Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Trochę stali, kabelków, gumek ... i motocykl gotowy
Awatar użytkownika
Pan_Mongolka
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 64
Rejestracja: 13.06.2019, 10:51
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Braunschweig

Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: Pan_Mongolka »

Kurczę, pomimo klucza dynamometrycznego zj... gwint dwóch szpilek przy tym docisku osi przedniego koła... :swieczki:
Jak te szpilki można odkręcić, bo wczoraj walczyłem ze 2 godziny i nawet jedna nie drgnęła. :niewiem:
Używać opalarki przy lagach trochę się boję aby nie uszkodzić czegoś w zawieszeniu.
Macie może jakieś "patenty" na odkręcenie tych szpilek?
Awatar użytkownika
bartekk
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1450
Rejestracja: 28.10.2011, 07:54
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: wrocław - radwanice

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: bartekk »

Obrazek
[EDYTA]
Spróbuj z dwoma nakrętkami - skontruj je na szpilkach - ale uważaj bo możesz ukręcić szpilkę. A wtedy zostaje wykrętak.
W życiu są rzeczy ważne i .... ważniejsze.
Awatar użytkownika
mr bulwa
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 624
Rejestracja: 26.09.2008, 10:44
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: mr bulwa »

Jeśli coś wystaje to możesz spróbować chwycić szczypcami morsea i wykręcać (też kiedyś ukręciłem tą szpilkę i tak właśnie sobie poradziłem). Kupiłem szczypce ze średniej półki (ok. 40 zł) i dają radę - często się przydają w trudnych sytuacjach.
Powodzenia!
Obrazek
_______________________________________________
Nie ma drogi do szczęścia. To szczęście jest drogą.
Budda Siddhartha Gautama
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: Nadol »

Z wyczuciem aby nie przegrzać dospawać nakrętkę.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1528
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: Sylwek »

I gdy tylko nie będzie czerwone, delikatnie rozruszać prawo-lewo, stopniowo coraz więcej odkręcać. Stopniowo.
Awatar użytkownika
Pan_Mongolka
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 64
Rejestracja: 13.06.2019, 10:51
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Braunschweig

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: Pan_Mongolka »

Dzięki...
Klucz Morse'a dzisiaj kupiłem bo szczypce nie dały rady. Nakrętek nie sa się skontrować bo gwint się zerwał... :thumbsdown:
Niemniej w niedzielę będę jeszcze walczył... Dzięki za rady!
Solidworks
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 732
Rejestracja: 03.02.2014, 22:09
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: Solidworks »

Pan_Mongolka pisze:Dzięki...
Klucz Morse'a dzisiaj kupiłem bo szczypce nie dały rady. Nakrętek nie sa się skontrować bo gwint się zerwał... :thumbsdown:
Niemniej w niedzielę będę jeszcze walczył... Dzięki za rady!
Nie kombinuj czymś co nie jest do tego przeznaczone, bo narobisz jeszcze gorzej.
Polecam nasadkę do urwanych szpilek. Nie wiem jak fachowo się nazywają ale wpisz w google i będziesz wiedział o co chodzi.
CB500 97r. --> XL 650 V6 2006r. --> TDM 900 2008r.
Awatar użytkownika
mr bulwa
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 624
Rejestracja: 26.09.2008, 10:44
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: mr bulwa »

Solidworks pisze: Nie kombinuj czymś co nie jest do tego przeznaczone, bo narobisz jeszcze gorzej.
Polecam nasadkę do urwanych szpilek. Nie wiem jak fachowo się nazywają ale wpisz w google i będziesz wiedział o co chodzi.
Z opisu Castoramy:
"W jakich sytuacjach mogą szczególnie przydać się szczypce Morse’a? Oto przykłady:
- odkręcanie rozmaitych śrub i nakrętek..."
https://www.castorama.pl/szczypce-morse ... 67551.html
Ukręconą szpilkę przy mocowaniu osi przedniego koła wykręciłem właśnie takimi szczypcami - telefonicznie poradził mi to mój mechanik i zadziałało. Chwyciłem za to co jeszcze wystawało - trochę jak na zdjęciu poniżej (tu oczywiście jest jeszcze łep śruby). Zęby szczypiec (są utwardzone) zagłebiły się w materiał szpilki i dało się ją wykręcić. Można wcześniej ją jeszcze dalikatnie od czoła opukać młotkiem aby poruszyć trochę na zpieczonym gwińcie.
Nasadki są pewnie bardziej profi rozwiązaniem.

Obrazek
_______________________________________________
Nie ma drogi do szczęścia. To szczęście jest drogą.
Budda Siddhartha Gautama
Solidworks
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 732
Rejestracja: 03.02.2014, 22:09
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: Solidworks »

mr bulwa pisze:
Solidworks pisze: Nie kombinuj czymś co nie jest do tego przeznaczone, bo narobisz jeszcze gorzej.
Polecam nasadkę do urwanych szpilek. Nie wiem jak fachowo się nazywają ale wpisz w google i będziesz wiedział o co chodzi.
Z opisu Castoramy:
"W jakich sytuacjach mogą szczególnie przydać się szczypce Morse’a? Oto przykłady:
- odkręcanie rozmaitych śrub i nakrętek..."
https://www.castorama.pl/szczypce-morse ... 67551.html
Ukręconą szpilkę przy mocowaniu osi przedniego koła wykręciłem właśnie takimi szczypcami - telefonicznie poradził mi to mój mechanik i zadziałało. Chwyciłem za to co jeszcze wystawało - trochę jak na zdjęciu poniżej (tu oczywiście jest jeszcze łep śruby). Zęby szczypiec (są utwardzone) zagłebiły się w materiał szpilki i dało się ją wykręcić. Można wcześniej ją jeszcze dalikatnie od czoła opukać młotkiem aby poruszyć trochę na zpieczonym gwińcie.
Nasadki są pewnie bardziej profi rozwiązaniem.

Obrazek
No cóż, może i się uda tym odkręcić. Chociaż to mnie nie przekonuje. Uważam, że nasadka będzie do tego celu lepsza. Klucz, o którym piszesz po prostu do mnie nie przemawia. W każdym razie, trzymam kciuki. :thumbsup:
CB500 97r. --> XL 650 V6 2006r. --> TDM 900 2008r.
Awatar użytkownika
szprota
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 89
Rejestracja: 27.09.2017, 17:04
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: szprota »

mr bulwa pisze: Ukręconą szpilkę przy mocowaniu osi przedniego koła wykręciłem właśnie takimi szczypcami - telefonicznie poradził mi to mój mechanik i zadziałało. Chwyciłem za to co jeszcze wystawało - trochę jak na zdjęciu poniżej (tu oczywiście jest jeszcze łeb śruby). Zęby szczypiec (są utwardzone) zagłębiły się w materiał szpilki i dało się ją wykręcić. Można wcześniej ją jeszcze delikatnie od czoła opukać młotkiem aby poruszyć trochę na zapieczonym gwincie.
W zeszłym roku miałem identyczną przygodę i zastosowałem dokładnie tą samą metodę z pełnym powodzeniem.
Awatar użytkownika
old1977
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 728
Rejestracja: 17.11.2017, 13:19
Mój motocykl: XL600V

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: old1977 »

Jak nie chcesz grzać szpilki to kup zamrażacz w sprey-u i niższa temperatura tym lepszy około minutki podziałaj na szpilkę i później albo konkretna żaba albo morse-y
Było YAMAHA sr 125,AT750 RD04,WFM M06 58 r.TRIUMPH TIGER 955i 04r.YAMAHA TDM 900 5PS
JEST K750(Kaśka) 62 r.,TAXL600V PD06 88r.,SHL M17 GAZELA 175(WIATR) 68r. R1150GS.
Awatar użytkownika
makumba
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 638
Rejestracja: 22.08.2013, 21:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: makumba »

Spróbowałbym jeszcze klucza szwedzkiego lub samozaciskowego
xl650v, drz 400
Awatar użytkownika
yoginek
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 51
Rejestracja: 20.01.2020, 20:22
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: czechowice dziedzice

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: yoginek »

Mi też sie tak przytrafiło . niestety za chiny ludowe nie chciała mi sie odkrecić . Wszystkimi sposobami . Musiałem uciąć wywiercić i zagwintować nowy otwór udało sie . Teraz mam nauczkę żę odpowiednio nie znaczy silno !!!!
Paweł 71
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 167
Rejestracja: 26.06.2021, 00:58
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: Paweł 71 »

1!Szczypce morsa wymyślił ojciec mojego kolegi.Przez parę lat klepali je w garażu za komuny.Firma zwietrzyła ,że nie figuruje w urzędzie patentowym i wypuściła na rynek jako własne z patentem.I tak mamy szczypce moresa.Kolega nazywa się Grzelec, tak jak jego ojciec,który był również mistrzem szachowym ale zapił przed wyjazdem na światową rozgrywkę i dupa.Wygrał Kasparow.Ojciec miał więcej pomysłów ,które za komuny szły w obrót machiny państwowej bez pytania o cokolwiek.Szkoda ,że bimbrów,wódek i win tak ochoczo nie wdrażali z wykładni tego wynalazcy-a i ja,jeszcze wielu aa, przekonało się o ich kunszcie-cudo,bum bum bum kałasznikow eto cud-pije pali ale łba nie rozwali.Poranki są miękkie.
Tyle o pamięci wynalazcy -światły umysł ,beretki na ucho,k***a,jedziemy dalej!
Jebać system!
Awatar użytkownika
KJU
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 454
Rejestracja: 10.04.2013, 09:51
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Słojczany

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: KJU »

Każdy ma swoje patenty,
ostatni na urwaną śrubę, gdy niewiele wystaje (ale zawsze coś). Najczęściej spotykany przypadek urwanych śrub wśród kolegów to małe rozmiary w aluminium np. M6 . Na urwaną śrubę nakładamy podkładkę podwójnie poszerzaną, następnie precyzyjnie spawamy urwaną śrubę to podkładki, (są też metody z zakrętką, ale wtedy zwykle się ów śruba ukręca). Ważne żeby odczekać , ew. potem schłodzić , żeby stal odpuściła w amelinium. Wtedy łapiemy za podkładkę szczypcami , czy innym narzędziem i śruba powinna się odkręcić.
Jeśli nie, szlifujemy, punktujemy i zestawem do wykręcania urwanych śrub postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta.
Dobrze sprawdzają się zestawy z firmy WURTH, wiertła, nasadki , kołki, instrukcja obrazkowa wszystko jest w zestawie.
Może to brzmi skomplikowanie, ale metoda jest prosta, w kilku moich przypadkach zadziałała.
Pozdrawiam KJU
życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiadomo co się trafi

http://zamiedzaidalej.blogspot.com/
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1528
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: Sylwek »

Paweł 71 pisze: 21.10.2021, 21:58 Szkoda ,że bimbrów,wódek i win tak ochoczo nie wdrażali z wykładni tego wynalazcy-a i ja,jeszcze wielu aa, przekonało się o ich kunszcie-cudo,bum bum bum kałasznikow eto cud-pije pali ale łba nie rozwali.Poranki są miękkie.
Tyle o pamięci wynalazcy -światły umysł ,beretki na ucho,k***a,jedziemy dalej!
Zaintrygował mnie ww fragment.
Czy tak można coś zapieczonego odkręcić :omg: ?
Paweł 71
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 167
Rejestracja: 26.06.2021, 00:58
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: Paweł 71 »

Witam.Właśnie jestem po wymianie oleju w lagach.Oczywiście bałem się,że pourywam szpilki.Nie dysponuję palnikiem,spawarką a jedynie podstawowymi narzędziami warsztatowymi.Obawa skłoniła mnie do poszukiwania możliwych dla mnie rozwiązań.I tak wpadłem na pomysł by przed odkręcaniem ww.szpilek nagrzać je punktowo lutownicą kolbową.Nakrętki puściły a szpilki całe.Wcześniej próbowałem(w ramach przygotowania do całej operacji)poruszyć je i ani drgnęły.Teraz ,zmuszony sytuacją ,zaryzykowałem i udało się.
W moim TA aby wyjąć koło ,trzeba odkręcić, jeden z dwu zacisków hamulca bo opona o nie trzyma.Tu też bywają zapieczone śruby.
"Czy tak można coś zapieczonego odkręcić :omg: ?"Da się -WD-40 na główkę śruby a wude 40 :drinking:
Huzar
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 298
Rejestracja: 12.12.2020, 22:04
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja:

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: Huzar »

Resized_20210626_175534.jpeg
To stosuję.
Potem to
Resized_Resized_20190713_183559(1)_83243508039072.jpeg
.
Na końcu odpowiedni klucz
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Paweł 71
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 167
Rejestracja: 26.06.2021, 00:58
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: Paweł 71 »

Rozmawiałem dziś z mechanikiem ,u którego od lat serwisuję samochód, na temat klucza dynamometrycznego.Pytałem jaki wybrać by nie kupić chłamu a taki ,który w miarę potrzeb posłuży i nie traci nastawów względem wskazań.Tak by nie pourywać lub nie dociągnąć zbytnio śrub.Stwierdził,że wszystko jest teraz o kant ...rozbić.Narzędzia kupowane x lat temu trzymały normy a teraz to tylko badziew w sieciach można nabyć.Wymienił nazwy kilku dobrych firm ale cennik to kosmos cenowy dla amatora.Może znacie lub możecie polecić coś w przedziale od min. do 25-28 Nm właśnie z myślą o serwisie trampkowych podzespołów.Pytam o ten zakres gdyż większy posiadam.
Huzar
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 298
Rejestracja: 12.12.2020, 22:04
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja:

Re: Odkręcenie szpilek przy docisku osi przedniego koła

Post autor: Huzar »

Szukaj jonnesway, w miarę ok narzedzia.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości