SKANSEN

motocyklowo
Awatar użytkownika
henry
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3090
Rejestracja: 12.06.2008, 23:12
Lokalizacja: INOWŁÓDZ

SKANSEN

Post autor: henry »

Drodzy moi Koledzy i Przyjaciele !
Jak wiecie, jestem po przejściach, ale że dane mi jest " drugie życie " w którym w dalszym ciągu mogę realizować moje pasje i zamiłowania.
Oprócz oczywiście motocykla z którego nie chcę rezygnować, mam jeszcze inną pasję, którą jest "zbieractwo " ( nie mylić z żebractwem ) :lol:
Ponieważ życie moje uległo pewnej modyfikacji w związku z tym mam jakby więcej wolnego czasu, dlatego postanowiłem w stodole odziedziczonej po śp. teściu urządzić coś w rodzaju skansenu, czy izby, a raczej stodoły pamięci, gdzie mógłbym wyeksponować przedmioty które udało mi się dotychczas zgromadzić.
Zbieram absolutnie wszystko co wpadnie mi w ręce i ma więcej niż 20 lat. Stare przedmioty, które mają duszę i opowiadają historię życia ludzi w " tamtych " nie łatwych, a w porównaniu ze współczesnymi, ciężkich czasach. Mam do tego wielki sentyment i widząc np. kółko do przędzenia, widzę te babcie siedzące w długie zimowe wieczory przy piecu i w świetle często lampy naftowej, przędzące lużną wełnę w zgrabne motki. Albo chociażby młot kowalski którym trzeba było wyklepać siekierę, nóż, lemiesz, wykuć zawijasy , okucia, ozdoby, ale i podkuć konia.
Myślę, że warto o nie zadbać, żeby ocalić od zniszczenia i zapomnienia, żeby świadczyły o naszej przeszłości i były świadectwem dla potomnych.

Jeżeli macie w swoich domowych zakamarkach, na strychach w piwnicach czy komórkach stare rupiecie które uznacie za nieprzydatne , niepotrzebne, zbędne i zamierzacie się ich pozbyć, bardzo proszę nie wyrzucajcie ich a przekażcie do moich zbiorów. Obiecuję, że znajdą u mnie odpowiednie, godne dla siebie miejsce.
Z góry bardzo dziękuję za każdy drobiazg.
W moich zbiorach mają miejsce przedmioty używane w gospodarstwach domowych np.
_ stoły, krzesła, szafy, łóżka, kuferki, naczynia, sztućce, dzbanki, garnki, młynki, możdzieże,
_ wagi, przeżmiony, zegarki, budziki, radia, święte obrazy, krzyże, książeczki do nabożeństwa,
_ kwietniki, lusterka, kałamarze, drewniane piórniki, elementarze, stare ozdoby choinkowe, zabawki,
_ makatki, serwetki, tkane chodniki, kilimki, stroje lub elementy strojów ludowych,
_ narzędzia stolarskie, heble, ośniki, dłuta, znaczniki,
_ narzędzia kowalskie, ozdobne zawijasy, stare zamki, kłódki, klucze,
_ stary osprzęt elektryczny np. wyłączniki, gniazdka, lampy,

To tylko przykłady, bo interesujących mnie rzeczy jest o wiele, wiele więcej.
Oczywiście, kiedy zakończę zwoje dzieło, zaproszę wszystkich darczyńców ( i nie tylko ) na uroczyste otwarcie historycznej "stodoły u Henrego".
Ewentualna wysyłka na mój koszt.
Mój adres:
Henryk Maciejczyk
ul. Plac K. Wielkiego 13
97-215 Inowłódz

Pozdrawiam :thumbsup:
GMOLE DO XL 600 i XL 700 i Afryki ... robię
504894578
Awatar użytkownika
amerigo
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 42
Rejestracja: 22.11.2016, 11:11
Mój motocykl: XL600V

Re: SKANSEN

Post autor: amerigo »

Świetna inicjatywa, niech skarby cieszą oczy nie tylko właściciela, ale też innych osób.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
henry
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3090
Rejestracja: 12.06.2008, 23:12
Lokalizacja: INOWŁÓDZ

Re: SKANSEN

Post autor: henry »

Też tak pomyślałem i między innymi dlatego właśnie zająłem się tym projektem … zobaczymy co z tego wyjdzie :smile:
GMOLE DO XL 600 i XL 700 i Afryki ... robię
504894578
kucyk
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 335
Rejestracja: 25.04.2016, 20:38
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Medyka

Re: SKANSEN

Post autor: kucyk »

A w tamtym roku robiłem porządki w starym domu i poszło troszkę starych fantów na śmietnisko i na złom :wink: Szkoda :egh: mogły służyć potomnym. Coś chyba jeszcze się uchowało ,poszperam i po Nowym Roku dam Ci Heniu jakiegoś Priva . Pozdrawiam
Awatar użytkownika
henry
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3090
Rejestracja: 12.06.2008, 23:12
Lokalizacja: INOWŁÓDZ

Re: SKANSEN

Post autor: henry »

kucyk pisze:A w tamtym roku robiłem porządki w starym domu i poszło troszkę starych fantów na śmietnisko i na złom :wink: Szkoda :egh: mogły służyć potomnym. Coś chyba jeszcze się uchowało ,poszperam i po Nowym Roku dam Ci Heniu jakiegoś Priva . Pozdrawiam
No widzisz … i o to właśnie w tym chodzi … jedni wyrzucają na śmieci, a dla innych to skarby. :sad:
Powinienem dużo wcześniej poruszyć ten temat, ale mam nadzieję, że nie wszystkie "skarby" poszły na śmietnik, że coś tam jeszcze się uchowało i to nie tylko u Ciebie.
Czekam na info. i Pozdrawiam :thumbsup:
GMOLE DO XL 600 i XL 700 i Afryki ... robię
504894578
Awatar użytkownika
kanuj
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 281
Rejestracja: 01.10.2013, 18:34
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Majdan Mętowski/Makoszka

Re: SKANSEN

Post autor: kanuj »

"Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty"
Awatar użytkownika
henry
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3090
Rejestracja: 12.06.2008, 23:12
Lokalizacja: INOWŁÓDZ

Re: SKANSEN

Post autor: henry »

kanuj pisze:może ogarniesz na odległość
https://www.olx.pl/oferta/wialnia-mlyne ... e4340309c9
No, oczywiście fajna rzecz, ale niestety mam ograniczoną przestrzeń i tego typu maszyn nie będę miał możliwości wyeksponować.
Może masz coś mniejszego co można by postawić w kąciku, na półce albo powiesić na ścianie ?
GMOLE DO XL 600 i XL 700 i Afryki ... robię
504894578
Awatar użytkownika
kanuj
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 281
Rejestracja: 01.10.2013, 18:34
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Majdan Mętowski/Makoszka

Re: SKANSEN

Post autor: kanuj »

henry pisze:
kanuj pisze:może ogarniesz na odległość
https://www.olx.pl/oferta/wialnia-mlyne ... e4340309c9
No, oczywiście fajna rzecz, ale niestety mam ograniczoną przestrzeń i tego typu maszyn nie będę miał możliwości wyeksponować.
Może masz coś mniejszego co można by postawić w kąciku, na półce albo powiesić na ścianie ?
to nie moje :) znalazłem tylko ogłoszenie.
Jak cos ogarnę to się odezwę :)
"Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty"
Awatar użytkownika
henry
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3090
Rejestracja: 12.06.2008, 23:12
Lokalizacja: INOWŁÓDZ

Re: SKANSEN

Post autor: henry »

kanuj pisze:
henry pisze:
kanuj pisze:może ogarniesz na odległość
https://www.olx.pl/oferta/wialnia-mlyne ... e4340309c9
No, oczywiście fajna rzecz, ale niestety mam ograniczoną przestrzeń i tego typu maszyn nie będę miał możliwości wyeksponować.
Może masz coś mniejszego co można by postawić w kąciku, na półce albo powiesić na ścianie ?
to nie moje :) znalazłem tylko ogłoszenie.
Jak cos ogarnę to się odezwę :)
:thumbsup:
GMOLE DO XL 600 i XL 700 i Afryki ... robię
504894578
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości