły się z pod pleców na boki, do góry - wg mnie niedopuszczalne by w śpiworze za taką kasę działy się takie rzeczy. No ale cóż - jak widać na moim przykładzie ideałów nie ma. Jest to najintensywniej przeze mnie używany model ( mam 3 śpiwory puchowe tej firmy ) i tylko w tym jest ten problem.
W wolnej chwili będę musiał chyba poklepać po nim :D może pierza wrócą na dół ;)
Jak nie - przejadę się z nim do Wawy - do producenta, może oni pomogą.
Awatar użytkownika
Cambriel
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 914
Rejestracja: 29.03.2012, 20:37
Mój motocykl: XL600V

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: Cambriel »

Przerost formy nad treścią. :egh:
Przeczytałem temat kilka razy, przeczytałem wątki ze starego forum. Zamiast słuchać rad doświadczonych :crossy:
poszedłem na skróty.
Kupiłem to:
Easy Camp Devil 400, cena 149,00 PLN
Obrazek
Syntetyczna ocieplina 2 x 200 g/m2 i dwuwarstwowa konstrukcja
Możliwość spięcia dwóch śpiworów;
Kształt mumii gwarantuje mniejsze straty ciepła;
Patka na rzep, zabezpieczająca suwak przed rozpinaniem;
Wewnętrzna listwa ocieplająca wzdłuż zamka chroni przed szybką utratą ciepła;
Kołnierz termiczny ze ściągaczem;
Waga z pokrowcem: 1920 g;
Wymiary po spakowaniu: 44 x Ø 26 cm;
Temp. Komfortu -1 °C
Temp. Limit - 7°C
Temp. ekstremalna - 25 °C

Brak wyobraźni spowodował :ohmy: , że mam dwa wielkie wory.
Teraz kombinuję jak je przewozić, chyba jakaś przyczepka. :haha:
Test: Cambriel


Nie sztuką jest bycie jednym z 72, sztuką jest bycie jednym z 12, mistrz może być tylko jeden.
Awatar użytkownika
Kristobal
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1181
Rejestracja: 19.06.2011, 15:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: WKZ/WR
Kontakt:

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: Kristobal »

Kit Bag Recon 4. http://www.azymut.waw.pl/sklep/produkt.php?id=675&idg=6
Drogi, ale lekki i mały. Moskitiera, ściągany kaptur, podszycia w nogach w środku, żeby butami nie podrzeć. Polecił kolega co ma 3kę. Jestem zadowolony. Kuzyn czesał temat śpiworów na wiosnę i wyszło mu podobnie, ale 4ki nie dostał. Nabył Sungpacka Softie Chrysalis Autumn http://www.snugpak.com/index.php?MenuID ... ItemID=146 , nie słyszałem by narzekał
Dane termiczne wszystkie firmy przesadzają. Ja jestem zmarźluch-turysta, nie alpinista, więc spanie przy mrozie na łonie natury mnie nie interesuje. Spałem przy 6u to w dresie było zimno, szukałem czapki i docieplenia w nocy. Na takie warunki trzeba wypić litra czy dwa piwa, najlepiej grzanego, ubrać dwa dresy czy polar tęgi, przykryć się kurtką moto – wtedy można mówić o komforcie termicznym czyli „nie pamiętam co było w nocy” :roll: . Do 5C bedzie, niżej- kwatery.
Honda XL350R'85/ Yamaha XJR1200'95/ Kawasaki KLE650'09
Awatar użytkownika
Neno
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2484
Rejestracja: 15.03.2010, 18:37
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zambrów

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: Neno »

Kristobal pisze: Dane termiczne wszystkie firmy przesadzają.
Bez urazy ale teraz to TY przesadziłeś :P
Ja też jestem zmarźlakiem i to przeogromnym ale parametry w niektórych firmach się zgadzają.
Na pewno w Hannah, na pewno w Yeti. Na pewno w tych modelach które ja używałem tj. 4 modele Hannaha i 3 Yeti.
Awatar użytkownika
Cambriel
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 914
Rejestracja: 29.03.2012, 20:37
Mój motocykl: XL600V

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: Cambriel »

Kristobal pisze:Dane termiczne wszystkie firmy przesadzają.
:egh:
Neno pisze:Bez urazy ale teraz to TY przesadziłeś :P
:thumbsup: :cool:

Większość szanujących się producentów produkuje i testuje śpiwory w oparciu o Normę EN 13537.

Cyt. "...Norma EN 13537 dotyczy wszystkich śpiworów, poza tymi które używane są do celów militarnych lub zostały specjalnie wyprodukowane do używania w warunkach - temperaturach ekstremalnych.
Opracowując komfort termiczny użytkownika śpiwora, uwzględniono płeć użytkownika. Z badań wynika, iż kobiety wymagają o około 7C większego komfortu cieplnego. Uwzględniając te różnice opracowano 3 progi temperatur w śpiworze:

Obszar komfortu (T-Comfort): to temperatura przy której przeciętna kobieta (o standardowym wzroście, wadze, przy normalnym stopniu zmęczenia i po posiłku), prześpi komfortowo w śpiworze całą noc.

Obszar dolnej granicy (T-Limit): to najniższa temperatura, przy której przeciętny mężczyzna, o standardowym wzroście, wadze, przy normalnym stopniu zmęczenia i po posiłku) prześpi całą noc.

Obszar ekstremalny (T-Extreme): to temperatura graniczna, przy której przeciętny mężczyzna ze względu na zbyt mały komfort cieplny nie będzie mógł zasnąć natomiast u kobiety wystąpi hipotermia. Obszar ekstremalny nigdy nie powinien być brany pod uwagę przy dokonywaniu wyboru śpiwora przez normalnego turystę.

Dokonując wyboru śpiwora, pamiętajmy, iż Norma EN 13537 - została stworzona dla standardowych osób. Nie uwzględniono w niej stopnia naszego zmęczenia, braku posiłku, zbyt małej tkanki tłuszczowej u osób bardzo szczupłych, miejsca snu - np. słabo osłoniętego od wiatru, grubości materaca, wilgotności powietrza itd.. Dlatego osoby narażone na występowanie takich sytuacji lub osoby starsze podczas dokonywania wyboru śpiwora powinny brać pod uwagę wszystkie te czynniki. ..."

Śpiwory Recon 4 są produkowane "...według specyfikacji wojskowej...", jak wyżej zacytowałem, ich nie obejmują przyjęte standardy (norma EN). Zapis "...przeznaczony do używania w temperaturach do - 10 °C..." jest bardzo enigmatyczny.

Np. Fjord Nansen, poddawał swoje śpiwory restrykcyjnym testom, po przejściu na normy EU, jego śpiwory z łatwością spełniają te wymagania.
Test: Cambriel


Nie sztuką jest bycie jednym z 72, sztuką jest bycie jednym z 12, mistrz może być tylko jeden.
Awatar użytkownika
Neno
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2484
Rejestracja: 15.03.2010, 18:37
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zambrów

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: Neno »

Neno pisze:Pierze/puch przesunęły się z pod pleców na boki, do góry - wg mnie niedopuszczalne by w śpiworze za taką kasę działy się takie rzeczy. No ale cóż - jak widać na moim przykładzie ideałów nie ma. Jest to najintensywniej przeze mnie używany model ( mam 3 śpiwory puchowe tej firmy ) i tylko w tym jest ten problem.
Dzwoniłem do producenta- wielkie zdziwienie.
Widocznie to pojedynczy przypadek.
Dostałem instrukcję co i jak mam zrobić i powinno być ok.
tobias1
romeciarz
romeciarz
Posty: 28
Rejestracja: 08.05.2012, 22:46
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lublin

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: tobias1 »

To sie pochwal, co należy zrobić. Podejrzewam, że inni użytkownicy bardzo chętnie się dowiedzą ;)
Awatar użytkownika
Neno
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2484
Rejestracja: 15.03.2010, 18:37
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zambrów

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: Neno »

Okazało się to banalne - po prostu delikatnie "przetrzepać" śpiworek i tym samym przetransportować zgromadzony na górze puch na dół. Czyli od zamka w dół.
Myślałem, że to będzie jakoś mocniej skomplikowane z pruciem i ponownym szyciem włącznie :)
Awatar użytkownika
Roland
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 271
Rejestracja: 30.08.2011, 12:12
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Warszawa

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: Roland »

Przed majówką drogą wymiany towarowo pieniężnej stałem się posiadaczem śpiworu Mammut Ajungilak Nordic 3s.
Jest to następca modelu Kontiki, który zbierał bardzo dobre opinie.
Wg producenta temp. komfort dla kobiet to +3stC a dla mężczyzn -2stC.

Niestety nie wiem jakie temperatury panowały w nocy kiedy korzystałem z tego śpiwora ale nad ranem było chłodno (pewnie z +5-8st.).
Pierwszej nocy musiałem się ubrać w dodatkowy cienki polar bo w nogi miałem ciepło ale od pasa w górę zrobiło mi się cholernie zimno pomimo nasunięcia śpiwora na głowę (ma kaptur).
Trochę mnie to zmartwiło bo nie tego się spodziewałem. Do -2stC było jednak daleko.
Zacząłem kombinować o co chodzi. Jako, że ostatnie moje noclegi pod namiotem odbyły się z ćwierć wieku temu :wink: to trochę obce są mi aktualne rozwiązania.
Okazało się, że śpiwór posiada taki wewnętrzny ściągacz na wysokości ramion.
Przy następnym noclegu ściągnąłem ten wewnętrzny kołnierz i .... to jest to. Absolutnie nie musiałem się docieplać polarem przy zbliżonych temperaturach nocowania.

Do wad można zaliczyć sporą wielkość nawet po skompresowaniu (waga przy moto moim zdaniem jest dużo mniej istotna). Na pewno jest sporo większy niż śpiwory puchowe ale kosztuje też połowę tego co puchowy.

Generalnie za tą cenę uważam, że jest to niezły wybór.
Awatar użytkownika
Neno
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2484
Rejestracja: 15.03.2010, 18:37
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zambrów

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: Neno »

Roland pisze: Wg producenta temp. komfort dla kobiet to +3stC a dla mężczyzn -2stC.

Niestety nie wiem jakie temperatury panowały w nocy kiedy korzystałem z tego śpiwora ale nad ranem było chłodno (pewnie z +5-8st.).
Pierwszej nocy musiałem się ubrać w dodatkowy cienki polar bo w nogi miałem ciepło ale od pasa w górę zrobiło mi się cholernie zimno pomimo nasunięcia śpiwora na głowę (ma kaptur).
Trochę mnie to zmartwiło bo nie tego się spodziewałem. Do -2stC było jednak daleko.
Zacząłem kombinować o co chodzi. Jako, że ostatnie moje noclegi pod namiotem odbyły się z ćwierć wieku temu :wink: to trochę obce są mi aktualne rozwiązania.
Te temp. podawane są zapewne dla komfortu przy zastosowaniu wszystkich patentów włącznie ze ściąganiem kaptura tak by nos wystawał :)
A ten kołnierz o którym piszesz to już absolutna podstawa - zatrzymuje tyle ciepła wewnątrz, że hoho. A to nie puch, nie materiał syntetyczny przecież nas ogrzewają ! Pamiętajcie o tym !
Ja za tydzień będę testował nowy śpiwór - stary idzie na giełdę ;)

Co do rozmiarów - masz 2x większy, 2x cięższy ale aż 3x tańszy śpiwór niż odpowiednik temperaturowy wśród puchówek.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: wojtekk »

Test śpiwora puchpwego THE NORTH FACE Blue Kazoo (600).

Śpiwór kupiłem używany (od Mirmila na forum afrykańskim). Celem było uniknięcie wymrożenia z Serpelic :) W ramach wyjazdu na Mazurszczyznę wziąłem go na testy. Powiem tak. Odczuwalna pierwszej nocy było w okolicach 0, a realna +4. Drugiej nocy 2/3 stopnie cieplej (odczuwalna). Śpiąc jedynie w Coolerze (i kominiarce zrolowanej jako czapka na głowie) było naprawdę ciepło, że rozpinałem suwaki, a czapkę zdjąłem> Generalnie doskonały zakup = mam coś na zimne wyjazdy. Na cieplejsze warunki będzie za ciepły. Worek kompersyjny działa super - naprawdę wychodzi maleństwo.
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
MADRAFi
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1382
Rejestracja: 27.07.2011, 19:06
Mój motocykl: BMW GS
Lokalizacja: Warszawa (Ursus)

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: MADRAFi »

Neno zamowiles od sponsorow taki co ja sobie sprawdzilem, czy to bylo po mojej rekomendacji ? :)
Awatar użytkownika
Neno
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2484
Rejestracja: 15.03.2010, 18:37
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zambrów

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: Neno »

Pogadamy przy piwku gdzieś na połoninach ukraińskich - bo to ściśle tajne przez poufne, w kraju nie wolno o tym mówić ;)
Lipiec ? ;)
GenX
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 47
Rejestracja: 27.11.2010, 22:27
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Parczew
Kontakt:

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: GenX »

Czy ktoś może ma dostęp aby dostać u Małachowskiego 20% rabatu ?
Awatar użytkownika
Qter
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3396
Rejestracja: 12.05.2011, 12:07
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Reguły
Kontakt:

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: Qter »

jak ktoś szuka śpiworka to jest teraz promocja w decathlonie na takie coś:

http://www.decathlon.pl/piwor-s0-ultral ... 06686.html

PZDR

Qter
Geniusz tkwi w prostocie...

we don't cry very hard
Awatar użytkownika
Krzysiek
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 66
Rejestracja: 06.07.2010, 15:58
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: Krzysiek »

Przy normalnych zakupach można uzyskać 10% rabatu, 20% po okazaniu legitymacji jakiegoś klubu górskiego.

Ale, pytałem uprzejmej Pani i powiedziała że można uzyskać te 20% jeżeli było by zamówienie na około 5-6 śpiworów z tych tańszych.
Generalnie zainteresowany byłem tym:
http://malachowski.pl/sklep/pl/oferta/4 ... guide-pro.
ale też oglądałem ten:
http://malachowski.pl/sklep/pl/oferta/1 ... ultralight

Ten drugi wydał mi się jakiś cienki trochę ale może się nie znam. Pierwsza opcja wydała się lepsza tyle że zamek tak do 2/3 był, można też trochę większy:
http://malachowski.pl/sklep/pl/oferta/3 ... 50-tourist

Niestety nie mam porównania do Cumulusa, który jest bardziej polecany (popularny) na różnych forach.
Awatar użytkownika
kanuj
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 281
Rejestracja: 01.10.2013, 18:34
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Majdan Mętowski/Makoszka

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: kanuj »

znalazłem coś takiego parametrów jakiś super niema ale myślę że na letnie wycieczki wystarczy :)
http://www.mall.pl/lekkie-spiwory/colem ... tAod5UMAYw

spotkał się ktoś z tym spiworem?
"Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty"
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: ArturS »

kanuj pisze:znalazłem coś takiego parametrów jakiś super niema ale myślę że na letnie wycieczki wystarczy :)
http://www.mall.pl/lekkie-spiwory/colem ... tAod5UMAYw

spotkał się ktoś z tym spiworem?
Oglądałem, macałem, lepiej dorzucić kilka dyszek i kupić np Finmarka z Fjorda Nansena. Napaliłem się na niego, bo niby taki moto-mały, a kloc dwa razy większy od finmarka. :thumbsdown:
Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: tomekpe »

Komfort na poziomie 10 stopni to na dobrą sprawę ani do namiotu, ani pod dach, a cena bliżej 200 niż 100 zł. Obejrzyj inne marki, w tym modelu specjalnie zalet nie widzę.
Awatar użytkownika
kanuj
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 281
Rejestracja: 01.10.2013, 18:34
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Majdan Mętowski/Makoszka

Re: Śpiwór / śpiwory - dlaczego te(n) a nie inny/inne

Post autor: kanuj »

Fjord Nansen FINMARK nie wyczytałem czy można połączyć dwa do kupy :grin:
"Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty"
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość