Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Planujesz większy remont? Chcesz prowadzić dzienniczek czynności serwisowych? Chcesz opisywać metamorfozy swojego motocykla, tuning. przeróbki itp? A może po prostu chcesz się pochwalić wymarzoną maszyną? Tu możesz o tym napisać.
bogdan85
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 51
Rejestracja: 06.09.2020, 09:50
Mój motocykl: XL650V

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: bogdan85 »

Żeby nie było że nic się nie dzieje przy motocyklu .Maszyna odpalona po malowaniu silnika,wymienione filtry i płyny ,zmienione uszczelki na wydechu ,zawory ustawione , wszystko odmalowane i poskładane na cacy :wink:
Płetwa na pompie wody lekko sklepana, uszczelki nowe -teraz w silniku jest cisza :smile:
Gaźniki wyczyszczone zsynchronizowane ,składy mieszanek ustawione niestety na oko i ucho.Przydała by się świeca colortune gunson.Troszkę szkoda kasy koszt ok 200zł.Niektórzy ustawiają jeszcze pirometrem mierząc temperatury kolektorów jak ktoś ma doświadczenie w tym temacie proszę o wskazówki .
Na tą chwile wykręciłem obydwie śrubki regulacyjne o 3 i1/4 obr. Moto pracuje w miarę równo jak wykręcam więcej to na gorącym silniku przy dodaniu gazu z wolnych obrotów zaczyna strzelać w gaźnik.Praca silnika przy 3i1/2 obrotu jest już całkiem równa.
Przy ustawieniu fabrycznym 2i1/2 obr silnik pracuje nierówno i potrafi zgasnąć na wolnych .
Awatar użytkownika
old1977
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 728
Rejestracja: 17.11.2017, 13:19
Mój motocykl: XL600V

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: old1977 »

jak strzela w gaźnik to za ubogo jak w wydech to za bogato,według serwisówki 650 to 3 obroty śruby regulacyjnej ,można jeszcze po kolorze świec dojść tylko trzeba by było pojeździć,ustaw na fabrycznych ustawieniach skład mieszanki i zrób wtedy synchro w razie w podciągniesz składem deliktanie, ja mam gunsona jak chcesz to Ci podeślę na twój koszt :wink:
tu masz trochę danych
viewtopic.php?f=101&t=26955&p=396428&hi ... ne#p396428
Było YAMAHA sr 125,AT750 RD04,WFM M06 58 r.TRIUMPH TIGER 955i 04r.YAMAHA TDM 900 5PS
JEST K750(Kaśka) 62 r.,TAXL600V PD06 88r.,SHL M17 GAZELA 175(WIATR) 68r. R1150GS.
bogdan85
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 51
Rejestracja: 06.09.2020, 09:50
Mój motocykl: XL650V

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: bogdan85 »

Napiszcie Panowie jak to jest z tym silnikiem V2 czy normą jest nierówna praca szczególnie jak silnik jest niedogrzany po odpuszczeniu ssania.
Jak jest ciepły to pracuje równiej ale słychać że co chwile jakby któryś z garów wypadał z pracy i obrotomierz lekko faluje .Nie wiem czy to norma czy ma pracować idealnie równo.
Drugie moje pytanie to układ chłodzenia , nagrzewa się od początku odpalenia praktycznie cały dość równomiernie przez tą dziurkę w termostacie przeciska się płyn i robi to za mały obieg. Przez to właśnie motocykl dogrzewa się dość długo i dość długo utrzymuje się ta nierówna praca (jak by silnik chciał zgasnąć ).Czytałem o termostacie z Tico który nie ma tej dziurki ,ale zastanawiam się czy dobrym rozwiązaniem jest pozbawianie silnika małego obiegu ?
Silnik najlepiej i najrówniej pracuje kiedy wskazówka temperatury zbliża się do połowy. Wtedy właśnie mierząc termometrem układ ma on około 90stC.
natomiast w czasie jazdy do takiej sytułacji dochodzi bardzo rzadko ,chyba tylko stojąc w korku.
podzielcie się Panowie swoimi doświadczeniami. :smile:
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2512
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: Artek »

Najrówniej pracowały trampki z czarnym silnikiem. Srebrny silnik czasem się zakula. Najgorzej pracowała mi 650-ka. 700-ka na wtrysku pracuje podobnie do 600-ki ze srebrnym silnikiem.

ALE jak jeździsz agresywnie ( manetka do końca) to taki silnik nigdy równiótko pracować nie będzie. Swego czasu jeździłem maluchem, który łagodnie traktowany (dojazdy do pracy-25 km w jedną) chodził, jak zegareczek. Wystarczyło raz na kwartał zaspać i malca przegonić kilkanaście km (pod 110 km/h) i przez tydzień biedak dochodził do siebie.. :lol: Mam kolegę (tramp 700 z przebiegiem 65kkm) i jego silnik równiej pracuje, niż mój (30kkm). Tylko mi się śrubka w głowie czasem luzuje :pob:

Liczy się przede wszystkim stan całego silnika i układu paliwowo-iskrowego. Jak jest to zajechany strucel z przebiciami iskry, z zaśniedziałymi stykami, nieszczelnościami na dolocie to ile byś nie rzeźbił i tak czasem wskazówka obrotomierza podskoczy. Jak zrobisz mu ubogą mieszankę to jest nierówniej, jak ma za bogato to "ciężko" będzie chodził, ale będziesz cieszył (tylko) ucho, że jest dobrze.


Tak, jak piszesz najlepiej pracuje silnik w pełni rozgrzany ( nie tylko woda, ale i olej). Czasem potrzeba do tego kilku km ( w lato) a czasem 20 km ( w zimę). Patrząc na temp. na wskaźniku: 600-ki, 650-ki, NIBY na oko wiecznie niedogrzane. 700-ka szybko łapie temperaturę i ją równo utrzymuje (+/-2 stopnie C.).
Najszybciej zagotujesz (lub doprowadzisz do włączenia wentylatora) 700-kę. 600-ki i 650-ki podobnie mają.


Podmiana termostatu to niewielki koszt i czas. Testuj.
Dominator.
Awatar użytkownika
old1977
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 728
Rejestracja: 17.11.2017, 13:19
Mój motocykl: XL600V

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: old1977 »

nigdy nie uzyskasz super stabilnych obrotów,charakterystyka budowy układu dolotowego nie sprzyja temu,krótkie doloty blisko zaworów są bardzo czułe na wszelkie zjawiska panujące w układzie dolotowym,falowe i inne,do tego gaźniki w których zawsze jakieś niedoskonałości występują,myślę że za dużo oczekujesz po Hondowskiej V2 :wink: ,ja też kiedyś na każde parsknięcie reagowałem nerwowo,nadgorliwość gorsza od faszyzmu :wink:
Było YAMAHA sr 125,AT750 RD04,WFM M06 58 r.TRIUMPH TIGER 955i 04r.YAMAHA TDM 900 5PS
JEST K750(Kaśka) 62 r.,TAXL600V PD06 88r.,SHL M17 GAZELA 175(WIATR) 68r. R1150GS.
bogdan85
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 51
Rejestracja: 06.09.2020, 09:50
Mój motocykl: XL650V

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: bogdan85 »

Dzięki za rzeczowe odpowiedzi , rozwialiście moje wątpliwości .Nie ma co za dużo oczekiwać maszyna ma 16 lat i kilometry w kołach .Po za tym to dwucylindrowy czterosów .
A czy normą jest że kolektory wydechowe aż świecą jak potrzymam na obrotach .Jak stoi na wolnych to jest ok ,ale jak potrzymam na ok 4 tys. to wyglądają jak by miały popłynąć. :smile: Sprawdzałem synchronizację przy wyższych obrotach i zauważyłem że kolektory świeca ,mam wrażenie że wcześniej tego nie było.

Czy komuś zdarzyło się może wymieniać pierścienie teflonowe w lagach. Na rysunku element nr.14 .Po rozebraniu lag wyglądają na zużyte i nie wiem czy to olać czy zamawiać nowe ,dostępne tylko w ASO.
Obrazek z Dysku Google
bogdan85
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 51
Rejestracja: 06.09.2020, 09:50
Mój motocykl: XL650V

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: bogdan85 »

Panowie a więc po kilkudniowej fali mrozów działam dalej :smile:
Przód rozebrany ,łożyska główki ramy nie miały luzów ale na bieżniach widać ślady więc kupiłem nowe .Olej w lagach to jakaś czarna mazia :wink:
Obrazek z Dysku Google
Obrazek z Dysku Google

Mam również prośbę do kolegi old1977 .. .podeślesz mi Gunsona :smile:

Zestaw naprawczy gotowy ...
Obrazek z Dysku Google

Postanowiłem wypróbować oponę Mitas Invader Mc24

Obrazek z Dysku Google

Fajera i lagi poskładane :smile:
Obrazek z Dysku Google

Nawet psu się podoba :smile:
Obrazek z Dysku Google
bogdan85
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 51
Rejestracja: 06.09.2020, 09:50
Mój motocykl: XL650V

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: bogdan85 »

Transalp prawie gotowy,szkoda że na dworze metr śniegu 🙂
Obrazek z Dysku Google
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1528
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: Sylwek »

Nie ma co, przyłożyłeś się, Waćpan. Pies niech nie marudzi, musi mu się podobać :grin: .
Tylko w tę, metrową zaspę, nie startuj, szkoda maszyny :tongue: .

Ale nie, nie, w metr śniegu nie uwierzę. Na Syberii składasz maszynę, czy co?
Awatar użytkownika
old1977
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 728
Rejestracja: 17.11.2017, 13:19
Mój motocykl: XL600V

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: old1977 »

podeślę szczegóły na pw
Było YAMAHA sr 125,AT750 RD04,WFM M06 58 r.TRIUMPH TIGER 955i 04r.YAMAHA TDM 900 5PS
JEST K750(Kaśka) 62 r.,TAXL600V PD06 88r.,SHL M17 GAZELA 175(WIATR) 68r. R1150GS.
Pawel
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 506
Rejestracja: 05.11.2017, 09:44
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Orzesze

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: Pawel »

Na zamieszczonych zdjęciach Trampek wygląda prawie jak nówka z fabryki :smile: :thumbsup: . Czy gumowe osłony lag założyłeś nowe (na zdjęciach wyglądają jak nowe)? Oryginalne? Pytam, bo rzuciło mi się to w oczy, a wiem ile to ustrojstwo nowe i oryginalne kosztuje, więc może akurat masz jakieś dojście czy coś... :wink:
bogdan85
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 51
Rejestracja: 06.09.2020, 09:50
Mój motocykl: XL650V

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: bogdan85 »

Na Podlasiu mamy już prawie tyle śniegu co na Syberii. :smile:
Dwa razy po pół metra śniegu odśnieżyłem z dachu garażu. :wink:
bogdan85
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 51
Rejestracja: 06.09.2020, 09:50
Mój motocykl: XL650V

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: bogdan85 »

Pawel pisze: 04.02.2021, 21:07 Na zamieszczonych zdjęciach Trampek wygląda prawie jak nówka z fabryki :smile: :thumbsup: . Czy gumowe osłony lag założyłeś nowe (na zdjęciach wyglądają jak nowe)? Oryginalne? Pytam, bo rzuciło mi się to w oczy, a wiem ile to ustrojstwo nowe i oryginalne kosztuje, więc może akurat masz jakieś dojście czy coś... :wink:
Te osłony wystarczy wyczyścić i natrzeć vinylem ,ogólnie były bardzo brudne .
old1997 ... oficjalne dzięki :smile:
Tak dzisiaj rano wyglądała sytułacja w Białymstoku
https://drive.google.com/file/d/1TyNSAl ... p=drivesdk
Awatar użytkownika
Kasjer
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 37
Rejestracja: 08.01.2018, 22:58
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: GŁOWACZÓW

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: Kasjer »

Można vinyl na czarne plastiki stosować?
3xl - > 87' 94' 01'
bogdan85
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 51
Rejestracja: 06.09.2020, 09:50
Mój motocykl: XL650V

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: bogdan85 »

Motocykl był już prawie poskładany ,przyszło do zakładania owiewek.
Obrazek z Dysku Google

Plastiki okazały się nie pasować do obecnego wyglądu maszyny ,jeden pęknięty inne porysowane więc znów się zaczęło :smile:
Obrazek z Dysku Google

Plastiki pomalowałem własnoręcznie ,niestety okazało się że po malowaniu nie pasują do zbiornika ,kolor się różni :tongue:
Więc zbiornik czeka na malowanie :wink:
Obrazek z Dysku Google
bogdan85
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 51
Rejestracja: 06.09.2020, 09:50
Mój motocykl: XL650V

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: bogdan85 »

Obrazek z Dysku Google
Trampek gotowy do drogi :smile:
Obrazek z Dysku Google
Awatar użytkownika
wilq.bb
Kontroler
Kontroler
Posty: 2674
Rejestracja: 27.08.2012, 08:41
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: wilq.bb »

Ładny :grin: ale Panie weź go ubrudź trochę błotem to tak to jakimś czopurem zalatuje :crossy:
"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas
Jako dżentelmen upijam się po 18-stej.
bogdan85
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 51
Rejestracja: 06.09.2020, 09:50
Mój motocykl: XL650V

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: bogdan85 »

Do lasu go zaciągne w weekend :smile:
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1528
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: Sylwek »

Eee tam, bez śniegu się nie liczy :grin: .

Stoi u mnie teraz taki cukierek 650 i strach wsiadać :lol: .
Dlugi1
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 414
Rejestracja: 14.06.2017, 09:52
Mój motocykl: XL650V

Re: Transalp Bogdana85 czyli analiza i synetez atomowa motocykla

Post autor: Dlugi1 »

Po śnieg można w Bieszczady, w niedzielę zakopałem się w śniegu, próbując dojechać na przełęcz nad Roztokami, by choć popatrzyć na SK. Zabrakło 500m...

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości