Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

motocyklowo
Bnn84
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 76
Rejestracja: 06.03.2016, 16:34
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Tarnów

Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: Bnn84 »

Przeprowadziłem się jakiś czas temu, natomiast Trampek nadal jeździ na starych blachach. Czy jak w umowie wpiszę nowy adres, to potencjalny nabywca nie będzie miał jakichś dziwnych przejść w urzędzie komunikacji? Teoretycznie nie ma to nic do prawa własności i jego przeniesienia, ale co urząd to inne pomysły na interpretację różnych przepisów. Czy ćwiczył ktoś coś takiego, lub zna w miarę z pierwszej ręki kogoś, kto przechodził taką sytuację?
Pozdrawiam, Karol
DL650K5, XT600E; było LKR, teraz KT
Awatar użytkownika
arczi
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 195
Rejestracja: 09.03.2016, 14:22
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Brzeg

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: arczi »

,,Meldunek,, jest raczej do celów administracyjnych.W dowodzie osobistym nie ma adresu zameldowania, a to on jest dla Ciebie, kupującego dowodem
tożsamości.
Zameldowany we Wrocławiu, w Opolu nie mogę sprzedać motocykla?
Jako prawy obywatel powinieneś zmienić dane w dow.rejestracyjnym pojazdu.
* niepotrzebne skreślić :lol:
Awatar użytkownika
nav
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 19.04.2019, 20:40
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: nav »

Jak chcesz mieć najłatwiej w urzędzie to na umowie niech będzie adres z dowodu rejestracyjnego.

Rok temu rejestrowałem pojazd z rozbieżnością w adresach - i sprzedawcy i kupującego. Musiałem napisać oświadczenie, że mam prawa do lokalu we wniosku i poszło. Co do adresu sprzedawcy nawet nie zwrócili uwagi. Jednak strzelam, że zależy to od WK i/lub humoru urzędnika.
Bnn84
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 76
Rejestracja: 06.03.2016, 16:34
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Tarnów

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: Bnn84 »

nav pisze: 04.02.2021, 11:31 Jak chcesz mieć najłatwiej w urzędzie to na umowie niech będzie adres z dowodu rejestracyjnego.
Chyba to będzie najlepsze wyjście. Nawet odżałowałbym tę stówkę z kawałkiem na uporządkowanie blach, ale najbliższy termin w urzędzie to koniec lutego, a potem jeszcze ze 2-3 tygodnie czekania na twardy dowód.
Pozdrawiam, Karol
DL650K5, XT600E; było LKR, teraz KT
Awatar użytkownika
mr bulwa
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 624
Rejestracja: 26.09.2008, 10:44
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: mr bulwa »

Od niedawna nie trzeba zmieniać blach po kupnie/sprzedaży pojazdu.
https://mojafirma.infor.pl/moto/auto/za ... isami.html
_______________________________________________
Nie ma drogi do szczęścia. To szczęście jest drogą.
Budda Siddhartha Gautama
Bnn84
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 76
Rejestracja: 06.03.2016, 16:34
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Tarnów

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: Bnn84 »

mr bulwa pisze: 04.02.2021, 13:53 Od niedawna nie trzeba zmieniać blach po kupnie/sprzedaży pojazdu.
https://mojafirma.infor.pl/moto/auto/za ... isami.html
Jakieś dwa tygodnie temu rejestrując kupione Suzi zapytałem pana w okienku, jak to jest z tą wymianą tablic, a raczej jej brakiem. Stwierdził, że zapis ustawowy gdzieś utknął, a w ogóle to nie ma przepisów wykonawczych. On szacuje, że jak to w 2022 wejdzie w życie to będzie dobrze i w sumie to mogę śmiało już posiadanymi i zarejestrowanymi na siebie pojazdami jeździć po staremu, dopóki to nie wejdzie w życie, żeby przyoszczędzić na wymianie tablic. Będę na dniach odbierał twardy dowód, to spróbuję dopytać, jaka jest wykładnia w tarnowskim WK w kwestii danych w umowie, ale obawiam się, że może nie być wiążąca dla WK potencjalnego nabywcy.....
Pozdrawiam, Karol
DL650K5, XT600E; było LKR, teraz KT
Awatar użytkownika
mr bulwa
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 624
Rejestracja: 26.09.2008, 10:44
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: mr bulwa »

Bnn84 pisze: 04.02.2021, 14:17
mr bulwa pisze: 04.02.2021, 13:53 Od niedawna nie trzeba zmieniać blach po kupnie/sprzedaży pojazdu.
https://mojafirma.infor.pl/moto/auto/za ... isami.html
Jakieś dwa tygodnie temu rejestrując kupione Suzi zapytałem pana w okienku, jak to jest z tą wymianą tablic, a raczej jej brakiem. Stwierdził, że zapis ustawowy gdzieś utknął, a w ogóle to nie ma przepisów wykonawczych.
Czyli w polskich urzędach bez zmian :cool:
_______________________________________________
Nie ma drogi do szczęścia. To szczęście jest drogą.
Budda Siddhartha Gautama
miras23
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 117
Rejestracja: 19.06.2020, 21:26
Mój motocykl: XL650V

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: miras23 »

Ja wpisywałem adres z dowodu i zero problemu.
Awatar użytkownika
Marcin-BB
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 846
Rejestracja: 13.09.2008, 07:56
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Bielsko- Biała

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: Marcin-BB »

Sprzedawałem skuter zarejestrowany na żonę, na panieńskie nazwisko i na inny adres. Wystarczyło oświadczenie małżonki dołączyć do umowy.
Ale jak się ma pecha to i palec w dupie można złamać.
Mam taką prywatną metodę na ten urzędowy bełkot, że idę po prostu do okienka i uprzejmie udaję idiotę, który pierwszy raz stoi przed najjaśniejszym obliczem dostojnego urzędu.... Jak trafię na buca, to i tak nic nie pomoże, ale jak ktoś po drugiej stronie ma minimum empatii to każdy problem daje się rozwiązać i to z reguły od ręki.
Trzeba zrozumieć też drugą stronę- pani/pan siedzi za szybą i tłumaczy 100 razy to samo dziennie, wysłuchuje narzekań i pohukiwań- trzeba być świętym, by się czasem nie zdenerwować. A same przepisy są popaprane, i każdy urząd ma inną interpretację. Dlatego zawsze grzecznie i z uśmiechem! :smile:
Awatar użytkownika
makumba
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 638
Rejestracja: 22.08.2013, 21:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: makumba »

Trudno właśnie zrozumieć po co ta druga strona w ogóle tam jest. W dzisiejszych czasach takie sprawy powinno się załatwiać online/korespondencyjnie, co zresztą w innych krajach od dawna funkcjonuje bez zbędnej biurokracyjnej szarpaniny. A tka to tłoczą się interesanci w korytarzach wkurzeni, że nie mogą wejść a tamci się wkurzają, że ci pierwsi do nich przychodzą - bez sensu :pob:
xl650v, drz 400
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1528
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: Sylwek »

Makumbo, zapewne tak, ale...

Przerejestrowywałem przyczepę moto. Sprzedająca w międzyczasie wyszła za mąż oraz zmieniła adres. Dane na fakturze inne niż w dowodzie rej.
WK: poproszę o oświadczenie sprzedającej. Nie mam, bo pani, w tzw. międzyczasie, wyprowadziła się za granicę. Podchodziłem dwa razy, ni hu,hu. Rejestrując kolejny motocykl, dołożyłem dokumenty od przyczepy. Miła pani z okienka: ok. sama ustalę resztę. Automat mógłby mieć problem.

Przykład drugi. Rejestruję traję (SAM-a). Niespecjalnie miła pani z innego okienka: brakuje mi dokumentu ze skarbówki (PCCC-1). Dobrze, tylko ja pojazdu nie kupiłem , nie dokonałem zamiany, etc. Nieważne, papier musi być. Poszedłem do US, chwilę trwało, nim otrzymałem odpowiedni formularz, bo przecież nie kupiłem, nie dokonałem zamiany, etc. Zapłaciłem jakiś podatek, czas nagli, dnia kolejnego do WK i ta sama pani H. mówi: ale zaświadczenie ze skarbówki niepotrzebne. Coo :wacko: ? Poszło na szczęście, dnia ostatniego, gdy można było rejestrować SAM-y :smile: . Pani powinna otrzymać z automatu...

Aha, jeszcze coś. Po zakupie pojazdu, przepisujcie umowę ubezpieczenia na siebie, nawet gdy polisa jest ważna. Każdy kolejny posiadacz, otrzymuje inny numer tejże polisy i może być problem z odnalezieniem jej w systemie. Poza tym, np. w PZU, przy tzw. krótkich numerach VIN, zdarza się, że agent dopisuje zera z przodu lub tyłu tegoż VIN-u, aby automat przyjął całość, bez ręcznego klepania polisy i problem gotowy. Generalnie nie jest on wielki, ale pojawia się podczas wyjazdu poza strefę UE/Schengen.
Awatar użytkownika
makumba
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 638
Rejestracja: 22.08.2013, 21:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: makumba »

Sylwek pisze: 06.02.2021, 21:08 Automat mógłby mieć problem.
Zgadza się ale spraw dotyczących standardowych procedur jest zgoła więcej niż tych skomplikowanych i złożonych np. takich jak przytoczone przez Ciebie, które i tak można by załatwić indywidualnie tam gdzie automat zawiedzie. System urzędowy i ustawodawczy, często sam w sobie niepotrzebnie komplikuje sytuację. Nieraz dużo zależy od samego urzędnika, interpretacji przepisów lub stanowiska urzędu, które często się różni zależnie od regionu względem tych samych przepisów :smile: Ponadto w innych krajach system online/korespondencyjny jakoś działa i tak sobie myślę, że w większości spraw standardowych się sprawdza - może w sposób i automatyczny, i osobowy - tam gdzie sytuacja tego wymaga.

Przy okazji przytoczę sytuację z któregoś tam korytarza i kolejki za przerejestrowaniem - lato i gorąco, ludzie z regionu rolniczo-ogrodniczego sezon w pełni i każdy aż piszczy żeby szybko załatwić i lecieć, nieporozumienia kolejkowe, gdzieś z kąta słyszę jak matka tłumaczy dziecku jak ma ogarnąć posiłek robotnikom bo sama nie zdąży, a z pomieszczenia do którego każdy już by chciał wejść pada stwierdzenie - że dzisiaj i tak wszyscy wszystkiego nie załatwią :ohmy:
xl650v, drz 400
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2924
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: zimny »

Karol, jeśli tak się zdarzy, że ja kupię to możesz wpisać i Kraśnik, bez różnicy :wink: :grin:
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Bnn84
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 76
Rejestracja: 06.03.2016, 16:34
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Tarnów

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: Bnn84 »

Odbierając dzisiaj dowód rejestracyjny zapytałem panią w okienku, jak to zorganizować, żeby było zgodne z literą prawa i dobrymi praktykami. Mam śmiało wpisywać swój aktualny adres zamieszkania/zameldowania do umowy, nawet u nich mogę zgłosić zbycie - powiadomią Kraśnik sami. To jeszcze nie epilog sytuacji, zobaczymy za kilka tygodni, jak się ta porada sprawdzi w praktyce :grin:
Pozdrawiam, Karol
DL650K5, XT600E; było LKR, teraz KT
miras23
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 117
Rejestracja: 19.06.2020, 21:26
Mój motocykl: XL650V

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: miras23 »

Tak przy okazji zarejestrowałem motóra kupionego 90 dni wcześniej,zero problemów,zero kary 1000 zł za nie przerejestrowanie w ciągu miesiąca.
Awatar użytkownika
Kasjer
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 37
Rejestracja: 08.01.2018, 22:58
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: GŁOWACZÓW

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: Kasjer »

Czas na rejestrację w dobie pandemii został wydłużony do 180 dni.
3xl - > 87' 94' 01'
miras23
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 117
Rejestracja: 19.06.2020, 21:26
Mój motocykl: XL650V

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: miras23 »

Kasjer pisze: 13.02.2021, 15:05 Czas na rejestrację w dobie pandemii został wydłużony do 180 dni.
Do grudnia było.
Bnn84
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 76
Rejestracja: 06.03.2016, 16:34
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Tarnów

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: Bnn84 »

Kary są za brak powiadomienia o nabyciu i zbyciu, a nie za rejestrowanie po terminie, te dwie kwestie są rozdzielone. Kupiłem moto w październiku, powiadomiłem przez neta niemal od razu, a rejestrowałem teraz.
Pozdrawiam, Karol
DL650K5, XT600E; było LKR, teraz KT
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1528
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: Sylwek »

Bnn84 pisze: 13.02.2021, 17:50 Kupiłem moto w październiku, powiadomiłem przez neta niemal od razu, a rejestrowałem teraz.
Zdradź szanowny, w jaki sposób?
Wchodzę na stronę starostwa powiatowego w Kaliszu i mam jedynie druki w pdf-ach do pobrania:
https://www.powiat.kalisz.pl/container/ ... 0kraju.pdf
Bnn84
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 76
Rejestracja: 06.03.2016, 16:34
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Tarnów

Re: Nieaktualne dane w dowodzie rejestracyjnym, a sprzedaż

Post autor: Bnn84 »

Wpisałem w googla "zawiadomienie o nabyciu przez internet", dostałem link do jakiejś strony gov, zalogowałem się zaufanym profilem przez bankowość internetową i jakoś poszło. Trzeba zdjęcie lub skan umowy. Elegancko na maila przyszło UPO, sprawa załatwiona, aż sam się zdziwiłem, że tak łatwo było. Spróbuję jutro odtworzyć tę ścieżkę i znaleźć konkretny państwowy portal, na którym to się załatwia.
Pozdrawiam, Karol
DL650K5, XT600E; było LKR, teraz KT
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości